המלצות לבני משפחה מטפלים על רקע משבר הקורונה

המלצות לבני משפחה מטפלים על רקע משבר הקורונה

16/03/2020
התמיכה באדם זקן היא לעיתים קרובות מאתגרת, אבל בימים אלו המלווים בדאגה וחוסר ודאות, תמיכה באדם הזקן הנמצא בקבוצת סיכון לפתח מחלה, עשויה להיות מאתגרת יותר. לכן אנחנו מבקשים לצייד אתכם במספר כלים להתמודדות עם המצב בהתאמה לצרכים השונים שעשויים להיות לכם ולנתמכים בכם.
 
שימו לב: כל משפחה שונה, כל משפחה היא עולם מלא של זיכרונות, חוויות, כוחות וצרכים, לכן אין דרך או המלצה אחת שתתאים לכולם. אתם מכירים את בן המשפחה שלכם בצורה הטובה ביותר, אבל אנחנו יכולים להוסיף ולחדד עבורכם מספר הנחיות שיכולות לעזור:
 
1. תגובה נורמלית למצב "לא נורמלי": במצב של אי וודאות חשוב לתת לגיטימציה לתחושות של פחד, דאגה, בלבול ולשינויים במצב הרוח. השתדלו להיות סובלניים כלפי תגובות והתנהגויות חריגות של בן המשפחה הזקן.
 
2. התעדכנו בהנחיות משרד הבריאות המתעדכנות מידי יום, שהאדם הזקן ושאר בני המשפחה פועלים על פיהן ככל הניתן.
 
3. קצת פחות חשיפה לחדשות: כלי תקשורת המסקרים את האירועים עלולים להוסיף לחץ ולהגביר חרדה. שימרו על מינון נמוך של דיווחים חדשותיים ודווחו לבן משפחתכם הזקן על המידע החדש באופן מדוד ושקול.
 
4. שימרו על עצמכם: בזמן לחץ, אתם נדרשים לשמש מודל עבור בני משפחתכם אך אינכם אמורים להיות חסינים לגמרי. מותר ורצוי לשתף בכך שגם אתם חוששים. שמרו על הכוחות שלכם ככל הניתן והיו סלחניים כלפי עצמכם.
 
5. שימרו על הקשר עם בן המשפחה הזקן: השתמשו באמצעים דיגיטליים כמו טלפון, וואצאפ או סקייפ לשמירה על קשר ותמיכה. עודדו גם את שאר בני המשפחה והנכדים לתקשר עם הזקן באמצעים אלו.
 
6. שימרו על שגרה ככל שניתן: במצבי לחץ אנו זקוקים לגבולות ולסדר ובלעדיהם אנחנו עלולים לחוות חרדה ובלבול. לכן חשוב לשמור על שגרה. נסו לתכנן שגרת תמיכה וטיפול לכל תרחיש.
 
7. אל תשכחו את המטפלים והמטפלות בתשלום והתעניינו בשלומם ובשלום משפחתם.
 
מספר מוקדי מידע ותמיכה שיכולים לסייע לבני משפחה מטפלים באזרחים וותיקים:
 
✔️ מוקד 118 - מוקד המידע והסיוע של משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים הפועל במתכונת של 24/7. (המוקד זמין לשאלות ובירורים הנוגעים למתן שירותי הרווחה לאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם בכלל, ובהתמודדות עם נגיף הקורונה בפרט, ומתעדכן מעת לעת בהתאם להנחיות משרד הבריאות והמל"ל.)
 
✔️ עמותת קרגיברס ישראל מידע ותמיכה לבני משפחה מטפלים לשאלות ותשובות בווטסאפ 0559993311
 
✔️ יד לתומך – תמיכה בבני משפחה מטפלים מבית יד שרה 02-6444678
 
✔️ "קו קורונה" של יד שרה– חלוקת ציוד רפואי לבתים תמורת 60 ₪ 02-6444639
 
✔️ רעות – מרכז מידע בכל הסוגיות הקשורות בטיפול בזקנים בישראל 1-700-700-204
 
✔️ מרכז ציפורה פריד למטפלים באנשים עם דמנציה 073-3956807
 
✔️ עזר מציון - קו מידע ותמיכה לבני משפחה מטפלים 1-800-80-20-30
 
✔️ קו חם למטפלים באנשים עם דמנציה 24/7 03-5599333
 
✔️ יעוץ לקשיש ומשפחתו הביטוח הלאומי – 9696*
 
✔️ המדור לאזרח הוותיק במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות.
 
✔️ נט"ל – קו יעודי ללחץ וחרדה סביב קורונה 073-2363380
 
מוזמנים לשתף.
שבוע טוב ובריא לכולנו!