תכנית תעסוקה "הפלוס בשישים"

תכנית תעסוקה "הפלוס בשישים"

אילי מנחם, בת 32, גרה בבית זית. כיום היא מקדמת תעסוקה במרכז בו מנהלים מפגשי הכנה לעולם העבודה העכשווי, חיפוש עבודה פעיל בעזרת מחשב וסיוע לקראת ראיון עבודה אצל מעסיק. המשתתף הנקלט בתכנית מלווה באופן אישי לכל אורך הדרך. בנוסף ישנן סדנאות העשרה בתחומים שונים כמו מיצוי זכויות, תדמית שיווקית, אוריינות דיגיטלית וקורסי יזמות עסקית.
במקביל עוסק המרכז בפיתוח קשרי המעסיקים על מנת ליצור מודעות אצל המעסיקים ולגייס משרות עבור המשתתפים.
 
אלן הרמן, בן 70, גר בירושלים. תושב חוזר, עלה לארץ ב1999, ירד ב2003, וחזר לארץ ב2013. משרד הקליטה נתן לו זכויות עולה עד 2018. בעבר לימד במכללת ערב, כתב מאמרים בתחום בריאות הציבור עבור אחיות ורופאים. 
 
אלן מספר על האפליה עקב גיל שהוא נתקל בה: "אני משער שכמה מעסיקים לא נתנו לי עבודה בגלל הגיל שלי. הראיונות היו טובים, יצאתי מהמשרד עם הרגשה טובה, היו לי את הכישורים הנדרשים לעבודה הזו, אפילו העברית שלי הייתה מספיקה, אבל לא קיבלתי את העבודה. אני צריך לעבוד כי החסכונות נגמרים. הגעתי למרכז דרך פרסומת בעיתון, קיבלתי עזרה מהמרכז למצוא עבודה, היום אני משגיח במבחני בגרות בירושלים".
 
אילי מספרת על תחילת התהליך עם אלן:  "אלן פנה אלינו בטלפון והגיע לשיחת הכרות, בה הוא סיפר על הצרכים שלו וניסינו להתאים לו מסלול. בפעם הראשונה שנפגשנו הוא סיפר שהוא לימד אנגלית בסולטאן סולימאן. רמת העברית שלו הספיקה לסדנה של ארבעה מפגשים, ובמרכז עזרנו לו לשנות את קורות החיים שלו ולהתאים אותם לפי מה שהמעסיקים רוצים".
 
אלן מוסיף לספר על התהליך: "אחרי הפגישה הראשונה התעודדתי, הרגשתי שיש לי מקור לעזרה, שיש לי סיכוי למצוא עבודה ולא להרגיש שהכל נגמר. באתי למרכז כי הרגשתי שאני רוצה לתת בחזרה לחברה. הדבר שהכי עזר לי היה ההתכנסות עם אנשים כאן, שיש לה סיבה".
 
אילי מסכמת את המשמעות של המרכז: "צוות מרכז התעסוקה מטפל בפניות של אזרחים ותיקים, ילידי הארץ ועולים, עתירי הון אנושי ומעודד את המשתתפים להשתמש בכלים שניתנו להם בתהליך הלמידה במרכז וליצור לעצמם רשתות חברתיות לצורך חיפוש העבודה.
מדובר באנשים שעבדו כל חייהם, שלא חיפשו עבודה בשנים האחרונות בשוק העבודה המשתנה ותהליך הליווי מעניק להם רוח גבית משמעותית".