מרכזי התעסוקה של משרד הרווחה

מרכזי התעסוקה של משרד הרווחה

ורדית בארי- בת 48 אימא לשירה ורומי תאומות בנות שלוש. תושבת ב"ש, נולדה וגלדה בעיר, בגיל 17 עברה להתגורר בירושלים, שם התגוררה קרוב למשך כ-20 שנים  בסיומן החליטה לעבור לת"א. 
ביולי 2013  עם לידת בנותיה, החליטה לחזור לדרום, על מנת להתגורר בסמוך למשפחתה, שתסייע לה עם גידול הבנות. 
היא מספרת על החזרה לעיר: "בתום חופשת הלידה התחלתי בחיפושים אחר עבודה. התעסוקה מייצגת כ"כ הרבה בנפש, וזה מדהים לראות כיצד אנשים שמאבדים את עבודתם, מאבדים את החיים והערך של עצמם בדרך. בדיוק בתקופה הזו, אחותי סיימה את סדנת סטרייב במרכז  מעגל החיים והתעסוקה בעיר, ואסתי הייתה המאמנת שלה, בעקבות ההמלצה  שלה נגשתי למרכז ונפגשתי עם אסתי."
אסתי פרץ- סהאן- בת 38 נשואה + 2 רוי וירין, מאמנת תעסוקתית ומנחת קבוצות, סטודנטית לתואר ראשון. עובדת במרכז כשלוש שנים, התחלתי כמאמנת מתעסוקתית, המשכתי כרכזת פרט, והיום אני מנחת הבית של מרכז מעגל החיים והתעסוקה בב"ש. 
ורדית משתפת אותנו על הלבטים  בטרם הגשה למרכז מעגל החיים והתעסוקה: "בכלל לא רציתי ללכת, אחותי הציעה שהיא תשתלח את קורות החיים שלי לאסתי, ואז היא חזרה אלי במייל עם הוראות כיצד לסדר אותם לפי פורמט שיש במרכז, אך עדיין בקשה שנפגש והגעתי."
אסתי מספרת על התקופה הראשונה: "כבר מההתחלה ראיתי אצל ורדית את הפער הגדול בין הבן אדם שדיברתי אתו לבין הבן אדם שישב בראיונות. בתום תהליך של הורדת החומות 'היא רק רצתה שנסדר לה את קורות החיים, מקסימום נסדר לה עבודה, התחלנו בתהליך עמוק יותר. אני נתקלת בזה פעמים רבות, אנשים שאומרים לי אני שולח קורות חיים, הולך לראיונות עבודה אבל לא מתקבל. ברוב המקרים האנשים האלו נשארים לבד וגם עונים לעצמם, ופה אנחנו עובדים עם המשתתפים, אומרים להם את האמת, אני יכולה לאמר שעד היום אנחנו בקשר מצויין. אני מאוד גאה בה על הדרך שהיא עשתה." 
ורדית מספרת את הצד שלה: "עבורי, החלק החשוב ביותר בפגישות הללו היה לראות כיצד אני מתנהגת בראיונות העבודה, היא אמרה לי שאומנם אני הולכת לראיונות הללו, אך אני מציגה מישהי שזו לא אני, הניואנסים הקטנים האלו, שפת גוף, חיתוך דיבור ועוד."
 
"אני כמעט בטוחה שללא אסתי לא הייתי חוזרת למפגשים, הפן האישי קסם לי ועל הדרך היא עשתה דברים מעולים. עשינו סימולציות לראיונות, עשינו מחקר לאילו משרות אפשר לשלוח את קורות החיים, מה מתאים לי בכלל.  אבל כאן ההבדל היה שהלכתי לראיונות עבודה ולאחר מכן נפגשתי עם אסתי וניתחנו אותם יחד, השווינו לראיונות קודמים, ותוך חודשיים עברתי ראיון עבודה והשתלבתי בעבודה בחברת יבוא ושיווק מוצרי גאדג'טים ואני לשירותם פה. הם עושים את האיתור והשיווק של המוצר, אני מסדרת פגישות, עושה חשבוניות, שולחת הצעות מחיר, מדברת עם חו"ל וכל מה שצריך.  נעים לי פה בעיקר בגלל המעסיקים שרון ועמיחי, וכמובן אני סוג של אדון לעצמי- אני גוזרת לעצמי את המשימות מתוך הקווים המנחים שלהם." 
 אסתי מסכמת: " מבחינתי לעבוד במעגל החיים והתעסוקה זו מתנה, גם עבורי וגם עבור המשתתפים. אני מתחברת מאוד מהקונספט של לסייע לאנשים לצאת מהתלות לעצמאות. מלבד התהליך שהמשתתפים עוברים של הכנה לראיונות עבודה, סדנאות תעסוקתיות, נכנסים ערכים כמו: אמונה ביכולת, אנשים מתנסים בהתנסויות חדשות, הם מעזים לנסות, ממש כמו השם של המרכז, התעסוקה היא לא החיים לבד, אנשים יכולים להרוויח את החיים בעצמאות, ובהרבה מעבר- לא צריך להיות בעל תואר מסויים בעבודה, אלא מספיק לקום בבוקר, לצאת מהבית אנשים מקבלים את הבטחון חזרה, תחושת ערך אל מול המשפחה ומול עצמם." 
ורדית משלימה את אסתי: " אם רוצים לצאת מהמעגל הזה, אין דרך אחרת, זה לקום בבוקר, 
לשים את הבנות בגן ולעבוד בלחפש עבודה, וזה מדהים כי בהתחלה כשהגעתי בסה"כ חיפשתי מישהו שיעזור לי לסדר את קורות החיים אבל קיבלת הרבה מעבר."  
 
 
צילום: דן חיימוביץ