הבוידעם מעולם לא נראה טוב יותר!

הבוידעם מעולם לא נראה טוב יותר!

08/11/2015
בעקבות סדנת יזמות עסקית לגיל השלישי של ג'וינט ישראל-אשל ועמותת ותיקי הגליל, נפתח "הבוידעם" – חנות מתנות ועבודות יד מעשה ידי גמלאי קיבוץ איילת השחר 
 
שילוב כוחות בין ג'וינט ישראל-אשל, עמותת ותיקי הגליל, מכללת תל חי, מועצה אזורית גליל עליון וקיבוץ איילת השחר הביא להשקת פרויקט מיוחד בקיבוץ – "הבוידעם", מיזם עסקי-חברתי. מדובר בחנות ייחודית המציעה מתנות ועבודות יד מעוצבות מעשה ידי גמלאי הקיבוץ, אשר הוקמה עם חזון להוביל פרויקטים מיוחדים במטרה להעצים, לחזק ולהעשיר את עולם הגמלאות הצעירה והוותיקה. 
 
היוזמה התחילה אחרי תהליך קבוצתי עם קבוצת גמלאים צעירים בהנחיית עמותת ותיקי הגליל, בו מוקדו צרכי הגיל והדרכים בהם ניתן להשיגם . בהמשך הצטרפו שלוש בנות לתכנית "גמלאים יוזמים עסקים" המתקיימת  ידי עמותת ותיקי הגליל בשתוף ג'וינט ישראל אשל ,מכללת תל חי המועצה האזורית. במסגרת הקורס, שהוא חלק מהתכנית, קיבלו המשתתפות את כל הידע הדרוש להן להפעלת מיזם חברתי שיש לו גם מאפיינים עסקיים רווחיים. הקורס כלל מגוון רחב של נושאים החל מאיך מקבלים החלטה האם להקים עסק, איך מקימים אותו , כלי ניהול ושיווק, וכולל טכניקות מכירה ושיווק באינטרנט, בניית תכנית עבודה, תמחור תקציב ובקרה ועוד. לדברי עידית חמל ,מנהלת עמותת "ותיקי הגליל" השותפה לג'וינט ישראל-אשל ביוזמה: "זהו קורס יעודי לאוכלוסיית הגמלאים הצעירים המצליח להנגיש להם את עולם התוכן של היזמות ומאפשר להם לרכוש שפה חדשה – שפת היזמות".
 
משגובש החזון, הוחלט על המתווה הכללי, המודל הכלכלי והגדרת המטרות ויעדים, התגייסה הנהלת הקיבוץ לתמוך בפרויקט הייחודי אשר מלבד הערך הקהילתי מציע גם מקור הכנסה נוסף לגמלאים יוצרים, שיוכלו להרוויח ממכירת יצירותיהם. על מנת להניע את התהליך, גייסה הנהלת הקיבוץ תקציב התחלתי וכן  איתרה מבנה מתאים. המקום שופץ על ידי הגמלאים עצמם שגייסו בנוסף לחברים ותיקים גם חבר'ה צעירים ששמחו לשתף פעולה עם החזון. לבסוף נבחר השם "הבוידעם".
"מאז פתיחתו בתחילת השנה יודעים כל תושבי האזור כי מתנות לחברים ולמשפחה קונים רק ב"בוידעם". החל מבגדים ותכשיטים עד עוגות, ריבות ודבש – הכל מעשה ידי גמלאי הקיבוץ", אומרת מגדה      ממקימות המיזם.
 
גם אסתי דרור, תושבת קיבוץ כפר סאלד בגליל העליון הקימה מיזם עסקי מצליח עם פרישתה לגמלאות. "לאחר שנים של חינוך והוראה בהן גם ניהלתי חטיבת ביניים התפניתי לעסוק באהבה ישנה חדשה והיא יצירה", מספרת אסתי. "התוודעתי לעבודת הפסיפס הזכוכית ונשביתי בקסמה". אסתי הצטרפה לתכנית "גמלאים יוזמים עסקים" בעקבותיה הקימה את "אמנות פסיפס הזכוכית" – חנות למכירת רהיטים ומוצרים ייחודיים המכוסים בפסיפס זכוכית עבודת יד. "פתחתי גם אתר אינטרנט ועמוד פייסבוק המאפשרים לאנשים ליצור קשר ולרכוש מוצרים דרך האינטרנט בדרך פשוטה ונוחה". עבודותיה של אסתי זוכות להצלחה רבה, והיא כבר חברה קבועה ביריד חוצות היוצר הירושלמי שם מתפעלים המבקרים מעבודותיה. "קורס גמלאים יוזמים עסקים שעברתי נתן לי כלים רבים לתכנון והפיכת תחביב ישן נושן למיזם רציני ומקצועי. זו זכות נפלאה להמשיך ליצור ולתרום גם אחרי גיל הפרישה. אנחנו עובדים כל כך הרבה שנים ולעתים היציאה לגמלאות עלולה להיראות מאיימת, אבל יש כאן הזדמנות נפלאה. אם יודעים להיערך בהתאם, היציאה לגמלאות מאפשרת לנו להתפתח למקומות שתמיד רצינו ולא העזנו", מציינת אסתי ומסכמת: "כשיוצאים לפנסיה לא מדוממים את הרכב, רק מרפים קלות מדוושת הגז – אבל עדיין חשוב להמשיך ולהתקדם".
 
לדברי יוסי היימן, מנכ"ל ג'וינט ישראל-אשל: "עם עליית תוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה ישנה חשיבות יתרה לנושא התעסוקה בקרב שכבת גיל זו. אנו בג'וינט ישראל-אשל התחלנו במאמץ נרחב הכולל בין היתר סדנות מסוגלות תעסוקתית ועידוד יזמות עסקית לאנשים לאחר פרישה. 22 סדנאות התקיימו ב-20  מוקדים ברחבי הארץ בהן לקחו חלק 440 משתתפים. מיזמים כמו "הבוידעם" ו"אמנות פסיפס הזכוכית" הינם דוגמה לפוטנציאל ההצלחה הגלום במאמץ זה". 
היימן מוסיף כי חשיבות התעסוקה לאחר גיל הפרישה משמעותית לא רק מבחינת פרנסה, אלא גם לשימור תפקודי וקידום בריאות פיזית, נפשית וחברתית. "חשוב לזכור כי מיזם עסקי יכול להיות מאוד מוכוון רווחים, או לחילופין מיזם בוטיק שנועד בעיקר לצורך חדוות היצירה. הייחודיות בגיל הפרישה היא היכולת לבחור באחד משני כיווני פעילות אלה. הכלים הניתנים בתכניות השונות שפיתחנו מאפשרים למשתתפים להחליט בעצמם מה טוב ומתאים להם" מסכם היימן.
 
ג'וינט ישראל-אשל : האגודה לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן
 
כ-870,000 בני 65 ומעלה חיים בישראל מהם מאות אלפים נהנים, באופן ישיר ועקיף ממגון עשיר של שירותים ותכניות בכל הארץ שתוכננו ופותחו על ידי  ג'וינט ישראל-אשל, שותפות בין ממשלת ישראל וג'וינט ישראל לתכנון ופיתוח שירותים למען הזקן בישראל.
משנות השבעים של המאה ה-20 בג'וינט ישראל-אשל דואגים לרווחת הזקנים, פועלים לחיזוק מעמדם ודימויים בחברה ולשיפור איכות חייהם. תכניות הארגון נוגעות בכל תחומי חייו של הזקן: קהילות תומכות המספקות סל שירותים המאפשר לזקנים להמשיך להתגורר בבית ובסביבה המוכרת להם וכן מאות תכניות פעילות גופנית לקידום בריאותם של זקנים המופעלות בכל הארץ. ג'וינט ישראל-אשל העלו על סדר היום הציבורי את החשיבות של מניעת התעללות והזנחה של זקנים, התנדבות של זקנים, תכניות לניצולי שואה, הכשרות למטפלים ולבני משפחה שמטפלים בזקנים ופעלה לגיבוש ולפיתוח הידע על כל היבטי הזקנה והפצתו באמצעים שונים לקהלי יעד מגוונים. 
תוחלת החיים העולה והגידול המהיר במספר הזקנים והזקנים מאד, ממקם את ג'וינט ישראל-אשל בצומת חיוני לפיתוח וליצירת תנאים חדשים שיבטיחו זקנה מכובדת ויקלו את העומס על בני המשפחה ועל מערכות הרווחה והבריאות.