יום השואה הבינלאומי: מזמין ארגון הג'וינט העולמי את הציבור לארכיון הדיגיטלי החדש!

יום השואה הבינלאומי: מזמין ארגון הג'וינט העולמי את הציבור לארכיון הדיגיטלי החדש!

24/01/2012

מעל 500,000 תמונות, שמות ופריטים מתקופת מלחמת העולם השנייה ולאחריה, נחשפים בארכיון הדיגיטלי שמשיק ארגון הג'וינט העולמי לקראת יום השואה הבינלאומי www.jdc.org/sharedlegacy. הציבור מוזמן לגלוש וליצור עם הג'וינט קשר על מנת לספר את סיפורו האישי.

לראשונה ארגון הג'וינט העולמי חושף לציבור הרחב פריטים ומידע מהאוסף ההיסטורי של הארגון מתקופת מלחמת העולם השנייה ומהפעילות הענפה של הארגון מיד אחריה. זאת דרך אתר אינטרנט מיוחד, "המורשת המשותפת שלנו" (Our Shared Legacy, www.jdc.org/sharedlegacy), המאפשר לציבור הרחב ובמיוחד לניצולי שואה ובני משפחותיהם לברר פרטים מעברם ומעבר קרוביהם במאגר נתונים ענק של למעלה מ-500,000 שמות ופריטים. בנוסף מאפשר האתר לצפות בתמונות מ-14 מדינות בהן פעל הג'וינט במהלך ולאחר מלחמת העולם השנייה ולאחריה וכן לזהות בהן את הדמויות. ארגון הג'וינט סייע למאות אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה ולאחריה, במדינות ובמחנות העקורים. הארכיון הדיגיטלי יסייע לארגון לשמר את המורשת המשותפת גם לדורות הבאים.

כבר במסגרת ההפעלה הניסיונית של האתר, מצא קלאוס הירש, יהודי יליד גרמניה וניצול גטו שנגחאי, תמונה שלו בגטו באחד מאלבומי האתר. "אני לא יכול לבטא את הקשר העמוק שהרגשתי לעבר שלי, ועכשיו גם לג'וינט, כשפתאום הפנים הצעירות שלי התגלו על מסך המחשב". משפחתו של הירש התגוררה בסין במהלך המלחמה, שם נעזרה בסיוע של הג'וינט. הירש, כיום תושב מנהטן, גם מצא מספר רשימות בהן בני משפחתו מופיעים ובכך ניתן להתחקות גם אחר קורותיהם.

האתר מאפשר לגולשים לחפש במאגר שמות ומסמכים היסטוריים רבים מפעולות הג'וינט בברצלונה, שנגחאי, וילנה, אוסטרליה, דרום אמריקה ועוד. במאגר התמונות ימצאו הגולשים אלפי תמונות ממדינות רבות בהן מדינות אירופה, כמו גם מדינות קצת יותר מפתיעות ברשימה כמו יפן, מרוקו וסין. הגולשים מוזמנים גם לתייג אנשים שהם מזהים בתמונות, לספר את סיפורם ולסייע בהרכבת התמונה המלאה. קבוצת מתנדבים אשר סייעה בהקמת האתר, ממשיכה לסייע ולהכניס מידע ושמות חדשים מדי שבוע ובכך רק מגדילה את מאגר הנתונים עוד יותר.

ביום שישי הקרוב, ה-27 בינואר, יצויין ברחבי העולם יום השואה הבינלאומי, מתוקף החלטת האו"ם שהתקבלה בנובמבר 2005. התאריך נקבע לציון 67 שנים לשיחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו יחד עם 7,500 ניצולים מהמחנה. למעלה ממיליון יהודים נרצחו במחנה במהלך שנות המלחמה.

לדברי ארנון מנטבר, מנכ"ל ג'וינט ישראל, "ארגון הג'וינט מלווה את ההיסטוריה של העם היהודי במשך קרוב ל-100 שנה. מאז 1914 ועד היום זכה הארגון לסייע, לתמוך ולהתעצב יחד עם ההיסטוריה היהודית ולקחת חלק חשוב בה. עם התקדמות הדורות והתרחקות זיכרון השואה האישי של דור הניצולים, ישנה חשיבות רבה בהשקעת משאבים על מנת לשמר את אחד הרגעים המכוננים ביותר של העם היהודי לדורותיו. ארגון הג'וינט, אשר פעל רבות בתקופה זו, צבר מידע רב אותו הוא מציב לרשות הציבור הרחב – בין אם בארכיונים הפיזיים בירושלים ובניו-יורק, ועתה גם באופן ממוחשב".

האתר בשפה האנגלית, ניתן להשתמש בו באמצעות תכנות תרגום דיגיטליות גם בשפה העברית.