הממשלה תשקיע 70 מיליון ₪ בהרחבת מרכזי תעסוקת חרדים שפותחו על ידי ג'וינט ישראל-תבת

הממשלה תשקיע 70 מיליון ₪ בהרחבת מרכזי תעסוקת חרדים שפותחו על ידי ג'וינט ישראל-תבת

03/03/2013

היום יערך אירוע חתימת הסכם להקמת מרכזי התעסוקה בירושלים ובני ברק. האירוע יתקיים בעיריית ירושלים בהשתתפות סגן שר האוצר, ראש עיריית ירושלים, מנכ"ל משרד התמ"ת, מנכ"ל ג'וינט ישראל ובכירים נוספים.

משרדי האוצר והתמ"ת משיקים תכנית חדשה לקידום תעסוקת חרדים על בסיס מרכזי מפת"ח שפותחו על ידי ג'וינט ישראל-תבת בהם נעזרו עד כה למעלה מ-16,000 גברים ונשים מהחברה החרדית. במסגרת התכנית, חתם משרד התמ"ת על הסכמים חדשניים עם עיריית ירושלים ועיריית בני ברק להפעלת מרכזי הכוון תעסוקתי להשמת חרדים בשוק העבודה, בהיקף של כ-70 מיליון ₪ לתקופה של 3 שנים.

המרכזים, אשר יפתחו במהלך 2013, ישרתו כ-6,000 פונים חדשים בירושלים ובני ברק מדי שנה ויופעלו באמצעות הרשויות המקומיות בפיקוח משרד התמ"ת. המרכזים יפעלו במתכונת שתאפשר לספק את כל כלי הסיוע, הן לפרט והן למעסיק, תחת קורת גג אחת (על פי שיטת One-Stop-Center). בין כלי הסיוע שיופעלו: אבחון תעסוקתי, סיוע בהשמה וליווי לאחר השמה, סדנאות והכשרות להשלמת השכלה בסיסית הנחוצה לשוק העבודה וכן הפניית משתתפים למגוון הכשרות מקצועיות, לימודי הנדסאות ולימודים אקדמיים. בנוסף, יפעילו המרכזים כלי סיוע למעסיקים, בדגש על הרחבת מעגל המעסיקים באופן משמעותי על ידי  עידודם לקלוט עובדים חרדים.

שר התמ"ת, שלום שמחון, ציין כי "שילוב חרדים בשוק העבודה הוא יעד מרכזי של משרד התמ"ת ותנאי לצמיחה כלכלית בשנים הבאות. מרכזי הכוון אלו משלימים פעולות נוספות של משרד התמ"ת בנושא עידוד תעסוקת חרדים וביניהן: סיוע במימון העסקת עובדים חרדים כמנוף להגדלת הביקוש לעובדים, פעולות הכשרה מקצועית ויזמות, סבסוד לימודים גבוהים ולימודי הנדסאות ועוד". השר שיבח את שיתוף הפעולה שנרקם לצורך קידום נושא חשוב זה, בין  הצוות המקצועי במשרדו ובמשרד האוצר, שעמלו יחדיו על פיתוח הכלי החדשני, כמו גם את שיתוף הפעולה הפורה עם ראש עיריית ירושלים, ראש עיריית בני ברק וצוותיהם המקצועיים.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ: "שילובם של החרדים בשוק העבודה היא משימה כלכלית וחברתית ראשונה במעלה ויש לה משמעות אסטרטגית לצמיחה בת קיימה של המשק הישראלי בטווח הארוך. מרכזי התעסוקה שיוקמו יהוו תשתית לשילוב החרדים במשק. זאת מתוך הכרה בחשיבות המשימה לצד כבוד רב לערכי החברה החרדית".

לדברי ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית תבת-ג'וינט ישראל:"המספרים מדברים בעד עצמם. למעלה מ-16,000 חרדים נעזרו בשירותי 8 סניפי מפתח ביותר מחמש שנות פעילותה של התכנית אצלנו. מגמה זו מדגישה כי קיים רצון של החברה החרדית להשתלב ולהתפרנס בכבוד, כאשר עם ההנגשה התרבותית המתאימה – הצליחו מרכזי מפתח השונים לתת מענה ראוי לצורך זה".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת אמר כי "עיריית ירושלים רואה חשיבות רבה בהקמת מרכז תעסוקה ראשון בארץ למגזר החרדי בירושלים, שילוב חלק גדול יותר מהמגזר החרדי בשוק התעסוקה יהווה בשורה של ממש לתושבים ולעיר עצמה".