בכירים ופילנתרופים בחברה הערבית מקימים קרן מיוחדת למען נכים בחברה הערבית – קרן "מסירה"

בכירים ופילנתרופים בחברה הערבית מקימים קרן מיוחדת למען נכים בחברה הערבית – קרן "מסירה"

26/01/2012

השבוע נערך אירוע יסוד קרן "מסירה" למען הנכים בחברה הערבית, בהובלת אנשי עסקים, פילנתרופים, אישי ציבור וארגוני נכים מקרב החברה הערבית. הרעיון לקרן נחשף לראשונה במסגרת ועידת העסקים הערבית בנצרת בחודש מאי האחרון, וזכה להתעניינות רבה המהווה נקודת פתיחה מוצלחת להקמתה של קרן "מסירה".

אירוע יסוד קרן "מסירה" למען הנכים בחברה הערבית, נערך השבוע בנצרת בהשתתפות אנשי עסקים, תקשורת, דת, חברה ופילנתרופיה וכן נכים מובילים בחברה הערבית, ביניהם שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, בעליו וגם מנהלת מפעל "אל-ארז" לייצור טחינה ג'וליה זהר,  חבר הנהלת הטכניון פרופ' שייח פאדל מנסור וכמובן נציגי מסד נכויות, ג'וינט ישראל וקרן "מסירה".

הקרן הינה מיזם פורץ דרך בו ישנה התגייסות של אנשי עסקים משפיעים מהחברה הערבית בישראל לקידום מעמד הנכים בחברה הערבית, כחלק ממהלך משותף עם כוונה להשפעה מערכתית. חדשנותה של הקרן הינה בשילוב הסקטור העסקי הערבי לסיוע בנושא הנכים בחברה הערבית, ורתימתו לבניית תשתית ארגונית לצורך כך – תפקיד שעד עתה עשו בעיקר אנשי רוח, ציבור ודת במגזר הערבי.

מאז ההשקה, עורך הגרעין המייסד של הקרן, בהובלת ד"ר באסל גטאס (בעל המגזין מאלקום) יחד עם סועאד דיאב ומוסטפה שלעטה מג'וינט-ישראל, פגישות גיוס עם אנשים מובילים בחברה הערבית בישראל. מתוכננות פגישות עם עשרות אנשי עסקים, אמנים, אנשי תקשורת, אקדמיה ומחקר. המייסדים מפעילים את הקרן, מרחיבים את השותפות, ויפעלו לצרף מספר גדול של בעלי אמצעים לחברות בקרן. ג'וינט ישראל יסייע למיזם החדש עד אשר העמותה שהקימו אנשי העסקים תפעל באופן עצמאי.

תוכנית "מסירה" ("מסע" בעברית), החלה את צעדיה הראשונים לפני חמש שנים ביוזמת האגף לנכויות ושיקום בג'וינט ישראל, במסגרתה נהנו עד עתה כ-20,000 בעלי נכויות ערבים ומשפחותיהם ברחבי הארץ. בין הצלחות התוכנית : חיזוק וליווי מקצועי של עמותות הפועלות למען אנשים עם מוגבלות בחברה הערבית, הכשרת 40 מנהיגים עם מוגבלות שמובילים את פיתוח השירותים במסגרת התכנית, הנגשת מידע וסיוע במיצוי זכויות ל-10,000 איש, הכשרת 240 אימאמים, שייחים וכמרים לשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות והכשרה ליזמות אישית וחברתית לנשים ערביות עם מוגבלות ועוד.לאור הצלחת  התכנית, הוחלט על שיתוף פעולה עם העמותות הערביות הפועלות בתחום, ומספר מנהיגים של ארגוני נכים ערביים במהלכו תוקם קרן שתגייס תרומות .

ישנם כ– 170,000 מבוגרים עם מוגבלות בחברה הערבית בישראל. מתוכם כ – 95,000 הם בעלי מוגבלות קשה.שיעור בעלי מוגבלות קשה בקרב הערבים המבוגרים גדול פי שלושה מאשר בקרב המבוגרים היהודים (14% לעומת 5%)עובדה המחייבת פיתוח שירותים שיקדמו חיים עצמאיים של ערבים עם מוגבלות ואת השתלבותם בקהילה.  לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות, ג'וינט ישראל: "אנשים עם מוגבלות הם אנשים עם יכולות. הקמת הקרן והובלתה על ידי פילנתרופים ערבים, תוביל להשתלבות של אנשים עם מוגבלות בחברה הערבית ולבניית שותפויות של אנשי עסקים ערבים ויהודים מהארץ ומהעולם לקידום הנושא".