הוכרזו שלושת הזוכים בפרס זוסמן- ג'וינט לשנת 2017 הפרס החברתי המשמעותי בישראל

הוכרזו שלושת הזוכים בפרס זוסמן- ג'וינט לשנת 2017 הפרס החברתי המשמעותי בישראל

16/08/2017

שלושת הזוכים לשנת 2017: עדי יקותיאלי - מנכ"ל ומייסד העמותה לאומנות בקהילה, רן ישפה - מייסד ומנכ"ל ביה"ס לתקשורת מקדמת- ראייה וצוות פיתוח האפליקציה של המכון לקידום החירש בראשות יעל קקון. אלה הם הזוכים בפרס החברתי המוביל בישראל על שם לאונור ולארי זוסמן ז"ל.

כבר למעלה מ-15 שנה, מוענק הפרס בכל פעם לשלושה זוכים אשר הפגינו יזמות, חדשנות ומצויינות בתחום פיתוח השירותים החברתיים בישראל, שלושת הפרסים מדי שנה עומדים על סך כולל של עד 75,000$  ומוענקים לטובים ביותר בתחומם.

גם השנה נבחרו מבין המועמדים הרבים; הטובים ביותר:

בקטגוריית פיתוח שירותים להפגת בדידות בגיל השלישי זכה עדי יקותיאלי. עדי יקותיאלי הוא יזם חברתי מייסד ומנכ"ל העמותה לאמנות בקהילה 30 שנות עבודתו של עדי יקותיאלי בעשייה חברתית , העצימו אין ספור קהילות בארץ , ואיפשרו להן לקחת חלק אקטיבי בשינוי מציאות חייהן. הפרס ניתן על פיתוח מיזם ArtFriend אשר הינה מתודה המבוססת על יצירתיות שיתופית אשר פותחה על מנת לספק מענה לקשיים האינהרנטיים הקשורים בזקנה והזדקנות. המתודה עושה שימוש בתהליך היצירה ובתקשורת בין אישית כדי לעזור לזקנים להתמודד עם בדידותם וכדי להפיג תחושות חוסר אונים וחוסר משמעות על ידי קידום תקשורת בריאה, השתתפות פעילה, יעילות עצמית ותחושות אושר ורווחה. 

בקטגוריית פיתוח שירותים לעידוד המצוינות בקרב ילדים ונוער בפריפריה החברתית והגיאוגרפית זכה רן ישפה. רן מפתח ומקדם תכניות המטפחות תהליכי צמיחה והתפתחות חינוכית חברתית דרך יצירה של "סיפורי וידיאו". בני הנוער המשתתפים יוצרים סרטונים של סיטואציות מתוך עולמם וכך הם לומדים כיצד לצאת ממצבי סיכון או להמנע מהם. בית הספר מכשיר מורים ומנחים להעברת התכניות, חלקם בוגרי הקורס בעצמם.בנוסף, בית הספר ראייה הינו עסק חברתי ובכך תורם רבות לסביבה ומהווה דוגמה להצלחה חברתית המתקיימת בזכות עצמה.

בקטגוריית שילוב טכנולוגיה בפיתוח שירותים חברתיים זכו צוות הפיתוח של אפליקציית המכון לקידום החירש בראשותה של יעל קקון. הצוות פיתח, בשיתוף עם קרנות הביטוח הלאומי, מוקד חדשני המספק שירותי תרגום ותמלול מרחוק עבור אנשים חרשים וכבדי שמיעה, באמצעות שיחות וידאו, שאינן תלויות בזמן או במקום. לראשונה בארץ שיחת הטלפון של האדם החרש המתקיימת "כביכול" כשיחה שוויונית כשיחה של אדם שומע. המערכת החדשנית מאפשרת בו זמנית שיחת וידאו בשפת הסימנים בין האדם החרש/כבד השמיעה למתורגמן ושיחת טלפון קולית בין המתורגמן לנותן השירות המבוקש. השימוש באפליקציה משפר באופן ניכר את חייהם של החרשים וכבדי השמיעה ואף חשוב לזמני מצוקה חס וחלילה.   

הפרס:

פרס זוסמן-ג'וינט נחשב לפרס המשמעותי ביותר בתחום העשייה החברתית בישראל, ומטרתו להגביר את המודעות לנושא היזמות והחדשנות החברתית ובכך להודות לאנשים הפועלים למען החברה הישראלית. הענקת הפרס מדי שנה מדגישה את המחויבות העמוקה של ג'וינט ישראל לשיפור החברה והרווחה בישראל.

 

התורמים:

הפרס הינו תרומתם של לאונור ולארי זוסמן ז"ל, אשר קיימו קשרים הדוקים עם מדינת ישראל ותרמו רבות לעידוד פרויקטים חברתיים בכלל ועם ארגון הג'וינט בפרט. משפחת זוסמן הם שותפים מסורים של ארגון הג'וינט זה שנים רבות, פעילים במגוון רחב של תכניות הג'וינט וכן ביצירת שותפות עם הג'וינט כדי לסייע לאנשים עם מוגבלות, לחרדים ולישראלים יוצאי אתיופיה.

על מועד טקס הענקת הפרס במעמד משפחת התורמים תצא הודעה נפרדת.