יבולים מארחים

יבולים מארחים

מאיה גולדברג- תושבת הוד השרון, בת 42 יזמית חברתית מאז ומתמיד, ומורה לאומנות. 
"במשך שנים רבות עבדתי בחינוך דמוקרטי, בתור מנחת קבוצות בטבע בשיטת טבעתרפיה. לפני כ-10 שנים הוקמה חוות יבולים ע"י ענת גלץ , כחוות פרמאקאלצ'ר חינוכית ושירתה ילדים ומבוגרים מהאזור. לפני כ-5 שנים התחברנו והתחלנו לגלגל את הרעיון של הכנסת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ולצור להן תכניות יחודיות." 
היא ממשיכה:  ככה לעשה התחלנו בתכנית פיילוט קטנה  בשם קבוצת יבולים מארחים. מדובר בקבוצה רב נכותית (מתמודדי נפש, אנשים על הרצף האוטיסי, מגבלה שכלית התפתחותית ולקויות למידה מורכבות) אשר מאחרים קבוצות וסדנאות וקורסים בנושא פרמאקאלצ'ר. את תכנון האירוח והאירוח עצמו עושים בוגרי החווה." 
אחת מחברות הקבוצה היא סיוון סלמה- מאובחנת עם מגבלה שכלית התפתחותית. בת 33 ילידת כפר סבא. היא מספרת על עצמה: "אני גרה בדיור מוגן עצמאי בקהילה עם עוד 6 חברה ויש לנו מדריכים, לכאן בכל בוקר באוטובוס לבד.  הגעתי לחווה לפני כ-3 שנים ואני יחד עם עוד חברה מהחווה שעברו יחד איתי קורס אקולוגיה, אנחנו מארחים קבוצות בחווה. בסדנאות, יחורים של שתילים, מחזור (הכנת תיק מחולצה), בישול ואפיית פיתות על הטאבון. אני מראה לאורחים כיצד מכינים פיתות כולל המתכון לפיתות העיראקיות שאני הבאתי, כי זה היה רעיון שלי!" היא מסרת בגאווה. 
מאיה מוסיפה: " אומנם אנחנו בלב העיר, אך יצרנו כאן פינת טבע פשוטה שיכולה לחבר כל אדם. אני מאוד אוהבת באירועים שלנו הוא הדיאלוג המצמיח, הם יושבים בקבוצות קטנות ודנים על החיים. הדיאלוג מאפשר פתיחות גדולה יותר בסדנאות האירוע. שמטרתן שינוי עמדות, באמצעות מפגשים בגובה העיניים אשר מעצימים את החברה שלנו."
סיוון מצטרפת לשיחה : ""אני הכי אוהבת לארח קבוצות כי זה נותן לי הרגשה שאני מלמדת אנשים, אני מכירה להם מקום חדש ועולם חדש."
מאיה מספרת לנו על התהליך שעברה סיוון: "סיון עשתה תהליך מאוד יפה לאורך השנים. כל הגעה שלה לכאן היא שונה ממרכז התעסוקה שהיא הולכת אליו. היא הגיעה לפה חסרת סבלנות ופתיחות אל האחר, כיום היא שינתה את ההרגלים, פתוחה לשינויים וסבלנית לחר שיפרה את מיומנות המטבח שלה." 
היא מסכמת: " בכל בוקר כשאני מחנה את הרכב שלי פה, אני לא מאמינה שזו העבודה שלי, כי זה לא מובן מאליו להקים מקום כזה  ובלי הג'וינט זה לא היה קורה. אז יש לי הודיה רבה ויש פה תחושה של פתיחות ועשייה עם אנשים מדהימים שזה שילוב מדהים וזה נותן לי תחושה של הגשמה עצמית." 
 
צילום: דן חיימוביץ