גלגלי דרום

גלגלי דרום

מיזם חדש באזור הדרום יסייע בהנגשת תחבורה לאנשים עם מוגבלות. תכנית "גלגלי דרום" תתחיל בניסוי מקדים (פיילוט) בחמישה ישובים בו זמנית באזור הדרום. במהלך התקופה הקרובה יצור המוקד מאגר מתנדבים וכן יסלול דרך להשתתפותם של 67,000 אנשים עם מוגבלות באזור הדרום בתחבורה ובקהילה.

"גלגלי דרום" הינה תכנית מהפכנית להנגשת המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלות. התכנית, ביוזמת מסד נכויות (מיסודם של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן) ובהפעלת יד שרה, תסייע לאלפי אנשים עם מוגבלות ברחבי הדרום המרותקים לביתם לצאת אל המרחב הציבורי, לנהל אורח חיים עצמאי יותר ולהשתלב בקהילה.

תכנית "גלגלי דרום" פועלת במספר מישורים: מוקד מידע ותיווך נסיעות המספק מידע על תחבורה ציבורית מונגשת לאנשים עם מוגבלויות שונות. המוקד יתאם בין בעלי רכבים (מתנדבים או בני משפחה), ומלווים בתחבורה ציבורית לנכים הזקוקים להסעה על מנת ליצור "רצף תחבורה" בשילוב עם שירותי תחברה ציבוריים. הדבר ייעשה באמצעות יצירת מאגר של מתנדבי נסיעות - תושבים מקומיים המוכנים להסיע ברכבם הפרטי נכים ו/או ללוות נכים בתחבורה ציבורית; הדרכות לנסיעה בטיחותית - הדרכות לנכים, בני משפחה, מלווים, מסיעים מקצועיים של אנשים עם מוגבלות; הפצת מידע על זכאות להסעות; והגברת מודעות לחשיבות ההשתלבות בקהילה - עידוד הנכים להשתמש בשירותי ההסעה, לצאת מהבית ולהשתלב בקהילה.

בשלב הפיילוט תחל הפעלת המוקד בדימונה, ערד, אופקים, מצפה רמון וירוחם, ובהמשך צפוי המיזם להתרחב לישובים נוספים בכל אזור הדרום. עוד ייחוד של התכנית הוא הפנייה לכלל אוכלוסיית אנשים עם מוגבלות לרבות מוגבלות פיזית, חושית, נפשית וקוגניטיבית. לדברי אבישג רגר, מנהלת השירות מדובר בבשורה של ממש בעבור 67,000 מבוגרים עם מוגבלות באזור דרום הארץ. "הפנייה למוקד היא שיחת טלפון פשוטה למספר 1599-566-466 בפעם הראשונה שאדם מתקשר למוקד, אנחנו ממפים את הצרכים הבסיסיים על מנת לתת לו את השירות היעיל והטוב ביותר וכמובן נשמח לקבל פניות מכמה שיותר אנשים עם מוגבלות על מנת להשלים את השלב הראשוני של מיפוי הצרכים באזור הדרום". עוד מוסיפה רגר כי "אנחנו קוראים גם למתנדבים, הנוסעים בקביעות בישוב/באזור או אנשים המוכנים ללוות אנשים עם מוגבלות להתקשר אלינו ולהצטרף למאמץ המשותף". כבדי שמיעה יכולים לפנות במייל galgaleydarom@yadsarah.org.il או בפקס 15326-444-444).