תכנית הכשרה חדשה משלבת בתעסוקה נשים חרדיות בנות 55+

תכנית הכשרה חדשה משלבת בתעסוקה נשים חרדיות בנות 55+

17/05/2015
ביום רביעי הקרוב, ה-20 במאי, יתקיים בירושלים טקס סיום המחזור הראשון של התכנית באולם מועצת העיר בירושלים, במסגרתו יוענקו תעודות סיום ל-30 בוגרות הקורס.
 
שיתוף פעולה בין ג'וינט ישראל-אשל ותבת (תכנית מפת"ח), עיריית ירושלים, לקח (המכללה החרדית בוינגייט) וארגון תמך, הביא לבניית תכנית הכשרה ייחודית לנשים חרדיות בנות 55+ על מנת לשלבן במעגל העבודה. רבות מהבוגרות עסקו בעיקר במשק בית, אולם משגדלו הילדים עלו צרכים כלכליים ואישיים להשתלב במסגרות מקצועיות תעסוקתיות.
 
לאור מחסור שקיים בירושלים במדריכות כושר למועדוני הזקנים בעיר, חברו כלל השותפים לבניית תכנית לימודים מקצועית בת 280 שעות הכוללת לימודי תיאוריה עם פרקים באנטומיה, פיזיולוגיה, תזונה, תורת האימון, פציעות בספורט ועוד. כמו כן, כוללת ההכשרה גם התנסות מעשית (סטאז') עם דגש לעבודה עם זקנים, במסגרת של 30 שעות בפיקוח מדריכות מוסמכות. בנוסף, למדו הנשים על התנהלות כעוסקות עצמאיות, הקמת העסק, הבירוקרטיה, התנהלות כלכלית ועוד.
 
שירה גונן משתתפת בהכשרה: "המקצוע שלמדתי 'פותח את הלב' , אני מאושרת שנכנסתי לתחום התנועה עם זקנים. הנשים שאני מאמנת מגיעות חצי שעה לפני תחילת האימון ומספרות לי שמחכות בכליון עיניים שיגיע כבר יום האימון-יום ראשון. אני מפעילה אותן באימון הכולל תרגילי מתיחה תרגילים לשמירת שיווי המשקל ותרגילים אירובים מגוונים. אני משתמשת במגוון רחב של כלים שלמדתי בהכשרה ובסטאז' ובעזרים מגוונים כגון כדורים, גומיות מתיחה, כיסאות ואפילו במקלות של מטאטא. התגובות של המשתתפות נותנות לי סיפוק רב. מעבר לזה שהכושר הגופני שלי השתפר אני מאושרת לשמוע את קולות הנשים המספרות לי כי לאחת השתחררו הכתפיים האחרת מרגישה פחות כאבי גב והשלישית מספרת שמאז שבעלה נפטר ההשתתפות בקבוצה מקלה עליה את הבדידות הקשה... כיף גדול גם לשמוע את הנכדות שלי מספרות לחברות שסבתא לומדת להיות מדריכת כושר במכללת וינגייט".
 
חלק מהמועדונים כבר החלו בקליטתן בשכר של הבוגרות ושילובן במערך העירוני. אחת מהן היא בוגרת התכנית רבקה גוליאן: "השתלבתי לפני כחודשיים כמדריכת כושר מתנסה במסגרת הסטאז' במועדון זקנים יוצאי אתיופיה בשכונת נווה יעקב בירושלים. אני אוהבת את העבודה החדשה שלי ומוצאת אותה בריאה עבורי ועבור המשתתפים. אני עובדת עם קבוצת נשים וקבוצת גברים. בקבוצת הגברים משתתפים גברים מבוגרים מאוד, ונעים לדעת שאני מועילה להם. אני מוצאת סיפוק בעבודה ומהעובדה שמרוצים ממני. לאחרונה קיבלתי הצעה להשתלב בשכר ואני עסוקה בימים אלה בפתיחת תיק במס הכנסה כעובדת עצמאית כמו שלימדו אותי בהכשרה".