פורום עמיתים לראשי מועצות מקומיות

פורום עמיתים לראשי מועצות מקומיות

אבנר בן גרא, ראש מועצה מקומית מיתר משנת 2008 ועד היום. נולד וגדל בבאר שבע. נשוי עם 4 ילדים ו-3 נכדות. בוגר תואר ראשון בהנדסת מכונות מאוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון וכן בעל תואר במשפטים.
אבנר מספר על האתגרים שלו במועצה: "האתגר הכי גדול שלי בישוב הוא החינוך, הצמחת בי"ס תיכון ביישוב. יש לנו שלושה בתי"ס יסודיים, חטיבת ביניים אחת ותיכון צומח. האתגר השני הוא ההתיישבות בנגב. אני תמיד טוען שחזון בן גוריון עדיין פועם. נפלה בחיקי הזכות להקים שני יישובים- כרמית וחירן, ויישוב נוסף שנמצא בהקמה- יתיר. המעורבות שלי היא בהקמת היישוב, במענקי ההיתרים בוועדות הקבלה- זו החלטת ממשלה שאני החלטתי לממש אותה".
 
אבנר מוסיף ומספר על הפורום: "ראשית שמעתי על הפורום כשנבחרתי לקדנציה הראשונה. מהיכרות מוקדמת עם קולגות שהיו ותיקים ממני הצטרפתי לפורום. הרצון להצטרף ולהיות פעיל נבע מתוך למידת עמיתים. גיליתי שבקדנציה הראשונה למדתי רבות מהקולגות הוותיקים ממני ואילו בקדנציה השנייה מצאתי מקום להכיר קולגות חדשות שהצטרפו, אנחנו יכולנו לסייע להם וגם הם לימדו אותנו. בפורום אתה מתוודע לבעיות של כל הקולגות מכל הארץ, מעבר לחוויה של ההיכרות עם האנשים והלימודים המשותפים".
 
אלי לוי, ראש מועצה מקומית להבים. בן 65, גרוש, אב ל-3 ילדים וסב ל-3 נכדים. במקור נולד בחיפה וגדל בזכרון יעקב, הגיע לנגב בשנת 1974. משנת 86' נמצא בשירות הציבורי: היה ממקימי המשרד לאיכות הסביבה, עבד במשרד רוה"מ ומשנת 91 עובד בצד המוניציפלי של השירות הציבורי.
 
אלי מספר על הפורום: "את פורום ראשי הרשויות גיליתי לפני כמה שנים. אני יכול לערוך השוואה למה שקורה היום לעומת 20 שנה קודם לכן. מצד אחד אנחנו אומרים שחסר לנו אנשים טובים בשירות הציבורי אל בשלטון המקומי אנחנו רואים תופעה הפוכה, חברה איכותיים שמגיעים ורואים בזה שליחות אמיתית. בפורום אתה רואה את מידת הרצינות שלהם, שומע ולומד ממה שקורה ביישובים שלהם. פעם תשלום משכורות לעובדי המועצה היה נחשב הישג. כיום אנחנו רואים שגשוג ופיתוח שירותים בתוך היישובים. היום כמעט כל החברים בפורום נושקים למאה אחוזי גבייה ורובם אפילו לא מקבלים מענקי איזון".
אבנר מצטרף ומספר על חשיבות הפורום: "לא תמיד מדובר באתגרים שלא יכלו להיפתר אחרת, אבל הפורום בהחלט מהווה פלטפורמה לדיונים. הייתה לי האפשרות לסייע למשבר ולשתף עם מועצה שכנה בתחום החינוך. בנושאי ביטחון הפורום תמיד ברקע כי הוא מהווה קרקע לדיונים שיכולים להוליד רעיונות משותפים, כך שגם אם הפתרון לא הגיע ישירות מהפורום הוא בהחלט נמצא ברקע ומהווה רוח גבית.
 
אלי מספר על שיתופי הפעולה עם אבנר: "מדובר בשתי מועצות לא גדולות במיוחד, אני מעריך שעד 2020 שני היישובים שלנו יעברו את העשרת אלפים תושבים כל אחד, לכן אנחנו שואפים להעניק שירותים באיכויות טובות. למשל אם נאחד את הלשכות הפסיכולוגיות שלנו ותהיה לנו לשכה אחת גדולה נוכל לקבל אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, לא נאלץ לרכוש את השירותים מבחוץ אלא נוכל להעניק אותם לתושבים כאן במקום.
 
דבר נוסף שעשינו יחד, כאן המקום להגיד מילה טובה לג'וינט, הוא הקמת עמותה משותפת שהקמנו ביחד יחד עם הג'וינט- קהילה תומכת. לכל יישוב יש אב בית בשכר שנמצא בקשר יומיומי עם האוכלוסייה המבוגרת ביישובים. התקינו להם לחצני מצוקה בבתים, מארגנים מתנדבים שמגיעים לבתים ומסייעים בשיפוץ ועוד. אמנם שנינו עומדים בראש יישובים בעלי מעמד סוציו אקונומי גבוה, עדיין לאוכלוסייה המבוגרת יש צרכים מיוחדים שצריך לתת להם מענה. היום זה עובד בכוחות עצמו עם מימון של הרשויות".
 
אלי מוסיף: "אנחנו משתפים פעולה בנושא בניית תשתיות, כבישים ומחלפים ובכך מקצרים את הדרכים לתושבים לעיר הגדולה השכנה. נקודה נוספת שאנחנו רואים עין בעין היא בניית תשתיות ושירותים בראייה אזורית, זאת משום שאנחנו רואים ביישובים שלנו כבעלי אוכלוסייה חזקה, בכך אנחנו מחזירים להם ופועלים לטובת כלל תושבי האזורים. מבחינת התחבורה הציבורית, הסופרמרקטים, המרכזים המסחריים, המרכזים הרפואיים ועוד- את כל אלו אנחנו רואים בראייה אזורית. אנחנו שני ישובים שחיים בנגב והנגב חי בתוכנו. שיתופי פעולה זה כורח המציאות, אנחנו לא מקבלים תקציבים רבים ולכן כדי שנוכל לפעול ולתת את השירותים הטובים ביותר אנחנו חייבים לשתף פעולה בכל לטובת כולם."
 
אבנר מסכם: "אני רוצה להגיד תודה בשם שנינו לצוות של הג'וינט, לא תמיד נתקלים באנשים שעושים את העבודה שלהם והם כ"כ מחויבים לשלמות של העבודה. אני יודע כמה הצוות עובד קשה כדי שהמפגשים של הפורום יהיו מוצלחים".