קורס מחשבים נגיש לעולים עם מוגבלות

קורס מחשבים נגיש לעולים עם מוגבלות

01/01/2012

תכנית חדשה של מסד נכויות נועדה לתת מענה לכ-124,000 עולים חדשים עם מוגבלות שעלו לישראל ולא יודעים כיצד להשתמש באופן הבסיסי ביותר מחשב.

בישראל נמצאים כיום כ-124,000 אנשים מוגבלות, מתוכם כ-34,000 עם מוגבלות קשה אשר עלו מאז ינואר 1990. תכנית חדשה של מסד נכויות שמה לה למטרה לקדם עולים חדשים עם מוגבלות ולסייע לאוכלוסייה זו להתגבר על חסמים יחודיים המאפיינים אותה כגון אי ידיעת השפה, קושי במיצוי הזכויות ובידוד חברתי קשה, חוסר ידע בהפעלת מחשב.

השימוש במחשב הפך לכלי משמעותי בעולם העבודה ועבור המשתמש הביתי. שימוש במחשב הפך לכלי משמעותי בעולם העבודה ועבור המשתמש הביתי. למחשב יש יתרונות ברכישה וניהול ידע: קבלת מידע פורמלי לגבי מיצוי זכויות בנושא עליה ובנושא נגישות. העולה יכול לקבל את המידע דרך אתרים של משרדי ממשלה ומידע לא פורמלי בנושאים אלה באמצעות פורומים ורשתות חברתיות. בנוסף, המחשב יכול לסייע בהסרת מכשולי נגישות בחיי היום יום – שימוש בשרותי בנקאות, קופת חולים, המוסד לביטוח לאומי וכו' באמצעות אתרים ברשת ומבלי לצאת מהבית וכן בהפגת הבדידות באמצעות הרחבת מעגלים חברתיים על ידי גלישה בפורומים, רשתות חברתיות, אתרי הכרויות וכו'.

רוזנה יוחנוב, בת 25 מאשדוד, עלתה לישראל ב- 1990 מברית המועצות, לוקה בשיתוק מוחין במצב בינוני. "אני יחסית יותר מכירה את עולם המחשבים, כי אני כן נמצאת בפורומים וצ'אטים, אבל שימושים בסיסיים כמו מצגות אני לא יודעת בכלל. אני בטוחה שאנשים אחרים שנרשמו לקורס לא מכירים אפילו את מה שאני יודעת", אומרת רוזנה. "מעבר לשימוש במחשב, הקורס הזה הוא הזדמנות לפגוש אנשים חדשים, וגם נותן להרבה מאוד עולים עם מוגבלות את האפשרות להיפתח יותר לחברה, לתקשר באמצעות המחשב".

מחקר של מכון ברוקדייל מראה שפחות מ-50% מאוכלוסיית העולים עם מוגבלות משתמשים במחשב ורק 19% מהם גולשים באינטרנט מהבית. על מנת לגשר על הפער נפתחים במסגרת התכנית לקידום עולים חדשים עם מוגבלות קורסי מחשבים נגישים . הקורסים יונגשו עבור המשתתפים באמצעות עמדות מחשב מותאמות מבחינת חומרה ותוכנה. כמו כן, יונגשו אמצעי למידה בקורס בהתאם לצרכיו של כל לומד, וכן תהיה אפשרות להגעתו של יועץ לבית התלמיד על מנת לבדוק את התאמת עמדת המחשב הביתית לצרכיו.

בתחילת ינואר יפתח באשדוד קורס המחשבים הנגיש הראשון. בקורס ילמדו 12 משתתפים אשר מתמודדים עם מגבלה פיסית ורמת קוגניציה גבולית. הקורס מופעל על ידי מסד נכויות – שותפות אסטרטגית של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לשילוב אנשים עם מוגבלות בקהילה –  ובשיתוף עם אגף השיקום של מחלקת הרווחה בעירית אשדוד ועמותת "מחשבה טובה" לצמצום הפער הדיגיטלי. הקורס הינו פיילוט ראשון, לאחריו צפויים להיפתח קורסים דומים בישובים נוספים בארץ בהם באר שבע, ירושלים וראשון לציון.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות, "פעולות היום-יום, אשר לנו מובנות מאליהן, הינן אתגר מורכב בעבור יותר מדי אנשים. קשה מאוד להיות עולה חדש, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בעולה חדש עם מוגבלות. מסד נכויות משקיע מאמצים רבים בנושא זה על מנת לפתח שירותים לשילוב אוכלוסייה זו בחברה הישראלית".