מחקר חדש קובע: קיים קשר בין עישון בקרב הורים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך, לבין השמנת יתר בקרב ילדיהם

מחקר חדש קובע: קיים קשר בין עישון בקרב הורים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך, לבין השמנת יתר בקרב ילדיהם

28/02/2012

מחקר חדש שנערך בקרב ילדים בני 4-7 ואימהותיהם ממעמד חברתי-כלכלי נמוך מצא קשר מובהק בין הערכת חסר של אימהות בנוגע למשקלו של הילד ועישון, לבין עודף משקל והשמנת יתר בקרב ילדיהם.

מחקרים מראים כי בקרב ילדים ממשפחות בעלות הכנסה נמוכה וילדי מיעוטים ישנו אחוז גבוה יותר של השמנת יתר, באופן לא פרופורציונלי. השמנת יתר בילדים קשורה לסיכון גבוה לסבול ממחלות כרוניות דוגמת מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם וסוכרת,מחלות נשימה, בעיות במערכת השלד והשרירים. ילדים הסובלים מהשמנת יתר נוטים, בהיותם מבוגרים, לסבול מבעיות פסיכולוגיות שונות, למשל הערכה עצמית נמוכה ודיכאון, ויתרה מכך – הישגיהם האקדמיים של ילדי גן ותלמידי כיתה א', הסובלים מהשמנת יתר נמוכים יותר.  

מחקר חדש שנעשה על ידי חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון, מכון גרטנר, משרד הבריאות וג'וינט ישראל-אשלים, מצא כי הערכת החסר של אימהות בנוגע למשקלו של הילד ועישון הורים היו גורמים מובהקים הקשורים לעודף משקל ולהשמנת יתר בילדים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך. למעלה מ-82% מן האימהות העריכו הערכת חסר את משקל ילדיהן. מבין הילדים שהיו בעלי עודף משקל או סבלו מהשמנת יתר, 74.2% נתפסו בעיני אמהותיהם כ"בעלי משקל תקין" ו-8% נתפסו בעיניהן כ"רזים".

"תקופת הילדות המוקדמת היא תקופה קריטית לאיתור ילדים בסיכון לסבול מעודף משקל" מסבירה ורד קאופמן-שריקי, חוקרת באוניברסיטת בן-גוריון. "אם עודף המשקל מתחיל לפני גיל שמונה, השמנת יתר בבגרות עשויה להיות חמורה יותר. סיכוייהם של ילדי גן, הסובלים מהשמנת יתר, להיות מבוגרים שמנים גדולים פי 2.0 עד 2.6 בהשוואה לסיכוייהם של ילדי גן, שאינם סובלים מהשמנת יתר; סיכוייהם של ילדים בגיל בית הספר, הסובלים מהשמנת יתר, להיות מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, גדולים פי 6.5".

ג'וינט ישראל-אשלים, המפתחת שירותים ותכניות לילדים ונוער במצבי סיכון, מפעילה מזה 8 שנים את התכנית לקידום בריאות בקרב ילדים בסיכון. התכנית, אשר הגיעה עד כה לכ-20 ישובים ובהשקעה של כ-20 מיליון ₪, צפויה להתרחב בעתיד הקרוב לעשרה ישובים נוספים. התכנית כוללת התערבות מקצועית בקרב ילדים ממעמד חברתי-כלכלי נמוך והוריהם, בצורת שיעורים לילדים על ידי מורים לחינוך גופני, דיאטניות ושינניות. זאת לצד מפגשי הדרכה להורי הילדים כמו גם להורים והילדים יחד, ובצעד משלים גם השתלמות של כ-60 שעות לצוות הגננות על מנת להכשירו גם לשנים הבאות.

 ד"ר קרן מור, מנהלת תכניות קידום בריאות בג'וינט ישראל-אשלים, אמרה כי "בקרב אוכלוסיות בסיכון, קידום בריאות משמש ככלי ליציאה ממעגל הסיכון למעגל הסיכוי: רכישת הידע, שינוי ההרגלים ואימוץ התנהגויות מקדמות בריאות, מעצימים את האוכלוסייה ומגדילים את הסיכוי ליציאה ממעגל הסיכון למעגל הסיכוי" דברי מור.