תכנית מנטורינג – הכוונה לשילוב תעסוקתי לאנשים עם מוגבלות

תכנית מנטורינג – הכוונה לשילוב תעסוקתי לאנשים עם מוגבלות

בימים אלו החלה לפעולתכנית מנטורינג חדשה שמטרה לתת כלי מקצועי משלים להשתלבותם בתעסוקה הולמת של אנשים עם מוגבלות.  התכנית היא פרי תולדה של שיתוף פעולה פורה בין  ג'וינט ישראל- תבת והמטה לשילוב אנשים עם מוגבלות במשרד העבודה והרווחה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מודל התכנית מבוסס על  תוצאות פיילוט מוצלח, שנעשה בשיתוף חברת אמדוקס ישראל, המקדמת תכניות חברתיות רבות לאוכלוסיות מגוונות, ונרתמה ראשונה לתכנית.

אז מהי תכנית המנטורינג ?

"מנטורינג הוא כלי חניכה אשר מסייע, בעזרת קשר בין אנשים, להתפתחות העובד. אלו הם יחסים שיש בהם מרכיב התפתחותי והם מהווים ליווי בצומת מסוים[1]".  
המנטור הינו עובד ותיק, בעל ניסיון חיים אישי עשיר וקריירה מקצועית ענפה, אשר באמצעות החניכה יכול לתרום לשיפור מיומנויותיו התעסוקתיות של הנחנך וכך להובילו להשתלבותו איכותית בשוק בעבודה.
תהליך החניכה מתבצע במסגרת של כ-8 מפגשים אישיים בין המנטור לנחנך לאורך תקופה של חצי שנה. בפגישות הנחנך ייחשף ויכיר את סביבת העבודה מקרוב, ירכוש כלים לבניית ותיחזוק רשתות חברתיות ולהשתלבות בעולם המקצועי הרלוונטי ויכיר את הדרישות המקצועיות של התפקידים בהם הוא שואף להשתלב. מעל הכל, מדובר בהזדמנות ייחודית לצמוח ולהתפתח באמצעות צפייה ולמידה מעובד מנוסה.

מה הרווח למנטור ולארגון?

ארגון הנכנס לתהליך יקבל הזדמנות לתרום לתחום הולך ומתפתח ולהיחשף לאוכלוסייה חדשה בעלת יכולות וכישורים מגוונים. כך לצד הרווח של סיוע למשתתפים, ישנו הערך המוסף בפעילות ארגונית רוחבית שמקדמת תעסוקת אנשים עם מוגבלות באמצעות המשאבים הארגוניים הקיימים.
החשיפה לאוכלוסיות שונות ומגוונות, הרגשת סיפוק, צמיחה והתפתחות אישית, שיפור מיומנויות ניהוליות ובינאישיות – אלו ועוד הינם תוצרים ישירים של המפגש.

כך מתארת מנטורית מאמדוקס, שלקחה חלק בתוכנית הפיילוטאת חווית המנטורינג: "מדובר במסע משותף מרתק עם המון סיפוק אישי; מבט לעבר אתגרים ומוגבלויות שלא ממש הייתי חשופה אליהם בעבר".... יש לי יותר הבנה של המורכבות לאדם עם מוגבלות ויותר סבלנות לקשיים".

במסגרת התהליך, לוקחים חלק המנטורים במפגשי הכשרה וחניכה, וכן מקבלים ליווי מקצועי צמוד.
בימים אלה ממש, תוכנית המנטורינג מחפשת מעסיקים נוספים, אשר מעוניינים לקחת חלק בתכנית.

אם אתם ארגון הרוצה לתרום לשילוב וקידום תעסוקתי של אנשים עם מוגבלות, מוזמנים לפנות אלינו.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לרכז תוכנית המנטורינג בתב"ת -  שחר ברייננברג:

shaharb@jdcnet.org  052-4594595

 
[1]Rhodes et al., 2002.