ניתן להוריד את רמת עששת השן בקרב ילדים בגילאי 3-5 בכ 33% באמצעות פיתוח מיומנויות צחצוח אקטיביות ותרגול מבוקר ויומיומי

ניתן להוריד את רמת עששת השן בקרב ילדים בגילאי 3-5 בכ 33% באמצעות פיתוח מיומנויות צחצוח אקטיביות ותרגול מבוקר ויומיומי

07/02/2017
 
נתונים  אלה של מחקר שנערך ע"י המחלקה לרפואת שיניים קהילתית (הפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה) ייחשפו לראשונה מחר (8.2.17) בכנס תכנית "חיוכים" לקידום בריאות הפה שפותחה ע"י ג'וינט ישראל אשלים בשיתוף משרד הבריאות, ומשרד החינוך והדסה. הכנס בהשתתפות שר הבריאות הרב יעקב ליצמן.
תכנית "חיוכים"  הינה דוגמא לשיתוף פעולה פורה ויעיל בין ג'וינט ישראל- אשלים, המחלקה לרפואת שיניים קהילתית של האוניברסיטה העברית והדסה, משרד הבריאות, ומשרד החינוך, ובתמיכתה הכספית של PEF-ISRAEL (קרן פילנטרופית).                                                                                                                    
התכנית השתלבה במאמצים ברמה הלאומית של יישום תכנית מניעה ראשונית וקידום בריאות הפה והשיניים בקרב ילדים בגיל הרך בגני ילדים. ומסגרתה שולבו מאמצי הסברה המדגישים  
את החשיבות של צחצוח שיניים מושגח ומודרך כשגרה  בגני הילדים, מפגשי חוויה ועשייה עם הילדים להקניית הרגל צחצוח שיניים כחלק מכישורי חיים המוקנים להם בגיל הרך, מפגש משותף של הורי וילדי הגנים ("הפנינג" משפחתי) להדגשת המסר העיקרי של התכנית והטמעת צחצוח שיניים שגרתי בבתי הילדים וגני הילדים, והתאמת הסביבה החינוכית דרך רכישת מברשות שיניים, משחות שיניים, ומתקני מברשות שיניים לתמיכה בתהליך החינוכי והיישומי לאורך זמן. 
התכנית יצאה אל הפועל על ידי צוות שינניות בליווי רופאי שיניים מומחים ברפואת שיניים ציבורית מהמחלקה לרפואת שיניים קהילתית של הדסה והאוניברסיטה העברית, בהובלת ג'וינט ישראל –אשלים בפריפריה החברתית-גאוגרפית. התוכנית החלה בשנת הלימודים תשע"ד (2013) וארכה שלוש שנים, עד שנת 2016, בהשתתפות מאה ושמונים (180) גני ילדים (6000 ילדים מידי שנה) ב-8 ערים ברחבי ישראל ייצוג לחברה הכללית ולחברה הערבית. 
התכנית, בכל שלביה, כללה מרכיבי הערכה למדידת שיתוף הפעולה, שביעות הרצון, והעמדות של כל משתתפי התכנית. בקרב הילדים נמדדו, מיומנות נרכשת של צחצוח שיניים והמצאות עששת ילדות מוקדמת (עששת הגיל הרך).
ממצאי התכנית:  
הודגמה רמה גבוהה מאוד של שביעות רצון (9.8 בסקאלה של 1-10) של הצוותים החינוכיים בגני הילדים מהתכנית. כן, הודגמה רמה גבוהה מאוד של שיתוף פעולה ומחויבות (100%) מצד הצוותים החינוכיים בגני הילדים אשר התבטאה בכך שהתכנית הושלמה בכל 180 גני הילדים. 
הורי ילדי הגנים העניקו ציון גבוה מאוד לתכנית (9.8 בסקאלה של 1-10) וסברו כי היא תורמת לקידום בריאות ילדיהם. 
בהתייחס למיומנות צחצוח שיניים בקרב ילדי הגנים, הודגם כי בגנים בהם הונהג מודל של צחצוח שיניים כשגרה יומית, הטמעת צחצוח השיניים הניבה תוצאות משמעותיות ואף מובהקות (פי 2) לעומת גנים בהם הונהג מודל  שלא כלל צחצוח שיניים כשגרה יומית בגן הילדים. 
בהתייחס להמצאות עששת ילדות מוקדמת בקרב ילדי הגנים, הודגם כי בבדיקה של ילדים בני 5 שנים בסיום התכנית, ילדים בגנים בהם הונהג מודל של צחצוח שיניים בשגרה יומית, הדגימו ערכים נמוכים יותר, משמעותיים ומובהקים (33% פחות) של עששת במשנן הראשוני (ה"חלבי"), לעומת ילדים בני 5 שנים בגנים בהם הונהג מודל שלא כלל צחצוח שיניים כשגרה יומית בגן הילדים.
 
ד"ר רמי סולימני, מנכ"ל ג'וינט ישראל- אשלים אמר : "ג'וינט ישראל- אשלים היא דוגמה מצויינת לעשייה חברתית משותפת בגיל הרך שמשפרת משמעותית את איכות חייהם של הילדים בישראל."