אנשים עם מוגבלות מרוויחים פחות ומשלמים יותר

אנשים עם מוגבלות מרוויחים פחות ומשלמים יותר

06/03/2012

דו"ח מיוחד שנערך עבור אגף נכויות ושיקום בג'וינט ישראל על ידי הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות, מגלה כי בבתים של אנשים עם מוגבלות צריכת האנרגיה גבוהה עד כ-75% מאשר צריכת החשמל ממוצעת במשקי הבית בישראל.

בישראל חיים כיום כ-750,000 אנשים עם מוגבלות בגילאי 20-64, המהווים כ-18% מכלל האוכלוסייה בישראל בקבוצת גיל זו.כמחצית מהם אינם משתתפים במעגל העבודה, ולכן רמת ההכנסה שלהם נפגעת. יחד עם זאת, ההוצאות החודשיות על חשבונות משק הבית גבוהה יותר בקרב אוכלוסייה זו ביחס לכלל האוכלוסייה. בעולם ובארץ מתחזקת המגמה לניהול מושכל של משאבים בכל המגזרים. נוכח תכניות שונות בארה"ב ואירופה, ולאחרונה גם בישראל מתחזקות ההערכות כי ניתן לחסוך יותר מ-20% מצריכת האנרגיה. נושא החסכון ברמה הביתית חשוב ביותר לאוכלוסיות בעלות הכנסה נמוכה, כיוון שאז החלק היחסי של ההוצאות על צריכת האנרגיה גדול יותר.

מסד נכויות – שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן, לפיתוח שירותים למען אנשים עם מוגבלות ושילובם בחברה–הזמינו מ"הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות", דו"ח ניתוחי עומק בבתי אנשים עם מוגבלות. מהדו"ח, בשיתוף עם מילב"ת וארגון חסד פעמונים, עולה כי הצריכה השנתית הממוצעת בקרב משקי בית של אנשים עם מוגבלות גבוהה משמעותית מזו הממוצעת בישראל, ויכולה להגיע עד כ-2,500 ₪  (כ-75%) יותר מהממוצע בכלל האוכלוסייה. עוד ניכר בדו"ח כי אחד החסמים המשמעותיים ביותר למימוש פוטנציאל החיסכון הוא המודעות לצעדים השונים שניתן לבצע בכל משק בית בישראל. בנוסף מראה הדו"ח כי מלבד חשבונות החשמל והמים, גם חשבון הגז הממוצע גבוה יותר ברוב הבתים של אנשים עם מוגבלות מהממוצע הארצי.

הדו"ח ממליץ על מספר צעדים לחיסכון אנרגטי בבתים בהם מתגוררים אנשים עם מוגבלות, היכולים להביא לחיסכון של עד 1,200 ₪ בהוצאות החשמל בשנה. הצעדים מתחלקים להפעלה נכונה של הבתים, שימוש באמצעים להגברת יעילות חימום/מיזוג ושיפוץ ממוקד בבתים. חלק מצעדים אלו ניתן לבצע באופן מיידי וחלק מצריך עבודת הכנה להתאמת פתרונות לבעלי המוגבלויות.

בין ההמלצות שמעלה הדו"ח:

  • אנשים עם מוגבלות רגישים מאוד לשינויי טמפרטורהולכן לא פעם בוחרים באמצעי חימום ואיוורור מיידיים, דוגמת מפזרי חום. מדובר באמצעים לא חסכוניים המעלים באופן משמעותי את צריכת החשמל. שימוש במיזוג אוויר לחימום יכול לחסוך משמעותית את צריכת החשמל.
  • גודל החלל – החללים בהם נמצאים אנשים עם מוגבלות הינם לרוב מרווחים יותר יחסית על מנת לאפשר את אביזרי העזר השונים, כך גם הדלתות והמעברים בין החללים.עובדה המקשה יותר לשלוט על הטמפרטורה שלהם באופן יעיל.  על כן, יש לדאוג להפעלה יעילה של אמצעי המיזוג תוך דגש על סגירת חללים בבית. סגירת דלת תקטין מיידית את נפח החלל שהמכשיר פועל לחמם או לקרר.
  • לאיוורור ניתן לפתוח את התריסים והחלונות, אולם יש המתקשים לעשות זאת עקב המוגבלות שלהם ומכאן חשיבות המודעות גם לאנשים התומכים – המשפחה והמטפלים – היכולים לסייע בכך. פתיחת חלונות ואיוורור החלל בימים חמים גם יכולה לחסוך, מלבד את המיזוג, גם את התאורה.
  • חשוב מאוד מעקב אחר ההוצאות באופן קבוע, אולם בקרב אנשים עם מוגבלות יש לכך חשיבות יתרה. זאת כיוון שרק מעקב כזה יוכל להראות מהן ההוצאות הקבועות, והיכן ישנה בזבזנות שניתן לחסוך. בנוסף, חשוב לוודא האם אנשים עם מוגבלות מקבלים הנחות והטבות להן הם זכאים (כמו הנחה חלקית בתעריפי החשמל., או רישום בתאגיד המים מבחינת מספר הדיירים בצורה נכונה. באופן כזה, גם ניתן לשמור על תודעה גבוהה וגם לנהל באופן עצמאי ויעיל יותר את משק הבית.
  • צמצום "צריכת רפאים" ושימוש באביזרי עזר– בכל הבתים בישראל יש כיום "צרכני חשמל" הפועלים ללא צורך, דוגמת ממירי טלויזיה. מדובר בסכום מצטבר גדול מאוד בכל שנה. לאנשים המתקשים פיזית לכבות ולהדליק אותם כל פעם מחדש, ישנם אמצעים מיוחדים כמו שימוש בשקע-תקע עם שלט רחוק ואביזרי סיוע נוספים. גם אביזר המוכר לכולנו – שעון שבת – יכול לסייע רבות בניהול משק בית יעיל, כמו גם בקביעת סדר יום קבוע. חשוב להיות מודעים לכך שיש הרבה מאוד פתרונות בשוק המסייעים לסוגים שונים של מוגבלויות.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות,"הדו"ח מעלה ממצאים חשובים, המהווים בסיס חשוב לתכניות הכשרה לחיסכון אנרגטי במסגרת הכשרות לחיים עצמאיים שאנחנו מבצעים, כמו גם תכניות עתידיות דוגמת שיתוף פעולה עם ארגון חסד פעמונים, עמותת מילב"ת והקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות בבניית קורסים ייעודיים לניהול משק בית יעיל אנרגטית  וחסכוני, ובחינת שיתוף פעולה עם ממשלת ישראל על מנת להקל את עומס החשבונות החודשיים לאנשים עם מוגבלות".

קדם לוי, אחד מעורכי הדו"ח ב"קואופרטיב לאנרגיות מתחדשות" מוסיף ואומר:"יש לציין כי זהו כיוון פעילות חדשני בעולם ולא ידוע כיום על פרויקטים בתחום ההתייעלות בהם ניתן דגש על בעלי צרכים מיוחדים. הדו"ח מראה שיש אפשרות להוביל לחסכון רחב היקף ובזמן קצר – האתגר הוא במציאת המסגרת לקדם את הנושא".