מובילים שינוי במזרח ירושלים

מובילים שינוי במזרח ירושלים

31/05/2018

שלושה מיזמים חברתיים ראשונים הוצגו היום בבית הנשיא, במסגרת ״מובילים שינוי – מזרח ירושלים״, בתחומי התעסוקה, החינוך והתשתיות.

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח ביום חמישי 31.5.18 בבית הנשיא בירושלים את השותפים הבכירים לתוכנית ״מובילים שינוי – מזרח ירושלים״ המשותפת למשרדי הממשלה בהובלת משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, המשרד לענייני ירושלים ועיריית ירושלים, ובליווי מקצועי של ג׳וינט ישראל. התכנית תיכננה את התשתית העקרונית להתערבות ממשלתית – עירונית במזרח ירושלים סביב מנועי פיתוח כלכלי-חברתי בתחומי חינוך, תעסוקה ותשתיות. ציון התכנית בוצע על רקע קבלת החלטת ממשלה לפני שבועיים בנושא.

לדברי נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין:"ירושלים היא המיקרוקוסמוס של הקונפליקט הישראלי-פלשתיני. התוכנית הזו והפיילוטים שנולדו בה, זוהי התחלת הפתרון ללימבו במזרח ירושלים. "דורות אבודים" גדלו ובגרו במזרח העיר, קרובים הימים שיבטיחו שינוי, לא לוותר על הדורות הבאים. אני מברך את משרתי הציבור, המקצועיים והממלכתיים שייצרו מרחבי התייחסות חדשים למזרח ירושלים. הפיילוטים מדגימים שלא יהיה שינוי ללא תקציב משמעותי, אבל שינוי אמיתי הוא לא רק שאלה של תקציב,  אלא שילוב כוחות ומוחות של הממשלה והעיריה. דור חדש שיגדל למציאות שונה. יש לחתור לערוצי שיח ולשיתופי פעולה, לקיחת אחריות. יגיע יום והמציאות החזקה תמחיש שכולנו חיים פה יחד וירושלים היא בירת ישראל. תודה רבה לכם על התקווה שממלאת את הבית. תודה לג'וינט על העשייה הרבה, על ישוב הפערים בין הקבוצות השונות בירושלים. תודה וברכה אנחנו חייבים לכם תודה."

באירוע השתתפו גם השר לאיכות הסביבה, ירושלים ומורשת חה"כ זאב אלקין, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, ראש אגף תקציבים שאול מרידור, ומנכ"ל מכון אלכא למנהיגות וממשל ג'וינט ישראל, רני דודאי. כמו כן נכחו מנכ"לי משרדי ממשלה, מפכ"ל המשטרה, מנהלי העירייה, גופי חברה אזרחית ומכובדים נוספים.

מדברי השר לאיכות סביבה, ירושלים ומורשת חה"כ זאב אלקין: "התוכנית הזו, מובילים שינוי במזרח ירושלים היא בעצם הבסיס להחלטת הממשלה. הממשלה החליטה על משימה לאומית, לא הוגן להפיל את יישומה על העיריה ותקציבה בלבד. היה לנו ברור שמשרד ירושלים והממשלה כולה יטו כתף לעיריה ביישומה. תודה לשותפים ובראשם הג'וינט שהצליח להושיב בשולחן משותף את כל הגורמים העוסקים במזרח ירושלים להובלת מהלכים משותפים. תודה לאגף תקציבים במשרד האוצר שעבדו איתנו יד ביד כשותפים מלאים, ולכלל הגורמים שהביאו לכך שהפרויקטים קרמו עור וגידים בהיקפים חסרי תקדים לאחר שעשרות שנים חיכו להחלטה כזו. והיישום של כולם יצריך החלטות ממשלה נוספות שתגענה לסייע לתקציב העירייה".

בשנים האחרונות גוברת ההבנה כי פיתוח כלכלי-חברתי של מזרח ירושלים הינו אתגר לאומי ראשון במעלה, וכי יש להידרש אליו ככזה. ״מובילים שינוי – מזרח ירושלים״ הנה תכנית ייחודית לביסוס תשתית מקצועית, ממשלתית – עירונית משותפת, ליצירת מנועי שינוי מציאות משמעותיים ירושלים לרווחת תושבי האזור.

התוכנית מתמקדת בשלושה תחומי ליבה מרכזיים:

  • תעסוקה– בדגש על שילוב נשים בתעסוקה ועל קידום תעסוקתי
  • חינוך– מניעת נשירה ויצירת הזדמנויות לתעסוקה איכותיות
  • תשתיות– קידום פיתוח כלכלי ויוזמות לעידוד אמון

למעלה מ-350,000 תושבים חיים כיום במזרח ירושלים, לגביהם עולה הצורך להתערבות מיידית סביב תחומי הליבה שסומנו: כ-18% בלבד מהנשים במזרח ירושלים מועסקות בשוק העבודה לעומת 32% בקרב ערביי הצפון. זהו אחוז מהנמוכים במזרח התיכון; שיעורי הנשירה בקרב תלמידי י״ב עומד על למעלה מ-50%; פערי תשתיות ביוב, חשמל ותחבורה ועוד.

מתוך הפיילוטים שפותחו, הוצגו:

  1. "מצטיינים מובילי שינוי": עתודות לתעסוקה אקדמית פורצת דרך במגזר הציבורי והעסקי. מסלול תלת שלבי משנות התיכון, דרך לימודים אקדמיים ועד להשמה לתעסוקה, תוך ביסוס מערכת החינוך הרשמית והאקדמיה הישראלית כמפתח למוביליות חברתית במזרח ירושלים.
  2. GAP YEAR שנת מפנה לצעירות לתכנון קריירה והשתלבות בתעסוקה, המיועדת לנשים בעלות פוטנציאל להשתלבות בתעסוקה לא אקדמית. שנת לימוד אינטנסיבית הכוללת מיומנויות תעסוקה ועברית מחד, והעצמה ופיתוח אישי מאידך.
  3.  מתחמי מסחר בתפיסה קהילתית: אזורי מסחר, תעסוקה ושירותים צמודי שכונות, אשר ימוקמו באזורי תפר בין מזרח ומערב העיר ויהוו מוקדי משיכה כלכליים חברתיים. עבודות התכנון והפיתוח יתבססו על תכנון מתחמי, תוך מתן תמריצים לבעלי עניין והשקעה בפיתוח תשתיות כבישים.

לאחרונה אישרה הממשלה השקעה של 2 מיליארד ש״ח במזרח ירושלים בחמש השנים הקרובות. ״לאור הפערים החברתיים-כלכליים הגדולים בין מזרח העיר למערבה, ובין מזרח העיר לאוכלוסיות המיעוטים בישראל", נכתב בהסבר לתוכנית המיועדת למזרח העיר. "לאור העובדה כי אין מענים ממשלתיים מספקים על מנת להתמודד עם האתגר שנוצר, מבקשת הממשלה לגבש מענים ייחודיים, המותאמים לאוכלוסיית מזרח ירושלים בכדי לעודד את השתלבותם באקדמיה, בכלכלה, בתעסוקה איכותית ולצמצם פערי תשתיות ותכנון הקיימים באזור".

מדברי רני דודאי, מנכ"ל אלכא המכון למהיגות וממשל ג'וינט ישראל: "אנחנו מתכנסים כאן היום שותפים ומחוללי שינוי, כדי למנף את חלון ההזדמנויות שנוצר עם קבלת החלטת הממשלה, וכדי לציין מודל עבודה חדשני ומותאם לאתגריה הייחודיים של מזרח ירושלים, אשר נבנה יחד על ידי כלל השותפים מתוך הבנת המציאות המורכבת החברתית, המדינית, הפוליטית והביטחונית השוררת במזרחה של העיר, ומתוך הבנה שנדרש שילוב ידיים בין גורמי המקצוע ממשרדי הממשלה השונים ומהעירייה".

 

בצילום: נשיא המדינה, מר ראובן (רובי) ריבלין, באירוע "מובילים שינוי - מזרח ירושלים" בבית הנשיא

קרדיט צילום: אריאל זנדברג