היסטוריה

היסטוריה

עשור שלישי

עם עלייתו של היטלר לשלטון וכניסתם לתוקף של חוקי נירנברג, סייע הג'וינט בהכשרות לעלייה והגירה יוצאת של יהודים אשר ברחו מאימת השלטון הנאצי וכן המשיך לממן שירותים קריטיים כגון טיפולים רפואיים לילדים והסבות מקצועיות לאלו שנאסר עליהם לעבוד במקצועם. בתקופה זו ריכז הג'וינט את מאמציו בסיוע לקהילה היהודית תחת הכיבוש הנאצי. עד פרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939, סייע הג'וינט דרך ארגונים שונים להברחתם של כ-110,000 מיהודי גרמניה, כמו גם לעוד רבים נוספים ביותר מ-40 מדינות ברחבי אירופה. בנוסף, סיפק הג'וינט חבילות סיוע שנשלחו מטהרן ליהודים בפולין ואוקראינה, העניק סיוע במחתרת ליהודים בפולין אשר סייע להכנות למרד גטו ורשה ב-1943, הקים בתי תמחוי ובתי יתומים וניהל מבצעים מורכבים להברחת יהודים משטחי הכיבוש הנאציים לארצות הברית, אמריקה הלטינית, ארץ ישראל ואפילו אסיה והמזרח הרחוק.
  • 1934 | סיוע ליהודי גרמניה

     בשנים אלו סבלה הקהילה היהודית בגרמניה מחקיקת החוקים הגזעניים והגיעה עד לכדי מצב חירום, על כן המשיך הג'וינט לממן שירותים קריטיים כגון טיפולים רפואיים לילדים, הסבות מקצועיות לאלו שנאסר עליהם לעסוק במקצועם, וכן הכשרות לעולים בדרכם לפלשתינה.

  • 1939 | הלוואות ללא ריבית ליהודי פולין

    בשנה זו החל הג'וינט לתמוך בלמעלה מאלף בעלי מלאכה ועסקים יהודיים שבפולין הכבושה, באמצעות הלוואות ללא ריבית (kassas). הלוואות אלו, הן שאיפשרו את המשך פעילותה העיסקית של הקהילה היהודית בפולין על אף החרם וההטרדות.

  • 1941 | חבילות סיוע לגטו

    בתקופה זו ריכז הג'וינט את מאמציו בסיוע לקהילה היהודית תחת הכיבוש הנאצי, בפסח שנת 1941 שלח הג'וינט טונות של מצות, מזון וכן תמך בבתי חולים, במרכזים לבריאות הילד ובתכניות חינוך ותרבות בפולין הכבושה.  עם הקמתו של גטו ורשה, המשיך הג'וינט לתמוך במוסדות אלו גם בתוך