בתי משפט קהילתיים

בתי משפט קהילתיים

עדי בלוטנר, תושבת באר שבע, עו"ד במקצועה, כיום רכזת בתי משפט קהילתיים בב"ש ודימונה (אזור דרום). עדי מספרת כיצד הגיעה לתפקיד: "הגעתי לתפקיד לאחר מספר שנים בהן עבדתי בתחום קידום מעמד נשים בדיני משפחה, ובעצם הפרויקט והתפקיד מבטאים באופן כמעט מושלם את התפיסה שלי ביחס למה שמערכת המשפט והאנשים שעוסקים בה צריכים לעשות כדי שהמשפט יממש את תפקידו בשוויון חברתי וצדק".
 
הילה זילבר, בת 45, נולדה בדימונה ובנעוריה עברה לבאר שבע. כיום גרה במיתר. עו"ס במקצועה ב21 השנים האחרונות. הילה מספרת על עבודתה: "ב-10 השנים הראשונות עבדתי בעיריית דימונה ביחידה להתמכרויות, מה שהכין אותי לעבודה בשירות מבחן למבוגרים, שם אני משמשת כמדריכה. הייעוד העיקרי של שירות מבחן למבוגרים הוא שיקום עוברי חוק ובמובן הזה בית המשפט הקהילתי הוא יישום נרחב של הייעוד. כיום אני וקצינות המבחן מרכזות את תכנית בתי המשפט הקהילתיים בשירות המבחן למבוגרים בבאר שבע ובדימונה".
 
עדי מספרת על שיתוף הפעולה בפרויקט: "נפגשנו בהכשרת הצוות הראשונה בספטמבר 2014, זו בעצם הייתה יריית הפתיחה של פעילות בית המשפט הקהילתי בישראל. בפעם הראשונה עו"ס, עו"ד, תובעים, שופטים, סנגורים וקציני מבחן נפגשו לסמינר בן 4 ימים ללמידת המודל והנעת תחילת הפעילות. אז לא ידענו כמה הפעילות שלנו תהיה צמודה".
 
הילה מספרת על העבודה: "העבודה המשותפת שלנו היא בנייה מהבסיס של העבודה, יישום המודל והתאמתו למערכת המשפט בישראל, תוך כדי מתן מענה קונקרטי לאנשים. המפגש הראשוני עם המשתתפים הוא לאחר הפנייה שלהם לבחינת התאמה ע"י הסנגוריה או התביעות, בתי משפט או קציני מבחן אחרים. אנחנו עורכים פגישה לבחינת המוכנות של האדם לשיקום ולתהליך ארוך. זו כוללת את המוכנות להודות באישום הפלילי ולהכיר בבעיות איתן הוא מתמודד ומוכנות מצידו לטיפול כדי להפסיק את המעגל בו הוא נמצא". 
 
עדי מוסיפה לספר על הפרויקט: "העבודה שלנו מכוונת לייצר שינוי בשלושה מעגלים: הראשון הוא מעגל פרטני ומשפחתי. הרעיון הוא לספק למשתתפים מעטפת של מענים ומשאבים וליווי לצרכים שלהם שיסייע להם לקדם מטרות שהם יחד עם הצוות הציבו לעצמם. צריך לזכור שבד"כ מדובר באנשים שחיים בעוני, עם בעיות לא מטופלות בתחומים רבים. השני הוא מעגל מערכתי, שם אנחנו מכוונים לייצר שינוי באופן הפעולה של המערכות השונות, מערכת המשפט, רווחה, בריאות, מוסדות המדינה ועוד עם עוברי החוק ולגייסם לטובת המטרה של שילוב ושיקום מחדש שלהם בקהילה. השלישי הוא מעגל קהילתי, בו אנחנו שואפים לגייס את הקהילה לטובת שילוב וחזרה של עוברי החוק, אשר בד"כ סובלים מניכור והדרה, לתוך הקהילה באמצעות מתנדבים, מעסיקים ועוד. 
 
הייחודיות של העבודה שלנו, שנכונה לכל אחד מהשותפים, היא  הנכונות לעבודה בכלים שיתופיים, תוך אחריות משותפת והפעלת גישה של פתרון בעיות ויצירת הזדמנויות לשינוי. בתפקידנו הרגיל כל גוף עובד בנפרד, בשירות המבחן למשל אנחנו אמונים על השיקום האישי בלבד, פה אנחנו עובדים כולם יחד בשולחן עגול על מה יכול לעזור לאדם להפסיק להיות עובר חוק ולחזור להיות חלק מהקהילה. משתמשים בהליך המשפטי כמנוף לתהליכים חברתיים ואישיים על מנת לשפר, לכן ההתערבות טומנת בחובה רבדים רבים שכוללים את כל המערכות הסובבות את עובר החוק. יש משהו מאוד מרגש בעבודה שלנו, אנחנו עוסקים במערכת שהכלים שיש לה הם בדרך כלל מתחום הענישה הקלאסית, והמודל הזה לוקח את כל חלקי המערכת, כולם משתנים ומשתמשים בכוח שלהם לטובת מטרות שיקומיות וחברתיות בשפה גמישה ורכה יותר".
 
הילה מצטרפת ומספרת על מקרה אחד שהתמודדו איתו: "היה לדוגמא בחור צעיר שהיו לו מפגשים חוזרים עם החוק, על רקע הקושי שלו להתמודד עם גורמי סמכות שונים. כשהוא הגיע אלינו זה התחיל בעימותים וקשיים בשיתוף פעולה עם הצוות, אך תוך זמן קצר מאוד האווירה השיתופית והחוויה שכולם מתגייסים לעזור לו השפיעו עליו מאוד. הוא הצליח לשפר את היכולת שלו לתקשר עם הגורמים שעומדים מולו, הצליח להסדיר את החובות שלו, הוא לקח אחריות, על התחומים שנהרסו במהלך השנים, הוא נרשם ללימודים גבוהים, מערכת היחסים שלו עם ההורים השתפרה וכמובן שלא נפתחו לו תיקים פליליים. בכלל החוויה שלו אל מול העולם ולהיות לא מובן התחלפה בתחושה שהרבה מהדברים קשורים בו ושהשמיים הם הגבול עבורו. התפקיד שלנו הוא למצוא את הפתרונות לחסמים, להשתמש בקהילה ולהביע אמונה ביכולות שלו."
 
עדי מסכמת: "מה שזכור לי מאוד מאותו בחור זה שהצלחת הדרך שלו גרמה לצוות להאמין בהצלחת התכנית. בתור אדם שהיה מגיל צעיר בתוך המערכת של המשפט הפלילי, פתאום הצעד שנעשה לקראתו, השינוי המערכתי שאיפשר לו לעשות את השינוי האישי שהוא עשה גרמו לכל הצוות להאמין במודל ולהרגיש ששווה להמשיך".