הכשרה ראשונה מסוגה באל על: הנדסאי מכונות עם התמחות בתעופה

הכשרה ראשונה מסוגה באל על: הנדסאי מכונות עם התמחות בתעופה

02/11/2016

ביום ראשון (30.10) הושק הקורס הראשון להכשרת הנדסאי מכונות - מכטרוניקה עם התמחות בתעופה שהינו פרי שיתוף פעולה ייחודי בין אל על, עמותת עתידים ותכנית למרחק מיסודם של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל.

באירוע חגיגי במכללת אורט סינגאלובסקי שבתל אביב, הושק ביום ראשון קורס ראשון מסוגו להכשרת הנדסאי מכונות - מכטרוניקה  עם התמחות בתעופה. 
  24 הסטודנטים שהתקבלו להכשרה, מבין עשרות מועמדים שהגישו מועמדות, החלו הכשרה מאתגרת בת 18 חודשים, בסיומה יוכשרו לא רק כהנדסאי מכונות, אלא יוסמכו על ידי רשות התעופה האזרחית. המסיימים בהצלחה את ההכשרה וההסמכה יועסקו במערך אחזקת המטוסים  באל על כעובדים מן המניין וישתלבו בתהליך קליטת ואחזקת מטוסי הדרימליינר.
 מבין משתתפי ההכשרה אלו שסיימו את שירותם הצבאי נהנים מתמיכת היחידה להכוונת חיילים משוחררים, כמו כן, 20 מבין הסטודנטים החדשים, הינם משתתפי התכנית למרחק- לקידום תעסוקה איכותית לצעירים יוצאי אתיופיה, תכנית שפותחה בג'וינט ישראל בשיתוף ממשלת ישראל.  
 
לדברי סמנכל משאבי אנוש באל על חנן מטסרו: "זהו יום היסטורי של מפגש בין החזון למציאות חברת אל על חרטה על דגלה שילוב ומגוון בתעסוקה ויש כאן הזדמנות נפלאה להעניק הכשרה ותעסוקה לקבוצה ייחודית באופן שתשנה את מסלול חייה ותבטיח כבר היום בהווה את עתידה זהו פרויקט פורץ דרך ובכוונתנו להוסיף ולפעול בדרך זו גם בעתיד". 
לדברי ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית ג'וינט ישראל- תבת: " ההכשרה החדשה שנפתחה היום איננה רק פורצת דרך בתחום ההכשרות  להנדסאי מכונות, אלא, מאפשרת למשתתפי תכנית למרחק אופק קידום והשתלבות תעסוקתית אצל אחד המעסיקים הגדולים במשק." 
לדברי זאב חיות מנכ"ל עמותת עתידים: "עד היום, לאורך שנות פעילותה הכשירה 'עתידים' למעלה מ-350 הנדסאים בשיתוף חברות מובילות בתעשייה הישראלית. שת"פ עם אל על וג'וינט ישראל הינו גאווה גדולה עבורנו אשר תורם לא רק להשתלבות צעירי העדה האתיופית בחברת התעופה הגדולה בישראל, אלא תורם במובן הרחב לצמצום פערים בין הפריפריה למרכז." 
לדברי ד"ר שמריהו רוזנר, סמנכ"ל וראש מנהל המכללות ברשת אורט: "מדובר בפרויקט הוליסטי, חדשני ומורכב שכל שותף בו תורם את חלקו להצלחה.  אתם הסטודנטים שנבחרתם בקפידה רבה מתוך רבים, מהווים קבוצה ייחודית, שלצד הזכות שיש לכם להשתתף בתכנית ולקבל את מלא התמיכה והסיוע, מוטלת גם האחריות הכבדה להצליח ולהוכיח בעיקר לעצמכם, שהייתם ראויים להיכלל בה.  הצלחתכם תסלול את הדרך לעוד קבוצות דומות בעתיד." 
 
רקע על תכנית למרחק מיסודם של ג'וינט ישראל וממשלת ישראל: 
האתגר העיקרי בתחום תעסוקת יוצאי אתיופיה איננו רק השילוב בתעסוקה, אלא קידומם של יוצאי אתיופיה העובדים בעבודות שאינן תואמות את כשוריהם. לאור זאת פותחה תכנית למרחק. התכנית מתבססת על מודלים קימים שפותחו בג'וינט ישראל-תבת ובארגונים אחרים והוכחו כמוצלחים עבור אוכלוסיית העולים ואוכלוסיות דומות אחרות.
הקו המנחה את התכנית הוא תעסוקה איכותית לפרט לטווח הרחוק תוך שאיפה ליצירת מסלול "קריירה" להתקדמות מקצועית וכלכלית בשוק העבודה.  משתתפי התכנית יזכו לליווי אישי ואימון תעסוקתי במשך כשנה. בנוסף התכנית מציעה אפשרות למענקים מתוך סל מענים רחב ואישי: שוברים להכשרה מקצועית, סיוע במימון קורס פסיכומטרי, אבחון תעסוקתי, סיוע במימון קורס אנגלית/ מחשבים מתקדם, ליווי על ידי מנטורים בכירים במשק ועוד.
 
רקע על עתידים: 
עמותת עתידים פועלת מזה 16 שנה לטיפוח מצוינות, והשכלה גבוהה תוך מתן כלים להשתלבות במרקם של העשייה החברתית הישראלית. העמותה מפעילה מגוון תכניות מגילאי 13-30 המעודדות צעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, לבחור בלימודי המדעים וההנדסה וזאת בכדי לפתח מצוינות באזורים אלה ומכך להוביל לצמצום פערים בין הפריפריה למרכז. הליווי מתחיל עוד בתיכון וממשיך עד להשמה בחברות מובילות במשק הישראלי.