אנשים עם מוגבלות מצויים בסיכון להיפגע מאלימות פי שניים עד חמישה מהמקובל בכלל האוכלוסייה

אנשים עם מוגבלות מצויים בסיכון להיפגע מאלימות פי שניים עד חמישה מהמקובל בכלל האוכלוסייה

18/04/2012

מסד נכויות משיק בתחילת מאי תכנית הכשרה רחבה בקרב אנשים עם מוגבלות לקידום מודעות ומתן כלים להתמודדות עם תופעות אלה.

אנשים עם מוגבלות מצויים בסיכון להיפגע מאלימות פיזית, מינית ונפשית באחוזים הגבוהים פי שניים עד חמישה מהמקובל באוכלוסייה הכללית. סוגי האלימות: התעללות נפשית; התעללות מינית; ניצול כספי, רמייה ושוד; הזנחה מכוונת ובלתי מכוונת; מניעת מכשירי עזר, תרופות עזרה בטיפול אישי; פגיעה פיזית. האלימות כלפי אנשים עם מוגבלות נמשכת לאורך זמן ולעתים קרובות מתבצעת על-ידי גורם מוכר, כגון בן משפחה או מטפל, בו האדם עם המוגבלות תלוי מבחינה פיזית ונפשית .ההקשר של תלות פיזית במטפל או בבן משפחה הוא מורכב וכולל יחסי כוח בלתי מאוזנים, המקשים על סיום האלימות מצד הקורבן.אנשים עם מוגבלות נפגעים מכמה סוגי פגיעה ומספר פעמים, לאורך חייהם.

בישראל, אין מסד נתונים מרוכז לגבי היקף הדיווחים בשנה. מהנתונים החלקיים הקיימים, ברור כי קיימת תופעה חריפה של תת דיווח. חלק מהפגיעות ניתן למנוע על ידי הכשרה של אנשים עם מוגבלות בעצמם כיצד להגן על עצמם, ליצור גבולות ברורים, לקבל כלים לפתרון משברים ולניהול מערכות יחסים עם מטפלים אישיים ובני משפחה ולדעת לזהות התנהגות פוגענית ומתעללת כשזו מתרחשת.

מסד נכויות- שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן פיתח בימים אלה מערך תכניות הכשרה והפצת מידע למניעת אלימות כלפי אנשים עם מוגבלות שמיועד לאנשים עם כל סוגי המוגבלות מהי אלימות, מה החוק אומר ובמתן כלים להתמודדות עם מצבי משבר. התכנית כוללת מרכיבים של העצמה אישית ופיתוח יכולות של הגנה עצמית, אסרטיביות, ניתוח מצבים ופתרון קונפליקטים, כך שלא ידרדרו למצבי אלימות. הקבוצות הראשונות בשלב הפיילוט ייפתחו בחודש הקרוב בנתניה ובירושלים ויכללו אנשים עם סוגים שונים של מוגבלות ולאחריהן במקומות נוספים ברחבי הארץ.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות, "עד כה, המענים שפותחו בישראל נוגעים בעיקר להכשרת אנשי מקצוע בשירותים הפורמליים, כאשר חשוב להעלות את המודעות גם בקרב האנשים עם מוגבלות בעצמם, שעד לאחרונה לא רצו לגעת בנושא, בין השאר מתוך חוסר רצון להיתפס בציבור הרחב כחלשים וכקורבנות". סנדלר-לף מוסיפה כי "החשיבות בפיתוח תכניות הכשרה מונגשות ומותאמות היא במתן האפשרות לאנשים עם מוגבלות להתנהל באופן עצמאי יותר. זאת באמצעות ידיעת זכויותיהם וחובותיהם על פי חוק, כיצד יש לפעול כאשר הם או חבריהם נופלים קורבן לאלימות ועוד."

התכנית פותחה על ידי היועצת בתיה חודטוב ברכה, וייחודיותה בהתייחסותה למניעת כל סוגי האלימות והניצול לסוגיה השונים (מיני, פיזי, רגשי, הזנחה, כלכלי) וכן באופן מכוון וישיר לנושא האלימות והפגיעה תוך מתן מענה שיאפשר מוגנות לאדם עם מוגבלות.    

ישנם הסברים רבים להתעללות מתמשכת בקרב אנשים עם מוגבלות. אלמנט התלות וריבוי מטפלים גורם לחוסר אונים נרכש - האמונה שהאדם אינו יכול להשפיע על מה שקורה לו. כאשר המטפל הישיר הוא הפוגע נותרות בידי האדם עם המוגבלות מעט אפשרויות בחירה. לעתים קרובות הוא בוחר באי-עשייה, בחוסר התגוננות, בצייתנות ובכניעה.גם לבדידות בה מצוי לעתים קרובות האדם עם מוגבלות מקילה על הפוגע ועל תחושת חוסר האונים של הנפגע.בנוסף לכך, מחקרים מהעולם מצביעים על כך שנשים חירשות, נשים עם פיגור שכלי ונשים עם מגבלה פסיכיאטרית חשופות יותר לניצול מיני בגלל קושי לתקשר, לשים גבולות ולדווח על חוויותיהן. לבסוף, גם עמדות קדומות הן בין הגורמים העיקריים לפגיעותם של אנשים עם מוגבלות, כגון סטיגמות על פיהן אנשים עם מוגבלות הם א-מיניים, ללא תחושות מיניות, וללא יכולת להבין את מיניותם; אישה עם מוגבלותאינה "אישה אמיתית" וכו'.