מומחים ישראלים ואמריקאים נפגשים לראשונה לקידום הדור הבא של שירותים לאנשים עם מוגבלויות

מומחים ישראלים ואמריקאים נפגשים לראשונה לקידום הדור הבא של שירותים לאנשים עם מוגבלויות

07/02/2016
ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל, קרן משפחת רודמן, קרן טד אריסון ושגרירות ארה"ב בישראל מארחים כנס בינלאומי שיעסוק בשינויים המערכתיים בתחום האנשים עם מוגבלות
במקביל לתהליך התכנון של ממשלת ישראל לארגון מחדש של אגפי שירותי הרווחה במדינה, מקיים מסד נכויות בג'וינט ישראל, בשיתוף ממשלת ישראל, קרן משפחת רודמן יחד עם קרן טד אריסון ושגרירות ארה"ב, כנס בינלאומי בראשות מומחים מאוניברסיטת דלאוור בארצות הברית, במטרה לקדם את הנושאים שעוסקים בנושאים שעל סדר היום בתחומי האנשים עם מוגבלות, ולהגברת המודעות אצל מקבלי ההחלטות.
הכנס יתקיים ביום שני ה-8.2.2016 במלון "יערים" במעלה החמישה, ויעסוק בקידום שירותים מוכווני אדם שיסייעו בשילוב אנשים עם מוגבלויות שונות, ויציעו פתרונות לחיים עצמאיים. המומחים ידונו בתוכניות ובתפיסות שכבר פועלות בארצות הברית, אשר הביאו לשיפור משמעותי ברמת חייהם של אנשים עם מוגבלות ובהתאמתן למציאות הישראלית. 
 
"הגיע הזמן לשנות את מערך השירותים במדינה לשירותים מוכווני אדם עם פתרונות מעשיים לשילוב מלא בקהילה, ולהתמקד ביכולות. ביחד, אנחנו יכולים לסייע לכמיליון ישראלים עם מוגבלות להגשים את חלומותיהם ולהביא לשילובם בפעילות היומיומית הכוללת עבודה, דיור כמו כולם, השכלה, הקמת משפחה ועוד", מציינת אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות בג'וינט ישראל, ומוסיפה: "אנו שמחים על ההזדמנות להפגיש בין מקבלי החלטות מישראל ומארצות הברית, מנהיגים עם מוגבלות שיפעלו יחד לקידום מעמדם של אנשים עם מוגבלות בישראל, כי חברה משלבת היא חזקה וטובה יותר.
 
הכנס, שמהווה חלק מרכזי בשבוע שלם של סדנאות והכשרות שיעסקו במדיניות ושירותים הנוגעים לאנשים עם מוגבלות, יכלול בין דובריו את ארי נאמן, מייסד ונשיא הרשות העצמית לייצוג אוטיסטים (ASAN), בארה"ב וחבר בוועדה המייעצת לנשיא אובמה בנושא אנשים עם מוגבלות, אשר יספר את סיפורו האישי ואת החשיבות שבשילוב אנשים עם מוגבלות במגורים, בתעסוקה ובשירותים היומיומיים; פרופ' סטיבן אידלמן מומחה למנהיגות ומדיניות רווחה באוניברסיטת דלאוור; פרופ' ננסי וייס, מנהלת האגודה הלאומית לנכויות התפתחותיות באוניברסיטת דלאוור; ולין סיגל מנכ"לית "בית התקווה" המספק תמיכה ותקצוב אישי למבוגרים עם מוגבלות.
 
שירה רודמן, מנכ"לית קרן משפחת רודמן: "אנשים עם מוגבלות ראויים וזכאים לחיות בקהילה כאחד העם. תחום הדיור בישראל, במיוחד זה שנוגע לאנשים עם מוגבלות חייב לעבור מהפכה. מציאת פתרונות בנושא תשרת אוכלוסיות נוספות ותביא לשיפור ברמת החיים".
 
את דבריה מחזקת שלומית דה פריס, מנכ"לית קרן טד אריסון שמוסיפה: "הקרן שואפת לקידום חברה שוויונית, סובלנית ומשלבת, על ידי תמיכה בארגונים ופרויקטים המסייעים לאוכלוסיית בעלי המוגבלות. אנחנו מאמינים כי שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה מהווה אבן פינה לקהילה המבוססת על הערכה, כבוד ויצירתיות."
נכון להיום, מדינת ישראל מספקת שירותים לילדים ולמבוגרים עם מוגבלויות שונות ביניהן פיזיות, נפשיות ושכליות, ואף אישררה את אמנת האו"ם בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. אולם, יצירת שירותים שיאפשרו לאנשים אלו לעזוב את בית הוריהם או את המוסדות השונים ולחיות באופן עצמאי עדיין עומדת כאחד היעדים המרכזיים של המדינה בתחום זה. מטרת הסדנה היא להתמקד בשינויים המערכתיים שיובילו להחלת תפיסה ממוקדת אדם ומשפחתו. הצרכים של אנשים עם מוגבלות דומים לצרכים של כולנו: שילוב חברתי, תמיכה בדיור, מציאת עבודה, רכישת השכלה ורב המשותף על המפריד. על המערכת ליצור שירותים, שפונים לכל האוכלוסיות יחד תוך אפשרות של מתן סיוע הדרכה וסלי הנגשה לאוכלוסיות ספציפיות.