תכנית חדשה בהעצמה והעלאת הדימוי הגופני אצל נערות

תכנית חדשה בהעצמה והעלאת הדימוי הגופני אצל נערות

09/06/2015
 
התכנית היא פרויקט משותף של משרד הרווחה, ג'וינט ישראל - אשלים, ציונות 2000 וחברת דלתא גליל.
מטרת המפגשים היא לאפשר חיבור מחודש עם הגוף, ויצירת היכרות חיובית יותר, מפרה ומעצימה בין הנערה לגופה. 
התכנית כוללת 12 מפגשים קבוצתיים לקבוצות של 15 נערות ותועבר ב- 6 "בתים חמים" של משרד הרווחה והשירותים החברתיים ברחבי הארץ
שר הרווחה חיים כץ: "בשל מורכבות הקשיים והצרכים של נערות, יש חשיבות רבה הן לטיפול והתמיכה הניתנים על ידי עובדות סוציאליות בתחום הנערה והן לטיפול המשלים והחשוב להגברת הבטחון העצמי ולדימוי הגוף של הנערות. אני מברך על השותפות של משרדי עם ארגונים נוספים המקדמים  את הטיפול בנערות במצבי סיכון. שילוב זה מוכח כאפקטיבי ביותר".
 
תכנית חדשה תחזק את הדימוי גוף אצל נערות במצוקה. התכנית היא פרויקט משותף של משרד הרווחה, ג'וינט' ישראל-אשלים, ציונות 2000 וחברת דלתא גליל.
התכנית, שתיקרא Body Spirit, כוללת 12 מפגשים קבוצתיים לקבוצות של 15 נערות, בגילאי 13-15 ותועבר במסגרות של "בתים חמים" של משרד הרווחה והשירותים החברתיים. בשלב ראשון התכנית תופעל בשישה בתים לנערות במצוקה  הממוקמים בשדרות, בני ברק, אור עקיבא, נחף, כרמיאל ובית שאן. את הקבוצות תנחנה עובדת סוציאלית ומורה לתנועה שעברו הכשרה ייחודית על ידי מנחות המוסמכות לכך מטעם אשלים. 
התכנית בנויה על הנחת היסוד כי לא ניתן להפריד בין גוף ונפש, וכי הם בעלי השפעה הדדית זה על זה. הרבה מהנערות לא מרגישות בנוח עם גופן, מתביישות בו, ביקורתיות כלפיו, ולעיתים אף מתנכרות לו, ולכן יש חשיבות עצומה במפגש מחודש דווקא עם הגוף, וביצירת היכרות חיובית יותר, מפרה ומעצימה בין הנערה לגופה. 
יוזמי התכנית מסבירים כי ייחודיותה של התכנית היא גם בכך שיעשה שימוש בטיפול בתנועה, משחקי ספורט, ריקוד, דמיון מודרך ועוד: "תנועה היא כלי רב שימושי, המשרת מטרות רבות ומאפשרת היכרות גופנית ונפשית מחודשת והזדמנות להתנסות בעולמות רגשיים, חושיים וחווייתיים של העצמי". 
תשומת לב מיוחדת תינתן בתכנית גם להיבטים חברתיים מגדריים של תפיסת הגוף אצל נשים ופיתוח חשיבה ביקורתית כלפי אידיאל היופי, ובכך לרכך את ממד השיפוטיות של הנערות כלפי עצמן. 
 
הילה אפרתי הלפר, מנהלת אחריות תאגידית וקשרי חוץ בחברת דלתא גליל אמרה הבוקר: "דלתא, שמציינת 40 שנה להקמתה, חרתה על דגלה מתן וסיוע לקהילה. כיצרנית מובילה בישראל להלבשה תחתונה, פנאי וספורט לנשים, היה זה אך טבעי לתת מענה לצרכים של אוכלוסייה הקרובה לליבה של החברה".