חיבוקי

חיבוקי

ולה, בת 37 ,ילידת אורוגוואי, נשואה ואם ל-2 בנות.  בגיל 6 עלתה המשפחה לישראל וכשהייתה בת 17 חזרה המשפחה להתגורר באורוגוואי. כשמלאו לולה 21 היא החליטה לעשות עלייה לארץ כדי להתגייס לצבא. 
" כשרק התחתנו גרנו בנחל עוז ואח"כ עברנו ליכני ואני עבדתי ביד מורדכי, אני זוכרת  שהייתה נפילה בתוך הקיבוץ והיו תקופות שכל הזמן נפילות- כך שאני הייתי רגילה וזה לא היה חדש. אבל כשזה נוגע לילדה זה כבר סיפור אחר." 
ולה מתכוונת לבתה מעיין בת ה-6. ולה מתכוונת למחרדות ולטראומה שחוותה מעין בעקבות מבצע צוק איתן: "  החרדות התחילו עוד לפני צוק איתן, מיד אחרי עמוד ענן. לדעתי היא נפלה בין הכסאות מבחינת הפסיכולוגים, עוד לפני צוק איתן היא הייתה נתונה בחרדות והיא שאלה כל הזמן מה קורה. ברגע שפרצה המלחמה, התחילה הדרדרות משמעותית:, רעידות, הקאות ומצב קשה."
 
 
תחילה פנינו לפסיכולוג והוא אמר לנו שזה נורמאלי ושזה יעבור. אחרי שראינו שהמצב החמיר פנינו למיון- שמצדם הפנו אותנו למרפאת הילד והמתבגר. שם נפגשנו עם שלושה פסיכולוגים שאיבחנו אותה כנפגעת חרדה." 
היא ממשיכה לספר בדאגה על החששות שלה: " את חושבת על הבת הקטנה שלך, שהיא רק בת 5 ואת רואה אותה רועדת כולה, מקיאה, משלשלת זה נורא. זה לילות בלי שניה, והמחשבות כיצד זה ישפיע עליה בעתיד לא נותנות מנוח."
ואיך הגעתם לתכנית חיבוקי? " אחרי יומיים נזכרתי שראיתי את בובת חיבוקי ביד מורדכי עוד לפני שמעיין בכלל נולדה. התקשרתי לג'וינט ושאלתי אולי יש בובה במחסן שניתן לקבל. שוחחתי עם ד"ר פלורה מור, שבשמחה הציעה לי לאגד עוד 10 הורים לילדים, והמתנ"ס השכונתי נתנו לנו את המקום  ופלורה הגיעה בעצמה יחד עם עליזה להדריך אותנו. באותה ההזדמנות היא הדריכה אותנו ההורים כיצד להרגיע את הילדים ואיך להשתמש בילדים. בזמן שאנחנו היינו בהדרכה, הג'וינט מימן ליצנית שהייתה עם הילדים."
"מעיין מאוד שמחה לקבל א חיבוקי, ומאז הוא חלק מהמשפחה. כשמעיין אכלה, חיבוקי אכל יחד איתה, כשהיא הלכה לשירותים הוא הלך יחד איתה. לקראת סוף המלחמה עזבנו את אשקלון, ובכל אזעקה מעיין הייתה עם חיבוקי. חיבוקי מאוד מאוד עזר, התסמינים נעלמו. תוך שבועיים וחצי מרגע שקיבלנו את חיבוקי (שבועיים לפני שהמלחמה נגמרה) ראינו שהתסמינים נעלמו, השתפר מאוד למצב הנתון באותו הרגע." 
"חיבוקי גם הלך איתה לגן (השנה האחרונה בגן), והוא ישב על המדף ובסוף היום היינו לוקחים אותו איתנו. היום יש תקופות שלמות שחיבוקי בצד ומסתכל, וזה מעיד על כך שהיא התמודדה. עכשיו אנחנו בתקופה שחבוקי נמצא במיטה וזה בתקופות." 
 
צילום: דן חיימוביץ