חדש בבאר שבע: "סטארטר" - מסלול הכשרה מקצועית למומחים בתחומם נפתח לראשונה השבוע

חדש בבאר שבע: "סטארטר" - מסלול הכשרה מקצועית למומחים בתחומם נפתח לראשונה השבוע

02/02/2016
המסלול הייחודי משלב לימודים עיוניים לצד עבודה מעשית בשכר, בסיום הלימודים יקבל המשתתף הסמכה מטעם המדינה
השבוע נפתח בבאר שבע הקורס השלישי במספר של תכנית "סטארטר",  במסגרתו יוכשרו 23  צעירים בתחום האוטוטרוניקה .לצד הלימודים העיוניים בתחום יזכו הצעירים להכשרה מעשית וליווי מצד מעסיקים כדוגמת מוסך וולבו בעיר, מוסך קלדרון מוסך ברבי,  מוסך פורמולה 1 ועוד. מדובר במסלול לימודים חדש, אשר נותן  מענה להכשרת עובדים מקצועיים שיוגדרו כ"מומחים" למפעלים שמעוניינים לקלוט את התלמידים כעובדים בשכר כבר במהלך הקורס, זאת במיוחד בענפים המתקשים לגייס עובדים מיומנים, בדגש על ענפי תעשייה שונים. 
קורס האוטוטרוניקה  מצטרף לשני קורסי CNC שכבר נפתחו בחודש האחרון (אחד בנצרת בצפון ואחד בקרית מלאכי) במסגרת תכנית "סטארטר" מסלול "הכשרה בחניכות" שפותח ע"י ג'וינט ישראל- תבת בשיתוף האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה ומעגל החיים והתעסוקה בב"ש. 
מדובר במסלול הכשרה שפותח בתום למידת מודלים מצליחים מהעולם כדוגמת אלו שבשוויץ ואנגליה, המודל משלב לימודים עיוניים אשר בסופם מתקבלת הסמכה מטעם משרד הכלכלה והתעשייה, לצד עבודה מעשית בשכר אצל מעסיקים בולטים בתחומם. במסגרת המסלול, הלומד מקבל את ההכשרה ללא תשלום ומשתכר בגין חלק השבוע בו הוא מתלמד אצל המעסיק. המעסיק מקבל עובדים אשר בסוף הדרך יהיו מוכשרים ומוסמכים, לצד תמריצים כספיים שונים. בניגוד למסלולים שמעודדים מעסיקים גדולים, מסלול זה נבנה כך שיהיה אטרקטיבי גם למעסיקים קטנים ובינוניים.
עד כה, מרבית מההכשרה המקצועית בארץ התבססה על הכשרה מקצועית שלאחריה נאלץ  העובד לצאת לשוק ולחפש עבודה בכוחות עצמו. השינוי הוא במסלול החדש, אשר מזהה את הצורך לעובדים מקצועיים אצל מעסיק אחד או יותר ובהתאם לכך נבנית תכנית לימודים המותאמת לצרכי המעסיקים והעובדים, כבר לאחר כחודש עד חודשיים של לימודים התלמידים נכנסים לעבודה בהיקף של חצי משרה אצל המעסיק. 
כך למעשה, יוצרת תכנית "סטארטר" מצב של " win-win-win" – המעסיק מקבל עובדים מיומנים המותאמים לסביבת העבודה שלו, כמו גם תמריצים כספיים. התלמיד  מצידו, מקבל הזדמנות לרכוש מקצוע מבוקש בענפים בהם השכר הינו הרבה מעבר לשכר המינימום. לבסוף, המשק הישראלי מרוויח – כאשר אזרח שקודם לכן היה לא מועסק או מועסק בשכר נמוך, מצטרף לכח האדם המיומן במשק, מגדיל את השכר שלו ואת תשלומי המסים, מסייע לצמיחה הכלכלית ומעודד את התעשייה הישראלית להישאר ולהתפתח בישראל.
ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית ג'וינט ישראל- תבת: "חדשנותה של התכנית היא ביצירת החיבור בין צרכי השוק התעסוקה וצרכי המעסיקים לבין הכשרתם בפועל של המשתתפים. כך למעשה נותנת התכנית מענה למחסור הקיים בשוק של כ-8,000 עובדי תעשייה, ומנגד זוכים המשתתפים להכשרה מקצועית בתחום נדרש בו השכר הממוצע יכול להגיע לכ- 13,400 ₪. "