התכנית הלאומית להכשרת הנדסאים וטכנאים מוסמכים יוצאת לדרך

התכנית הלאומית להכשרת הנדסאים וטכנאים מוסמכים יוצאת לדרך

06/09/2018

משרד העבודה והרווחה – המכון הממשלתי להכשרות טכנולוגיות ומדע (מה"ט), משרד האוצר, ג'וינט ישראל, קרן עזריאלי ועמותת צורים חתמו הבוקר על הסכם משותף להשקת התכנית הלאומית להכשרת הנדסאים וטכנאים מוסמכים, בהיקף של 64 מיליון ₪ ל-5 שנים

באירוע שהתקיים הבוקר במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים, נחתם הסכם בין המשרד לבין ג'וינט ישראל, קרן עזריאלי ועמותת צורים להשקתה של תכנית לאומית חדשה להכשרת הנדסאים וטכנאים מוסמכים. התכנית שגובשה לצד וכחלק מהרפורמה במכללות הטכנולוגיות, בהיקף תקציבי של כ-64 מיליון ₪ (חציו מתקציב תוספתי ייעודי שהוקצה על ידי משרד האוצר, וחציו על ידי הקרנות), תפתח מערך הכשרות טכנולוגיות עדכני המתאים לעולם העבודה המשתנה של ימינו, המבטיח שילוב מהיר ויעיל של הסטודנטים במקצועות הטכנולוגיים בתפקידים מקצועיים הנדרשים בתעשייה.

ייחודיותו של המודל היא ביצירת השילוב בין הלימודים התיאורטיים ללימודים פרקטיים מעשיים, ובכך ביצירת מסלול חדש של קריירה מקצועית טכנולוגית רלוונטית, עדכנית ועם אפשרויות קידום ותנאי העסקה טובים, אשר תהיה אטרקטיבית בעבור ישראלים רבים. המעסיקים בונים את תכנית הלימודים יחד עם המכללות הטכנולוגיות למקצועות הטכנאי וההנדסאי במגמות תוכנה, אלקטרוניקה והנדסת מכונות; הסטודנטים לומדים הן בכיתה והן בעבודה מעשית במקצועות הנלמדים; ולבסוף הבוגרים שיוסמכו משולבים בתפקידים מובילים בתעשייה.

ברמת הפרט, הסטודנטים צוברים ניסיון מקצועי פרקטי, נחשפים לסביבת העבודה אליה הם מוכשרים ומרוויחים שכר עבודה עוד במהלך הלימודים, תוך שהם מכירים את המעסיקים עצמם ומבינים טוב יותר את העולם המקצועי אליו הם נכנסים. התכנית מעניקה סיוע נוסף לסטודנטים שיזדקקו לתמיכה נוספת במלגות מחיה ובמלגות שכר לימוד, במטרה לצמצם נשירה ולהגדיל סיכויי הצלחה.

ברמת המכללות הטכנולוגיות, מייצרת התכנית סדרה של תמריצים כלכליים במטרה לשפר את ההכשרות הטכנולוגיות בהתאם לצרכים הפרקטיים של שוק העבודה. בין היתר, מסייעת התכנית עם תקצוב של כוח אדם ייעודי אשר יקיים קשר רציף מול המעסיקים בהקשר למעורבותם בתכניות הלימוד השונות וההתנסות המעשית, כמו גם לליווי ותגבור של סטודנטים במהלך לימודיהם. כמו כן, המכללות המשתתפות בתכנית מקבלות מענקים על השמה איכותית של בוגרי התכנית במקצועות רלוונטיים ובשכר הולם.

ברמת המעסיקים, מודל זה מאפשר להם לקבל כוח אדם איכותי אשר הם היו חלק בהכשרתו, למקצועות טכנולוגיים נדרשים. כל מעסיק מקבל מעניק כספי בעבור סטודנטים שעובדים אצלו בהתנסות מעשית, ותמיכה נוספת במקרה של דיפלום. זאת במטרה לתמרץ את המעסיקים להשקיע בהליך ההתנסות של הסטודנטים ולסייע להם לעבור את ההכשרה בהצלחה. מתכונת ההתנסות המעשית היא 1-2 ימים בשבוע,  בהתאם לשלב ההכשרה בו נמצא הסטודנט, והנה בשכר מלא. במידה והדבר מוסכם על שני הצדדים, משתלב הסטודנט במשרה מלאה אצל המעסיק לאחר תום הלימודים. 

מה"ט הינו גוף ממשלתי במשרד העבודה והרווחה המופקד על הסדרת אופן הכשרתם של הנדסאים וטכנאים מוסמכים בתחומי הטכנולוגיה והתמחויות ייחודיות ועדכניות. זאת, כדי לספק מענה ראוי לצרכי המשק ודרישותיו. מדי שנה לומדים כ- 26,000 סטודנטים במכללות מה"ט.  הלימודים לקבלת תעודת הנדסאי או טכנאי מוסמך מתקיימים במגוון רחב של מגמות לימוד ומגמות משנה. מסלולי הלימוד להנדסאים וטכניים מוסמכים מנגישות השכלה גבוה ואיכותית במסלולים טכנולוגים בעלי ביקוש גבוה בשוק העבודה לאוכלוסיות מגוונות וזאת במטרה להוביל למוביליות חברתית ולהעלאת הפריון. בנוסף מה"ט פועל להרחבת מעגל הלומדים במסלולים אלו, להגדלת מספר הבוגרים המקבלים דיפלומות, להגדיל את מספר הבוגרים מאוכלוסיות בעלות שיעור השתתפות נמוך בשוק העבודה, ועוד.

עפ"י מחקר שערך הכלכלן הראשי בחודש האחרון עולה כי מה"ט תורם באופן משמעותי לשכר במקרה שבו אין לאדם השכלה אקדמית: מסקר שבוצע על ידי הלמ"ס הבודק הכנסה חציונית בקרב גילאי 30-33, עולה כי תלמידי מה"ט צפויים להשתכר בשכר גבוה של 28% יותר מאשר אחרים עם תעודת בגרות אך ללא תעודה על תיכונית. כמו כן, עולה כי שכרו החציוני הממוצע של בוגר דיפלומה במה"ט  (בקרב מגזר יהודי לא חרדי) גבוה יותר מאשר תארים באוניברסיטה כגון תארים במדעי הרוח, ותארים במכללות כגון תואר לחינוך ועוד.

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, ח"כ חיים כץ: "התכנית החדשה היא צעד נוסף למימוש המדיניות שאני מוביל במשרד להעמקת שיתוף הפעולה עם המעסיקים. המטרה שלנו היא לחזק את מעמדו של ההנדסאי, ואנו נחושים להעמיד את הבוגרים שלנו בקדמת שוק העבודה ולהיות מובילים בכל תחום. המעסיקים יודעים בדיוק את צורכי המשק, ולכן הכשרה מעשית במפעלים ובתעשייה תוך כדי לימודים היא המפתח להצלחת הסטודנטים ולהגדלת כמות המועסקים ולצמיחת המשק הישראלי."

ד"ר סיגל שלח, מנכ"לית ג'וינט ישראל: "הצרכים המקצועיים של שוק העבודה משתנים כל העת. התכנית מייצרת מנגנון חדשני במכללות הטכנולוגיות לעדכון מתמיד של תכניות הלימודים והתנסות מעשית במהלך הלימודים, במטרה לאפשר לכל סטודנט או סטודנטית הבוחרים במסלול הטכנולוגי קריירה טובה, איכותית ומתגמלת".

לדברי דנה עזריאלי, יו"ר קבוצת עזריאלי ויו"ר קרן עזריאלי: "השקת התכנית הלאומית להכשרת הנדסאים וטכנאים היא בבחינת זריקת מרץ למשק הישראלי המשווע לכוח אדם מקצועי ומיומן. באמצעות מסלולי ההכשרה החדשים נחזיר למשק הישראלי מקצועות חיוניים, שיש להם ביקוש ויהיה להם ביקוש תמיד. אני מאמינה שבוגרי התוכנית הם אלה אשר יאפשרו את התפתחותה האיכותית וקידומה של התעשייה הישראלית בכל הרבדים. אנו רואים בבוגרי התכנית את העתודה הטכנית שתצעיד את החברה קדימה לשנים רבות. החברות שיידעו לשלב את הבוגרים של התוכנית בשורותיהן, וידעו להעמיד לרשותם את המנטורים הטובים שיטפחו אותם בסבלנות ובמקצועיות - ירוויחו בגדול, בבחינת "מכל תלמידי השכלתי".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד מסר: "מדובר ביום בו אנו משיקים תכנית שמהווה את כוח החלוץ שיתווה את הדרך להמשך יישום מוצלח של הרפורמה הכללית במכללות הטכנולוגיות. למעשה, מדובר בתכנית שכוללת את כלל הרכיבים שיבטיחו את ההצלחה העתידית של הבוגרים בהשתלבות בשוק העבודה, לטובת המעסיקים, ולטובת המשק כולו מעורבות אינטנסיבית של מעסיקים בכל שלבי ההכשרה וגיבוש תכני הלימוד, עבודה מעשית, מצוינות מקצועית והשמה במקצוע הנלמד. אני סמוך ובטוח שהתכנית והרפורמה יביאו להעלאת הפריון במיוחד בקרב החציון התחתון".

 

בתמונה (מימין לשמאל): ד"ר אביגדור קפלן מנכ"ל משרד העבודה והרווחה; ח"כ חיים כץ שר העבודה והרווחה; דנה עזריאלי יו"ר קבוצת עזריאלי ויו"ר קרן עזריאלי; ד"ר סיגל שלח מנכ"לית ג'וינט ישראל; דן פרת מנכ"ל קרן סטף ורטהיימר

קרדיט צילום: לע"מ