תוספת של 50 מיליון ₪ לפיתוח דור חדש של שירותים לדור חדש של אנשים עם מוגבלות שרוצים להיות מעורבים בקהילה ולתרום לה

תוספת של 50 מיליון ₪ לפיתוח דור חדש של שירותים לדור חדש של אנשים עם מוגבלות שרוצים להיות מעורבים בקהילה ולתרום לה

03/01/2013

תוספת של 50 מיליון ₪ למסד נכויות – שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן לפיתוח שירותים חברתיים לאנשים עם מוגבלות. הרחבת השותפות התאפשרה לאחר מענק של כ-15 מיליון ₪ על ידי קרן משפחת רודרמן.

בישראל  חיים כיום למעלה ממיליון אנשים בוגרים עם מוגבלות. כך עולה מדו"ח מכון ברוקדייל שהוצג בפני הנהלת ארגון הג'וינט לאחרונה. עוד עולה מהדו"ח כי קצב הגידול של אוכלוסייה זו הינו פי 3 ביחס לשאר האוכלוסייה, וכן כי מרבית האנשים עם מוגבלות (כ-99%) חיים באופן עצמאי בקהילה ולא במסגרת מוסדית.

נוכח תמונת מצב זו, הוחלט על הרחבת הפעילות של מסד נכויות, שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לתכנון ופיתוח שירותים חברתיים לאנשים עם מוגבלות. השותפות הוקמה בשנת 2009 מאז פותחו שירותים פורצי דרך בהם מרכזים לחיים עצמאיים, קהילות תומכות, תכניות המסייעות לדיור עצמאי, מיצוי זכויות, התייעלות כלכלית ועוד. הרחבת השותפות תאפשר פיתוח שירותים גם לתחומי חיים נוספים של אנשים עם מוגבלות דוגמת שילובם בתעסוקה, הרחבת תכניות דיור עצמאי, שילוב צעירים עם מוגבלות במרכזי הצעירים ברחבי הארץ ועוד.

שר הרווחה והשירותים החברתיים משה כחלון: "אני מברך את פעילותה של השותפות בין משרד הרווחה לג'וינט ישראל וקרן משפחת רודרמן למען אנשים עם מוגבלות. השותפות מקדמת את מעמדם של אנשים עם מוגבלות ומפתחת שירותים המסייעים להם להשתלב בחברה".

לדברי ג'יי רודרמן, נשיא קרן משפחת רודרמן:"אנחנו רוצים שישראל תהיה המובילה בנושא שילוב אנשים עם מוגבלות בחברה. המאמץ האסטרטגי שלנו אפשר את ביצוע השינוי הארצי באמצעות תכניות חדשניות המבטיחות, מעל לכל, שאנשים עם מוגבלות הם חברים מלאים במארג הלאומי של ישראל. ככל שאנו מתקדמים אל השלב הבא שלנו, אנחנו נתבסס על ההצלחות שלנו על מנת לקדם את הרעיון שאנשים עם מוגבלות הם אנשים עם יכולות".

אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות, הוסיפה כי "הצורך הוא אדיר. אנחנו רואים כי מרבית המשאבים הממשלתיים המושקעים כיום מיועדים לפתרונות מוסדיים, ואילו אנחנו יוזמים מערכים תומכי דיור עצמאי בקהילה. מדובר בפיתוח דור חדש של שירותים לדור חדש לאנשים עם מוגבלות הרוצים להיות מעורבים בחברה ולתרום לה. הרחבת מסד נכויות היא צעד משמעותי ביותר בכיוון הזה – לתת לאנשים עם מוגבלות כלים מותאמים לחיים עצמאיים".