מועצת המנהלים של הג'וינט בבית נשיא המדינה

מועצת המנהלים של הג'וינט בבית נשיא המדינה

13/02/2018

150 מבכירי הקהילות היהודיות ברחבי העולם, חברי הבורד של ארגון הג'וינט, הגיעו לבית הנשיא לאירוע ציון שנת ה-70 לישראל

נשיא המדינה זכה למחווה מיוחדת: בארכיון הג'וינט אותר מכתב משנת 1920 של הרב משה ריבלין שביקש סיוע מהארגון לרכישת מצות לפסח לנזקקים. מאז הקמתו לפני יותר מ-100 שנים, השקיע הג'וינט למעלה מ-10 מיליארד ₪ בפיתוח שירותים חברתיים בישראל.

היום (13/2) נפתח ביקור מועצת המנהלים של ארגון הג'וינט העולמי בישראל לציון יום העצמאות ה-70 לישראל. הבורד העולמי של הג'וינט מונה כ-150 חברים, מראשי המנהיגות היהודית בצפון אמריקה ומקומות נוספים בעולם. את הביקור פתח נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין במשכן הנשיא בירושלים, בנוכחות נשיא ארגון הג'וינט מר סטנלי רבין, בכירים ומנהיגים מהקהילות היהודיות והנהלת הארגון.

בעת הביקור, הוענקה לנשיא המדינה מתנה מרגשת במיוחד – תמונה ממוסגרת עם מכתב משנת 1920 מאת הרב משה ריבלין, המזכ"ל של ארגון "כנסת ישראל" ובן דוד אביו של נשיא המדינה ריבלין, המבקש סיוע מארגון הג'וינט כדי לרכוש מזון ומצות לפסח ליהודים נזקקים בארץ ישראל. בתמונה גם מכתב התשובה של הג'וינט אשר נעתר לבקשתו של הרב ריבלין ואכן סייע ברכישת המזון ליהודים נזקקים. כמו כן, שולבה תמונה של בית תמחוי בירושלים משנת 1920 אשר נתמך על ידי הג'וינט באותה העת.

הגעת חברי הבורד של הג'וינט לישראל נועדה להדגיש את המחוייבות ההדדית בין הג'וינט ויהדות התפוצות לבין החברה הישראלית, וכן להביע את החשיבות שנותן הג'וינט לפעילותו בישראל.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הודה לנציגי הג'וינט על שנים ארוכות של סיוע ותמיכה למדינת ישראל ואמר: "ישראל מציינת השנה 70 שנות עצמאות, אבל הג'וינט עמד מאחורי ישראל הרבה קודם לכן. מעל 100 שנים, מאז מלחמת העולם הראשונה, הייתם רשת ביטחון עבורנו. מזה למעלה ממאָה, סייעתם ליהודים ולא-יהודים במצוקה ואסון, ובו זמנית בניתם את מדינת ישראל. אתם מגדלור של דאגה אנושית אוניברסלית ושל סולידריות יהודית חזקה". הנשיא הדגיש: "מחויבותכם ומסירותכם מעידים על עומק הקשר בין מדינת ישראל לקהילות היהודיות מסביב לעולם, קשר איתן שלא ניתן לנתק. עלינו להוסיף ולעבוד על הקשר הזה. אסור שנחשוב שאנו יכולים להבין אחד את השני, מבלי להכיר אחד את השני. עלינו לעבוד על פיתוח השותפות בין ישראל והקהילות היהודיות מסביב לעולם. אין ספק שיחד נצליח".

לדברי נשיא הג'וינט, מר סטנלי רבין:"הקשר בין משפחת ריבלין לבין הג'וינט הולך אחורה לשנותיו הראשונות של הג'וינט לפני מאה שנים, עשורים לפני הקמת מדינת ישראל. כבוד הוא לנו להמשיך קשר זה גם כיום, להצטרף לנשיא מדינת ישראל, מר ראובן (רובי) ריבלין לציין שבעה עשורים להיווסדה של מדינת ישראל, ואת המחוייבות של הג'וינט ויהדות התפוצות לחיזוק החוסן החברתי של ישראל ודאגה לפגיעים ביותר בחברה הישראלית".

בהמשך הביקור, יפגשו חברי הבורד של הג'וינט בפילנתרופים ומשקיעים חברתיים ישראליים; יבקרו בתוכניות חברתיות שונות שפותחו על ידי הג'וינט בישראל; ישיקו את מרכז הלמידה והידע המוביל בתחום החברתי שהקים הג'וינט במכללה האקדמית תל אביב-יפו; יפגשו יזמים חברתיים המשתתפים בכוורת – ההאב החברתי של ישראל, שהקים הג'וינט בשיתוף קרנות הביטוח הלאומי ועוד.

ג'וינט ישראל הוא מרכז הפיתוח החברתי של ישראל. מאז היווסדו בשנת 1914, השקיע הג'וינט למעלה מ-10 מיליארד ₪ בפיתוח החברתי של ישראל. הארגון מפתח שירותים חברתיים בשיתוף הממשלה, הרשויות המקומיות ושותפים נוספים, למען האוכלוסיות הפגיעות ביותר בישראל: ילדים במצבי סיכון, האוכלוסייה המזדקנת, בלתי מועסקים ואנשים עם מוגבלות. בעולם, הארגון פועל ביותר מ-70 מדינות ומספק רשת ביטחון חברתית ליהודים במצוקה, מחזק ובונה קהילות יהודיות ומספק שירותי סעד והצלה בעת משבר ואסון ברחבי הגלובוס.

להלן תמונות מן האירוע (קרדיט צילום: מארק ניימן / לע"מ):

בתמונה (מימין לשמאל): פרופ' יוסי תמיר מנכ"ל ג'וינט ישראל, דיוויד שחיזר מנכ"ל הג'וינט העולמי, ראובן (רובי) ריבלין נשיא המדינה, סטנלי רבין נשיא הג'וינט העולמי.

 

בתמונה (מימין לשמאל): נשיא הג'וינט מר סטנלי רבין מעניק לנשיא המדינה מר ראובן (רובי) ריבלין העתק של ההתכתבויות בין הג'וינט ומשפחת ריבלין משנת 1920.