משרד הבינוי והשיכון בשיתוף פעולה ייחודי עם ג'וינט ישראל לרכישת דירות עבור אנשים עם מוגבלות במסגרת פיילוט חדש

משרד הבינוי והשיכון בשיתוף פעולה ייחודי עם ג'וינט ישראל לרכישת דירות עבור אנשים עם מוגבלות במסגרת פיילוט חדש

15/01/2018

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט, והמשנה למנכ"ל ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח, חתמו היום על הסכם ראשון מסוגו לרכישת 25 דירות בעלות תקציבית של כ-42 מיליון ₪ עבור אנשים עם מוגבלות. מדובר בפיילוט ראשוני לרכישת דירות עבור אכלוס אנשים עם מוגבלות, במטרה להעניק להם הזדמנות למגורים בדירות עצמאיות והשתלבות בקהילה

פיילוט חדש של משרד הבינוי והשיכון בשיתוף ג'וינט ישראל, קרן משפחת רודרמן ושותפים נוספים, שצפוי לצאת לדרך כבר בימים הקרובים, יספק דירות עבור אנשים עם מוגבלות. במסגרת הפיילוט המקדים, יירכשו 25 יחידות דיור בעלות של כ-42 מיליון ₪ עבור אכלוס של עד 75 אנשים עם מוגבלות. בכל דירה יתגוררו עד שלושה אנשים עם מוגבלות, לאחר שאלה יבחרו את הדירה בה ירצו להתגורר ובמידה ויגורו עם שותפים, יבחרו גם את השותפים לדירה. כל אחת מהדירות שיירכשו ישמשו אך ורק עבור מטרת מיזם הדירות וייעודה לא ישונה. מטרת המיזם הינה יצירת דיור עצמאי ובקהילה לטווח הארוך, תוך מתן שירותים תומכים. מדובר בפרויקט חדשני אשר יאפשר לראשונה לאותם בעלי מוגבלויות לגור עצמאית ולהשתלב בקהילה, זאת אל מול החלופות המוסדיות הקיימות כיום, כדוגמת מעונות או הוסטלים.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט: ״גם לאנשים עם מוגבלויות מגיע לחיות בכבוד, מיזם הדירות שאנו חותמים עליו היום מהווה צעד משמעותי ותקדימי עבורם. מיזם זה ייתן פתרון דיור מתאים וראוי לאנשים עם מוגבלויות אשר רוצים להשתלב בקהילה ולחיות חיים רגילים בתנאים המתאימים להם. הדאגה לאוכלוסיות חלשות ובמיוחד לציבור האנשים עם מגבלות היא מבחן מוסרי ראשון במעלה למדינת ישראל ולאופי הנהגתה - זהו המצפן המנחה עבורי וזו הרוח בה פועל משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם ג'וינט ישראל וקרן משפחת רודרמן".

המשנה למנכ"ל ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח: "רמת המיסוד בישראל היא גבוהה מאוד ביחס לארה"ב ולמדינות מפותחות אחרות וללא ספק שילוב של אנשים עם מוגבלות בקהילה תאפשר לייצר הזדמנות לשילוב אמתי ומשמעותי ולהסטת משאבים לכיוונים אלה בעתיד.

הנושא של יצירת פתרונות דיור בקהילה הוא אחד המשמעותיים שבהם.  אנחנו מתחילים עכשיו להוביל את המגמה של יציאה ממוסדות ומבתי הורים ויצירת הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות לגור באופן מכובד, איפה שהם רוצים ועם מי שהם רוצים כמוני כמוכם בקהילה״.

הזכאים להשתתף במיזם יקבלו, בנוסף לקצבאות מהמוסד לביטוח לאומי, גם את שירותי ״דיור נתמך״ - תכנית שפותחה בג'וינט ישראל-מסד נכויות המקדמת את שילובם של אנשים עם מוגבלות בקהילה. באמצעות ליווי הדוק, תכנית ״דיור נתמך״ מסייעת לאנשים עם מוגבלות והוריהם להתכונן למעבר למגורים עצמאיים בקהילה על ידי: איתור מגורים, התאמתם לצרכיהם, הדרכה פרטנית והכשרה לכישורי חיים עצמאיים. בנוסף, חברי הצוות מלווים את המשתתפים בכל צעד באופן המותאם להם אישית, במגוון רחב של תחומי חיים: ניהול משק בית, חיפוש דירה ושותפים, תעסוקה, חברה ופנאי, זוגיות, מיצוי זכויות וחיבור לשירותים בקהילה. הזכאים להשתתף בפיילוט הם אנשים עם מוגבלות המוכרים על ידי המוסד לביטוח הלאומי כבעלי אי-כושר השתכרות בשיעור של 75% ומעלה, הזכאים לסיוע בשכר דירה בהתאם לכללי משרד הבינוי והשיכון.

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן: "כבר למעלה מעשור מקדמת קרן משפחת רודרמן את מימוש זכות היסוד הבסיסית של דיור עצמאי בקהילה. לתפיסתנו, לא יתכן כי במאה ה-21 אנשים עם מוגבלות יידחקו החוצה ויחיו במסגרות סגרגטיביות, מבלי להיות חלק אינטגרלי מהחיים הקהילתיים בישראל. אני שמחה על הצטרפות משרד הבינוי והשיכון למהלך פורץ הדרך שאנו מובילים יחד עם מסד נכויות בג׳וינט, ומאמינה כי כולנו נרוויח משילוב מלא ומגוון בקהילה של כלל תושבי מדינת ישראל, לרבות אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות".

קרדיט תמונה: יוסי זמיר

מופיעים בתמונה מימין לשמאל:

המשנה למנכ"ל ג'וינט ישראל, ד"ר סיגל שלח; שר הבינוי והשיכון האלוף (במיל') יואב גלנט; מנכ"לית מעבר למגבלות בג'וינט ישראל, אביטל סנדלר-לף; מנכ"לית קרן משפחת רודרמן, שירה רודרמן.