השקת אשכול נגב מערבי

השקת אשכול נגב מערבי

19/03/2013

תשע הרשויות החברות באשכול החדש: שדרות, נתיבות, אופקים, רהט, וכן המועצות האזוריות שער הנגב, בני שמעון, מרחבים, שדות נגב ואשכול. ביום שני האחרון התכנסו בכירי הרשויות על מנת לגבש את כיווני העבודה של האשכול החדש.

ב- 18.3.13, יום ב', התקיים אירוע ההשקה של אשכול נגב מערבי. במסגרת האירוע, אשר שנערך ברהט, השתתפו ראשי רשויות האשכול, בכירים ומנהלי אגפים מקצועיים ברשויות. במהלך היום, גיבשו נציגי הרשויות את יעדי העבודה של האשכול ואסטרטגית הפעולה, באמצעות דיונים במגוון של נושאים בהם: חינוך, פיתוח כלכלי ותעסוקה, תיירות תרבות ופנאי, איכות סביבה, מינהל מקומי, תשתיות, רווחה, ביטחון, פלטפורמות מידע ומיתוג.

את הכנס הנחה פאיז אבו סהיבאן, ראש עיריית רהט. בפתח דבריו אמר "רצה הגורל והשקת אשכול נגב מערבי ויום יציאתו לדרך קורה בדיוק ביום יציאתה של הממשלה החדשה. ולכן אברך את הממשלה החדשה בהצלחה רבה ומי יתן והנגב יהפוך למטרה מרכזית של השלטון המרכזי, ויחד כולנו נפריח את השממה ונראה הלכה למעשה את חזונו של דוד בן גוריון".

בהרצאה על פיתוח אזורי ואשכולות רשויות, ציין תומר לוטן, מנהל המרכז לפיתוח אזורי במכון למנהיגות וממשל שבג'וינט ישראל כי "אשכול הוא יוזמה מקומית, ופה טמון הסוד, בעיקר נוכח מערכת היחסים המורכבת בין השלטון המקומי והמרכזי. המנהיגות המשותפת של ראשי הרשויות היא הכלי המרכזי לשינוי התמונה ולהובלה של משהו חדש".

סיגל מורן, ראש המועצה האזורית בני שמעון, הציגה את אשכול הנגב המערביוציינה כי ראשי רשויות האשכול בבניית השותפות, ולצורך כך מובילים מספר תהליכים מקבילים ביניהם איתור מנכ"ל לאשכול, הקמת החברה לתאגיד משותף והחלטה על סוגיות אזוריות משותפות. כחלק מתהליך התמקדות ובחירת הסוגיות המשותפות נבנה פורום מקצועי-אסטרטגי המורכב מנציגי הרשויות. פורום זה אמון על בנייה והובלת אירוע ההשקה, ובהמשך יתכנס לעיבוד התוצרים ולהנעת העבודה המשותפת, בין היתר, באמצעות יצירת צוותים אזוריים בנושאים אותם יבחר האשכול לקדם "יש תחושת התגייסות של משרדי הממשלה שרוצים שזה יצליח ולכן אני מאמינה שיש לזה סיכוי טוב להצליח", סיכמה סיגל.

מודל האשכול פותח מרחב חדש להתמודדות עם הקשיים המקומיים ומהווה מצע לשיתופי פעולה אזוריים בשירותים מתחומים שונים. האשכול מאפשר לרשויות לחלוק ביניהן את הנכסים המקומיים ולמנף את הנכסים האזוריים המשותפים, באופן המשרת את כלל הרשויות השותפות. בנוסף, משמשת תשתית האשכול כהזדמנות לחבירה של שחקנים נוספים ממגזרים שונים: המגזר העסקי, הפילנתרופי והחברה האזרחית, וכן מהווה מוקד לפעולה משותפת של מוסדות בעלי אופי אזורי כגון בתי חולים, מכללות, אזורי תעשיה ומתשתיות דומות.

ראשיתו של אשכול הנגב המערבי התגבש במהלך שנת 2011 בסיועו של צביקה גרינגולד, ראש עיריית אופקים, אשר יזם מפגש בין ראשי הרשויות באזור והציע את רעיון האשכול משותף בנגב המערבי. רעיון זה זכה לתגובה חיובית ולהחלטה משותפת לפעול להקמת האשכול. בליווי ותמיכת המכון למנהיגות וממשל שבג'וינט ישראל, נערכו סדרת מפגשים בין ראשי הרשויות ונערך מיפוי אזורי על מנת לעבד ולגבש את היוזמה, ולבסוף התקבל האשכול ב"קול קורא" אשר פרסם משרד הפנים. בסיכום הכנס בירך צביקה גרינגולד, ראש עיריית אופקים, ואמר כי "האתגרים הם גדולים. אם נדע להוביל את זה, להקטין את החומות והמכשולים בינינו, נצליח".

אשכול הרשויות הינו פרויקט לאומי, אשר נתמך ומלווה על ידי שותפות שנבנתה בין משרד הפנים, משרד האוצר, מרכז השלטון המקומי והמכון למנהיגות וממשל בג'וינט ישראל.

להלן מבחר מתוצרי עבודת הקבוצות אשר הוצגו בכנס:

פיתוח כלכלי ותעסוקה

- טיפול בסוגיית האשפה– ריכוז מאמץ ליציאה למכרז משותף שיהיה איכותי ברמת השירות ויעיל מבחינה כספית.

- עידוד יזמות ותעשייה באזור מערב הנגב – יצירת פלטפורמה אזורית לקליטת יזמים המגיעים לאזור באמצעות סל הטבות "אשכולי" (למשל: הסעת עובדים בחינם, הוזלת הארנונה, הגדרת האשכול כאזור פיתוח א', רכישת קרקעות במחירים סבירים ועוד).

תשתיות

- גיוס פרויקטור לקידום תשתיות אזוריות (תחבורה ציבורית, רכבת, כבישים) ולייצוג הרשויות בפני השלטון המרכזי.

- מכרזים אזוריים לבנייה.

- פורום מהנדסים.

פלטפורמות מידע ומיתוג

- הקמת מערכת מידע (GIS) אזורית ממנה ייגזרו שיתופי פעולה רבים אחרים כגון הפעלת מוקד 106 אזורי.

- מיתוג האשכול - תהליך אסטרטגי המתכלל חשיבה ומייצר תפישה אזורית.

חינוך

- מערכת מידע משותפת– מיפוי והנגשת מידע אודות המסגרות הקיימות בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, לרבות פרסום מכרזי חינוך ועוד.

- תחום למידה אזורי – יצירת תכנית לימודים לתלמידי הנגב כך שיכירו את מורשת הנגב ויאהבו את האזור באמצעות סיורים, למידה, אימוץ אתרים ומפגשים.

בטחון

- חברת שמירה ואבטחה משודרגת אזורית לטובת הורדת עלויות והעלאת איכות השירות:

    - תחזוקה של מרכיבי בטחון – אחזקת מקלטים, גדרות

    - אספקת כ"א למוקדי בטחון, כוחות סיור, מוסדות חינוך

    - שירותי שמירה ואבטחה.

איכות הסביבה

- הקמת תחנת מיחזור לפסולת בניין, תוך הסדרת נושא הובלת הפסולת ומכרז משותף.

- הקמת משטרה ירוקה בעלת יכולת אכיפה לאשכול.

מינהל מקומי ושונות

- הקמת פורום מנכ"לים לאשכול.

- שינוי חישוב מענקי האיזון.

- צמצום משרות בעיריות ע"י איחוד שירותים.

- תיק תורמים – הכנת תיקי תורמים אזוריים.

רווחה

- הקמת פורום מנהלים עמיתים לקידום מיזמים משותפים.

- מענים משותפים ואזוריים לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.

- שילוב צעירים להשכלה אקדמית בתמורה למעורבות חברתית, בדגש על אוכלוסיית נערות בדואיות וצעירים חרדים.

תיירות, פנאי ותרבות

- מיפוי נכסי התיירות ובניית תכנית אב לתיירות אזורי.

- פיתוח מרכזי מצויינות בספורט על בסיס נכסים קיימים ברשויות השונות

- הקמת מינהלת תרבות אזורית: מופעים משותפים, סדרות לתיאטרון, מחול, מוזיקה וכו'.