דיור בר השגה גם לאנשים עם מוגבלות / אביטל סנדל-לף

דיור בר השגה גם לאנשים עם מוגבלות / אביטל סנדל-לף

18/01/2018

בישראל כ-10,000 אנשים עם מוגבלות חיים במוסדות. זה אמנם לא נתפס כמספר גבוה, אך אם משווים זאת לארה"ב בה גודלה של האוכלוסיה פי 40 מאוכלוסיית ישראל ובה רק כ-29,000 איש בעלי מוגבלויות חיים במוסדות, מדובר במספר משמעותי. רבים מהם היו מעוניינים לצאת ממערכי הדיור המוגן ולעבור לגור כמוני וכמוכם עם מי שהם רוצים, היכן שהם בוחרים, ועם תמיכה מתאימה. בנוסף, יש אלפי צעירים עם מוגבלות שהיו רוצים לעזוב את בתי הוריהם, לעבור לגור עצמאית ולבנות את עתידם.

ישראלים רבים עם מוגבלות החיים עם בני משפחותיהם אינם מקבלים את התמיכה לה הם זקוקים. תמיכה זו כוללת, בין השאר התמודדות עם ניהול תקציב, מציאת עבודה ומקום מגורים בו הם יכולים לחיות חיים מלאים בעצמם. סיטואציה זו בעייתית במיוחד עבור בוגרים צעירים בעלי מוגבלות השואפים לפתח אורח חיים עצמאי הכולל חיים חברתיים, קשרים רומנטיים ובניית משפחה.

על אתגרים אלו מתווספים גם אתגרי הדיור בישראל, שוק שהמחירים בו עולים והמחסור בדירות הולך ומחריף. בנוסף, ממחקרים שבוצעו לאחרונה עולה כי 53% מהישראלים לא מוכנים להשכיר דירות לאנשים עם מוגבלות.

ישראלים עם מוגבלות זקוקים לשירותים המותאמים להם על מנת לחיות חיים עצמאיים ולהשיג דיור נגיש להם. הם ראויים לשכנים שיעריכו את הערך המוסף הטמון בחיים לצדם ואת תרומתם לקהילה ולחברה.

כמענה לאתגרים אלו נולדה תכנית דיור נתמך בקהילה. התכנית עדיין מצויה בפיילוט, ועל מנת להשיג את המטרה הכוללת – חיים עצמאיים בקהילה לאנשים עם מוגבלות, נדרשים שירותים חברתיים חדשניים הנתפרים למידותיהם של כל אחד ואחת לצד החלת התכנית בקנה מידה ארצי. התכנית כוללת צוותים של מנטורים ומתאמי בריאות המעניקים תמיכה לבוגרים צעירים בעלי מוגבלויות, באיתור דיור המותאם להם, אימוץ אורח חיים עצמאי, תכנון פיננסי ואחזקת בית.

בנוסף, יש ליצור דיור בר השגה עבור אנשים עם מוגבלות ובמיוחד כזה המציע דיור להשכרה לטווח ארוך ובעלויות בהן הם יכולים לעמוד. פרויקט כזה יוצא לדרך בימים אלה. הפיילוט כולל רכישת 25 דירות בעלות של כ-42 מיליון ₪, השאיפה היא כי כל המעורבים בדבר יווכחו ביעילות ובאפקטיביות שלו, ובהמשך יורחב לקנה מידה ארצי.

דיור עצמאי בקהילה לאנשים עם מוגבלות בישראל משתלם לא רק להם אלא גם למדינה. במחקר שנערך טרם היציאה לפיילוט של דיור נתמך, נמצא כי דיור עצמאי בקהילה חוסך למדינה כסף ומשתלם בצורה משמעותית על פני דיור במוסדות ממשלתיים.

השירותים החדשניים של דיור נתמך מהווים פריצת דרך ברמה הבינלאומית ויחד עם מיזם הדירות שהושק בימים אלה, נוצרת כאן הזדמנות אמיתית של בחירה לאנשים עם מוגבלות לחיות, כל אחד ואחת, היכן שהם בוחרים ועם מי שהם בוחרים. שירותים מוכווני אדם עם אפשרות לתקצוב אישי צריכים להוות את הדור החדש של שירותים בישראל, החותרים להשתתפות מלאה בכל תחומי החיים וחשוב להרחיבם.

אך לפני הכול ועל מנת שהחיים העצמאיים בקהילה לאנשים עם מוגבלות יהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת היום והנוף בישראל, בראש ובראשונה נדרשת הרתמותם של מובילי הדעה בישראל לשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות. מנהלים ומנכ"לים בחברות עסקיות, רבנים ואימאמים, אנשי חינוך וכל אדם בעל השפעה, יכולים להרתם לנושא, להלחם בתפישות מיושנות ולסייע בשינוי עמדות. כך כולנו נחיה בחברה טובה יותר, מכילה יותר ומתוקנת.

 

כותבת המאמר היא אביטל סנדלר-לף, מנהלת "מעבר למגבלות", שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, הממשלה וקרן משפחת רודרמן.