עבודה כהלכה: מדריך מקצועי לנשים חרדיות

עבודה כהלכה: מדריך מקצועי לנשים חרדיות

09/03/2016
לראשונה, יוצא לאור "זכותך לדעת" - המדריך המשפטי פיננסי לאישה החרדית העובדת,  הכולל התייחסות לסוגיות הלכתיות, משפטיות וכלכליות
 
בשנים האחרונות יותר ויותר צעירות חרדיות בוחרות לרכוש מקצוע בתחומי הנדסאות תכנה, הנדסאות אדריכלות והנדסאות תעשייה וניהול במסגרת הסמינרים של בית יעקב. הצעירות  מבקשות להשתלב בשוק העבודה בישראל  באופן שיהלום את השכלתן ואת שאיפותיהן הן מבחינת סביבת העבודה עם כל הכרוך בה והן בתמרון יעיל בין דרישות הבית, הילדים והעבודה.
תופעה חיובית זו זוכה בימים אלה לחיזוק עם יציאתו לאור של המדריך "זכותך לדעת" שיזמו ב"תכנית ח"ן" (חכמת נשים) מיסודה של ג'וינט ישראל- תבת ומשרד הכלכלה בשיתוף קרן רוטשילד קיסריה ובניהול של מרכז בית יעקב, תכנית העוסקת בהכשרה ובליווי של נשים חרדיות בעולם התעסוקה. 
 
"תכנית ח"ן" מבקשת להרחיב את מנעד המקצועות בסמינרים, מלבד מסלולי  ההכשרה, מקבלות המשתתפות  ארגז כלים שיאפשר להן להשתלב בשוק העבודה הכללי, ובכלל זאת מספקת להן ייעוץ תעסוקתי לבחירת המקצוע המתאים וליווי תורני ורוחני המאפשר להן לצאת לעולם תוך שמירה על רוח הקהילה החרדית. לארגז הכלים נוסף היום גם המדריך "זכותך לדעת" המספק ידע עדכני נרחב בדיני עבודה ובסוגיות פיננסיות.  
"זכותך לדעת" הוא מדריך מקצועי חדש שיופץ לראשונה בישראל בקרב הציבור החרדי. מרוכז בו מידע עדכני ופרקטי, להגברת המודעות להתנהלות כלכלית נבונה ונכונה של נשים חרדיות, בכל מה שכרוך בזכויותיהן ובחובותיהן בענייני עבודה: פירוט כל החובות והזכויות החלות על המעסיק, הגבלות ונוהלי עבודה תקינים על פי החוק, לצד חובות וזכויות המוטלות על העובדת כגון: נוהל היעדרויות, חופשות לידה, תשלומים וגמולים ועוד. 
 
אילאיל כסיף אמיר הממונה על תכניות בקרן רוטשילד קיסריה מציינת:  "הקרן התומכת ב"תכנית ח"ן"  מברכת על היוזמה להכנת המדריך המקצועי אשר ללא ספק יתרום להנגשת המידע ויתרום לחוסן התעסוקתי של נשים חרדיות בישראל". 
 
לדברי ד"ר סיגל שלח מנכ"לית ג'וינט ישראל- תבת: " אומנם שיעור הנשים החרדיות העובדות עומד על כ-73%, אך רובן הגדול משולבות במשרות חלקיות ובשכר נמוך המהווה כ-2/3 מהשכר הממוצע מכלל האוכלוסייה היהודית. מטרת התכנית לשנות מציאות זו באמצעות הכשרות מקצועיות חלופיות וכן ידע על שוק התעסוקה שיאפשרו לנשים לא רק להשתלב בשוק העבודה אלא גם להתקדם." 
 
הרב ישעיהו ליברמן, מנכ"ל מרכז בית יעקב, מציין כי: "ההנגשה של הידע הפיננסי והמשפטי היא צעד נוסף בדרך להשמות איכותיות שיצדיקו את המסירות של נשים לפרנסת ביתן. לא פחות מכך הוא רואה חשיבות בהנגשת הידע ההלכתי הקשור בדיני עבודה, ובפיתוח המודעות של נשים צעירות להיבטים של דיני ממונות ולצורך לאשרר חוזים והסכמי עבודה לפי דין תורה."
 
המדריך הכתוב בשפה בהירה ומדויקת בניסוח הולם המתאים לקהל היעד, יהווה מענה מקיף לנשים חרדיות בסוגיות שונות הקשורות ביחסי ובדיני עבודה והיבטים החוקיים והפיננסיים החלים על נשים עובדות מרגע קליטתן בכל מסגרת תעסוקתית, בין אם הן בוחרות להיות עצמאיות, שכירות, פרילנסריות או עובדות קבלן.  "תכנית ח"ן" רתמה לניסוח המדריך והתאמתו לקהל היעד ,  מומחים בתחום דיני העבודה, עורכים דין ויועצים שונים בעלי זיקה דתית חרדית.
 
לקידומו ולפיתוחו של המיזם שלו ערך חברתי חברו במשותף מרכז בית יעקב ,  ג'וינט ישראל- תבת, קרן רוטשילד קיסריה, משרד הכלכלה, קבוצת מגדל ובנק לאומי.