מיזם חדש באיזור הדרום יסייע בהנגשת תחבורה לאנשים עם מוגבלות

מיזם חדש באיזור הדרום יסייע בהנגשת תחבורה לאנשים עם מוגבלות

31/05/2012

מוקד "גלגלי דרום" מתחיל בשלב הפיילוט בפעולתו בשישה ישובים במקביל באזור הדרום. במהלך התקופה הקרובה יצור המוקד מאגר מתנדבים וכן יערוך מיפוי צרכים בקרב 67,000 אנשים עם מוגבלות באזור הדרום.

"גלגלי דרום" הינה תכנית מהפכנית להנגשת המרחב הציבורי לאנשים עם מוגבלות. התכנית, ביוזמת מסד נכויות (מיסודם של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן) ובהפעלת יד שרה, תסייע לאלפי אנשים עם מוגבלות ברחבי הדרום המרותקים לביתם לצאת אל המרחב הציבורי, לנהל אורח חיים עצמאי יותר ולהשתלב בקהילה.

מוקד "גלגלי דרום" פועל במספר מישורים:תיאום בין בעלי רכבים לאנשים הזקוקים להסעה; מוקד מידע ותיווך הסעות העורך "חבילת הסעה" המורכבת משירותי תחברה עירוניים עם הסעה של מתנדב או בן משפחה; יצירת מאגר של מתנדבי הסעות – תושבים מקומיים המוכנים להסיע ברכבם הפרטי נכים ו/או ללוות נכים בתחבורה ציבורית; הדרכות להסעה בטיחותית - הדרכות לנכים, בני משפחה, מלווים, מסיעים מקצועיים של אנשים עם מוגבלות; הפצת מידע על זכאות להסעות; והגברת מודעות לחשיבות ההשתלבות בקהילה - עידוד הנכים להשתמש בשירותי ההסעה, לצאת מהבית ולהשתלב בקהילה.

בשלב הפיילוט תחל הפעלת המוקד בנתיבות, דימונה, ערד, אופקים, מצפה רמון וירוחם ובהמשך צפוי המיזם להתרחב לישובים נוספים בכל אזור הדרום. לדברי אבישג רגר, מנהלת השירות, "מדובר בבשורה של ממש בעבור 67,000 מבוגרים עם מוגבלות באזור דרום הארץ. הפנייה למוקד היא שיחת טלפון פשוטה למספר 1599-566-466. בפעם הראשונה שאדם מתקשר למוקד, אנחנו ממפים את הצרכים הבסיסיים על מנת לתת לו את השירות היעיל והטוב ביותר וכמובן נשמח לקבל פניות מכמה שיותר אנשים עם מוגבלות על מנת להשלים את השלב הראשוני של מיפוי הצרכים באזור הדרום". עוד מוסיפה רגר כי "אנחנו קוראים גם למתנדבים, הנוסעים בקביעות בישוב או אנשים המוכנים ללוות אנשים בעלי צרכים מיוחדים יכולים להתקשר אלינו ולהצטרף למאמץ המשותף".