מובילים דיגיטליים

מובילים דיגיטליים

ד"ר מוחמד אלנבארי, ראש מועצת חורה כבר 12 שנים, כיום בקדנציה השלישית בתפקיד, נשוי + 6 ילדים. גדל באזור חורה, בשנת 2002 עבר לחורה. בעל תואר ד"ר בכימיה.
 
ד"ר מוחמד מספר על האתגרים בתור ראש ראשות: "האתגר הגדול בקרב ראש רשות הוא לתת לקהילה שלי להאמין שאפשר אחרת, במיוחד בקהילה הבדואית בה עומק התסכול הוא מאוד גבוה. אנשים האמינו שאיבדו הכל ותפקידנו הוא לבוא ולהגיד להם שאפשר לעשות את הדברים בצורה אחרת, וזה לא פופולרי. כל שינוי מצריך הרבה השקעה כדי שהוא יתרחש אחרת זה היה קורה לבד. ישנם הרבה סימני שאלה ופחות מדי תשובות.
האתגר השני הוא בתהליכים. לא מדובר בשינוי של יום אחד אלא בתהליך ארוך, בכלל השלטון המקומי הוא דבר מאתגר ועוד יותר קשה במגזר הערבי ואפילו עוד יותר במגזר הבדואי. בשלטון המקומי אין עצמאות כלכלית של הכנסות ממסים ואזורי תעשייה ועסקים ובמקביל יש חוסר תקציבים מהצד השני, כך קשה לרשות להיות איתנה כי אין לה הכנסות רבים לעומת השירותים הרבים שהיא צריכה לספק. זאת לעומת יישובים שנים בעלי תקציב של 70% מהכנסות עצמיות (לעומת כ-5% מהרשויות הבדואיות). לא מדובר בבעיות גביה אלא במצבם הכלכלי של התושבים והזכאות להנחות".
 
ראיד אזברגה, בן 23, נשוי, במקור מכסייפה. לומד באוניברסיטת בר אילן לתואר ראשון רב תחומי עם התמחות במדעי המדינה. עובד כיום בעמותת תפוח בתורה רכז פרויקט חורה דיגיטלית. ראיד מספר על תפקידו: "אני מרכז את כל הפעילויות של הפרויקט של חורה המשותף למשרדי הממשלה, עמותת תפוח והרשות המקומית. התפקיד מאוד מספק בשבילי, אני יכול לראות תוצאות חיוביות בשטח. בפרויקט אנחנו בודקים ומודדים את עצמנו כל הזמן".
 
ראיד ממשיך לספר על הפרויקט: "הפרויקט שלנו מחולק לשלושה חלקים: הראשון הוא בתי ספר- בחורה 7 בתי ספר נכנסו לפרויקט. יש לנו מנחים פדגוגיים שמלווים את המורים ומדריכים כיצד להשתמש בטכנולוגיה תוך כדי לימוד. השאיפה היא להגיע לכ-200 מורים. החלק השני הוא הנוער עצמו- בשיתוף עם ארגון נט"ע, ארגון הנוער של תפוח, יש לנו קבוצות עם כ-70 תלמידים. בפרויקט הזה הם מקבלים טעימות מהעולם הדיגיטלי כמו בניית אתרים, טכנאות מחשבים, ניהול רשתות וגלישה בטוחה. החלק השלישי הוא קיום אירועים קהילתיים בנושאי טכנולוגיה במטרה לקרב את הקהילה לטכנולוגיה."
 
מוחמד מספר על החיבור לפרויקט: "שמעתי על הפרויקט ממשרדי הממשלה ומאנשים שאני מכיר במובילים דיגיטליים. היה טבעי לחלוטין שנתחבר לפרויקט משום שאנחנו דוגלים בשותפויות עם החברה האזרחית ועם הממשלה. בנוסף אנחנו יישוב שמחובר לחדשנות, אנחנו לא מפחדים להשתמש בטכנולוגיה. לקחנו את חורה כיישוב פיילוט שיבנה את המודל של הכנסת הדיגיטציה למערכת החינוך. כמו כן אנחנו לקראת סיום הכנסת המערכת המוניציפלית לדיגיטל. כיום ניתן להפיק את כל האישורים לתושב, כמו אישורי מועצה, רישום לגנים ולמוסדות ציבור, רישום לחוגים ולהסעות ותשלומי מיסים דרך האינטרנט. כיום אנחנו עסוקים בפיתוח אפליקציה לתושב שבו הוא יוכל לעשות כ-140 פעולות שונות בתחום המוניציפאלי. פיתחנו מערכת שמאגדת את כל הנתונים של התושבים, דבר שסייע לנו לנתח את ההתנהגות של התושבים ולתת מענה. תחום החינוך הוא קריטי עבורנו משום שכ-82% מכלל התושבים בחורה הם מתחת לגיל 30. אני מאמין שבעזרת השקעה נכונה בחינוך אתה מעצב את החינוך".
 
ראיד מסכם: "מבחינת השותפות, יש לנו שותפים מאוד אכפתיים ואנחנו רואים את התוצאות בשטח. הם רוצים לשנות וזה המפתח להצלחת הפרויקט". ומוחמד מוסיף: "אנחנו בעלי חזון מאוד ברור לחורה, אנחנו רוצים איכות חיים טובה והדיגיטציה היא לא המטרה אלא האמצעי, אנחנו רוצים למקסם את זה יחד עם השותפים".
 
תכנית מובילים דיגיטליים נולדה בכדי לקדם את חזונה של ממשלת ישראל ומטה ישראל דיגיטלית לקדם צמיחה כלכלית, להגדיל רווחה חברתית ולצמצם פערים חברתיים באמצעות דיגיטציה.
תכנית הנה שותפות בין מטה ישראל דיגיטלית, נציבות שירות המדינה, משרד הפנים רשות התקשוב ומכון אלכא למנהיגות וממשל.
בחורה, היוזמה היא פרי הובלתם של שלושה מובילים מהתכנית: דפנה ליפשיץ מנכ"לית עמותת תפוח, איימן סייף, ראש רשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים במשרד לשיויון חברתי וגילה בן הר מנכ"לית עמותת מט"ח. 
 
לאתר מובילים דיגיטליים: https://www.dl-il.com