כלי חדש מסייע בזיהוי ואיתור מקדים של זקנים הנמצאים בסיכון להתעללות והזנחה

כלי חדש מסייע בזיהוי ואיתור מקדים של זקנים הנמצאים בסיכון להתעללות והזנחה

10/06/2013

הכלי הייעודי, אשר פותח על ידי צוות חוקרים מאוניברסיטת חיפה, בי"ח רמבם ובי"ח הדסה  ובשיתוף עם אשל-ג'וינט ישראל, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד הבריאות, וביטוח לאומי, נועד לסייע לאנשי מקצוע המטפלים בזקנים באיתור וזיהוי מקדים של זקנים הנמצאים בסיכון להתעללות והזנחה. ב-15 ביוני יציינו ברחבי העולם את היום הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים והזנחתם.

מנתוני ארגון הבריאות העולמי שפורסמו לרגל היום הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים (15 ביוני) עולה כי כ-4 מיליון זקנים מדי שנה סובלים מהתעללות פיזית באירופה ומדינות אגן הים התיכון. בישראל, 1 מכל 5 זקנים (20% מהזקנים בישראל) חשוף להתעללות או הזנחה, כלומר עשרות אלפי זקנים.

צוות חוקרים מאוניברסיטת חיפה, בי"ח רמבם, בי"ח הדסה ירושלים ובשיתוף עם אשל-ג'וינט ישראל, משרד הרווחה , משרד הבריאות וביטוח לאומי פיתחו כלי חדש לאיתור זקניםהנמצאים בסיכון להתעללות, נוכח הקושי לזהות מצבי התעללות בפועל. הכלי מורכב משלושה מימדים משתלבים – זיהוי גורמי סיכון להתעללות, זיהוי סימני התעללות בפועל, וכן סדרת שאלות לתשאול ישיר. בין היתר נבדקים גם גורמי סיכון להתעללות בקרב בני משפחה – כך לדוגמה, שילוב של שימוש גבוה באלכוהול/סמים יחד עם תלות כלכלית של הזקן בבן המשפחה יכול להגביר את פוטנציאל הסיכון להתעללות כלכלית של בן המשפחה בזקן. איש המקצוע מצליב את המדדים הללו, יחד עם שאלות בתשאול ישיר על מנת לקבוע האם הזקן נמצא בסיכון להתעללות או לא. נמצא כי ב- 97% מהמקרים הכלי סייע בזיהוי מצבי התעללות והזנחה.

במידה ונמצא כי הזקן בסיכון להתעללות, על איש המקצוע להתערב ולטפל על מנת להפסיק את הפגיעה ולנסות להקטין את פוטנציאל ההתעללות העתידית. בימים אלה עוסקים בהטמעת הכלי במסגרת היחידות למניעת התעללות שבאגפי הרווחה המשתתפות בתכנית למניעת התעללות והזנחת זקנים בתקצוב משרד הרווחה ואשל ג'וינט ישראל. כמו כן, קמפיין רדיו אשר החל בימים אלה קורא לעודד אנשים אשר נחשפו להתעללות זקנים – בין אם הזקנים עצמם, בין אם בני משפחותיהם ובין אם מכריהם, לפנות למוקד טלפוני מיוחד על מנת לדווח בדיסקרטיות וכן להפסיק את המצב.

לדברי פרופ' יוסי תמיר, מנכ"ל אשל-ג'וינט ישראל:"כלי האיתור הינו חלק ממאמץ מאוד משמעותי של אשל-ג'וינט ישראל להיאבק בתופעת ההתעללות וההזנחה של זקנים. תכנית ייעודיתבנושא כבר פועלת ב-32 ישובים ברחבי הארץ ואנחנו רואים כי כמעט 70% ממשתתפי התכניתכבר מדווחים על שיפור ניכר במצבם. הקמפיין הארצי שיוצא בימים אלה ברדיו נועד להוות צעד משלים – הן מבחינת העלאת מודעות לתופעה הפסולה הזו, והן כדי לומר לכל מי שנחשף לתופעה כי אפשר אחרת."