פרסי לאונור ולארי זוסמן-ג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים בישראל

פרסי לאונור ולארי זוסמן-ג'וינט למצוינות בתחום השירותים החברתיים בישראל

הזוכים בפרס לשנת 2005 :

 

סיוע לזקן

ד"ר ארקדי צ'יפובסקי

ד"ר צ'יפובסקי עלה לארץ בשנת 1991. לאחר שנתיים החל לעבוד כרופא משפחה ומנהל רפואי של מרפאת גאולים (בשכונת בקעה) בירושלים.

בפעילותו מהווה ד"ר צ'יפובסקי דוגמה למסירות אישית בלתי-רגילה. הוא בעל יוזמה, תושייה וחדשנות אמיתית, הבאים לידי ביטוי ביחס שהוא מגלה כלפי האוכלוסייה שבטיפולו, תוך שימוש באמצעים מוגבלים יחסית וללא סיוע כספי מגורמים חיצוניים.

מדובר באדם יחיד בפועלו, המקדיש ימים כלילות, הרבה מעבר לנדרש במסגרת תפקידו וללא שכר, לטיפול בנזקקים ובמיוחד בזקנים.

ד"ר צ'יפובסקי פיתח מערכת מיוחדת במינה המאפשרת לו מתן סיוע במשך 24 שעות ביממה בביתם של החולים. במקרים רבים מדובר בחולים במחלות קשות וממושכות. המערכת מיועדת אמנם לכל מטופליו, אך עיקר חשיבותה הוא לאוכלוסייה קשישה המרותקת לבית במשך רוב הזמן. פעילותו של ד"ר צ'יפובסקי משפרת את איכות חייהם ותורמת לביטחון האישי שלהם, הן מבחינה רפואית והן מבחינה נפשית.

בכך מהווה ד"ר צ'יפובסקי אות ומופת לרופאים ולעובדי קהילה כאחד.

 

קליטת עולים

אלינה מוסייב

אלינה מוסייב עלתה לארץ מברית המועצות בשנת 1977. משנת 2000 היא מכהנת בהתנדבות כראש הארגון של "ועד הסטודנטים והאקדמאים יוצאי קווקז". זוהי תקופת כהונתה השנייה של אלינה בתפקיד זה. פעילותה הענפה, הכוללת בין היתר פיתוח מערכת השתלמויות ללמידה ולהעצמה, ודרך הניהול שלה, הביאו את ועד הסטודנטים להיות ארגון מובנה ופעיל, המציב לעצמו מטרות ומצליח להגשימן.

חברי הארגון הפכו את הצלחתם האישית למנוף לקידום העדה כולה. פעילותם מתקדמת בהעצמת קהילת הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה ובהסתייעות בסטודנטים יוצאי קווקז לקידום לימודי ולהצבת אתגרים חברתיים לבני נוער ומשפחותיהם בקהילה. בכוח אישיותה ותוך תחושת מחויבות מלאה ומתמשכת לקהילת מוצא שלה מגייסת אלינה מתנדבים לעבודה שבה היא רואה שליחות.

בכל אלה מהווה ועד הסטודנטים, בהנהגתה של אלינה, דוגמה ומופת לתהליך של שילוב מוצלח בחברה הישראלית ופיתוח מנהיגות של עולים.

 

התנדבות ופילנתרופיה

אסתר עילם

אסתר עילם היא חלוצה בתחום קידום מעמד הנשים בישראל, בייסוד התנועה הפמיניסטית ובסיוע לנפגעות תקיפה מינית.

בשנת 1977 הקימה אסתר את מרכז הסיוע הראשון לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב. מרכז זה, כמו תשעת המרכזים שהוקמו בשנים שלאחר מכן, נשען על כוח אדםה תנדבותי. בזכות המודל שיסדה עם חברותיה מונים היום עשרת המרכזים הפועלים בתחום זה יותר מאלף מתנדבים ומתנדבות.

אסתר ממשיכה לעבוד בקו החירום לנפגעות תקיפה מינית, כמו גם להיפגש עם נפגעות אונס, ללוותן, לקיים הרצאות והשתלמויות בנושא ולסייע לנפגעות בכל דרך אפשרית.

זאת ועוד. אסתר יצרה קואליציה למאבק בסחר נשים והיא פועלת לסיוע ולשיקום נשים שעסקו בזנות. בעקבות פעילותה עם משרד החינוך ובסיועה נכתבה תכנית למניעת אלימות מינית בקרב תלמידים. התכנית מופעלת בבתי הספר על-ידי השירות הפסיכולוגי של משרד החינוך.

במשך כשלושים שנות פעילותה ההתנדבותית סייעה אסתר בהעלאת הנושא הכאוב של תקיפה מינית למודעות הציבורית ואף קידמה את טיפול הרשויות הממלכתיות בתחום זה.

 

שנה: 
2005