הכפר הגלובאלי 2012 GLOBAL VILLAGE: הכנס הבינלאומי הראשון מסוגו בעולם לנושא קשרי ממשל ותפוצות

הכפר הגלובאלי 2012 GLOBAL VILLAGE: הכנס הבינלאומי הראשון מסוגו בעולם לנושא קשרי ממשל ותפוצות

11/06/2012

** משרד ההסברה והתפוצות בשיתוף משרד החוץ והמרכז להגיאה בינ"ל וקליטה CIMI  של ארגון הג'וינט, ארגנו את הכנס שיפגיש בין כ-250 מנהיגים וגורמים בכירים מישראל ומהעולם. מהם כ-70 נציגים מחו"ל: שרים, סגני שרים, פקידי ממשל בכירים, חוקרי אקדמיה וראשי ארגונים.

** היקפה של התפוצה הכלל עולמית מוערך בכ-210 מליון איש. מטרתו של הכנס לבחון תכניות לקשרי תפוצות שהוכיחו עצמן במדינות העולם ובתוך כך גם לניסיונה ופעילותה של ישראל בקשר עם התפוצות היהודיות.

 הכנס הבינלאומי הראשון מסוגו בעולם לנושא קשרי מדינות ותפוצות, יתקיים בשבוע הבא, בין התאריכים 11-13 ליוני בירושלים, ביוזמת משרד ההסברה והתפוצות, משרד החוץ וארגון הגו'ינט.

בכנס, ישתתפו כ-250 מנהיגים וגורמים בכירים מישראל ומהעולם. הדיונים יפתחו במעמד שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, ובמהלכם ישתתפו מנכ"ל הג'וינט ארנון מנטבר, יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, שרי תפוצות ממדינות אסיה, סגני שרים מהונגריה ואוקראינה, נציגי ממשל בכירים מ- 36 מדינות, נציגי ארגונים ועמותות וחוקרים אקדמיים העוסקים בתחום התפוצות.

הכנס יתמקד בהיבטים המדיניים והממשלתיים של יחסי התפוצות ובתועלות שבביסוס הקשרים  ושיתופי הפעולה בין התפוצות למדינות המוצא, במטרה לבחון ולהכיר מדיניות ותכניות שהוכיחו עצמן במדינות העולם כיעילות בניהול הקשר עם התפוצות ובמיצוי יתרונותיו. כמו כן תינתן בכנס במה נרחבת לפעילותה של מדינת ישראל ולניסיונה הרחב בקיום הקשר עם התפוצות. 

הכפר הגלובאלי 2012, 11-13/6/2012, מרכז הכנסים מלון ענבל, רח' ז'בוטינסקי 3, ירושלים.

פרטים מלאים, תכנית הכנס והרשמה - באתר הכנס (אנגלית): http://www.globalvillage2012.org

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין: "ההגירה ברמה הכלל עולמית הפכה לאחת התופעות המשמעותיות ביותר של העידן הנוכחי. התופעה שצמחה בשל תמורות חברתיות, כלכליות ומדיניות שהתחוללו במאה האחרונה, יצרה מצב בו לכל מדינה בעולם קיימת תפוצה משמעותית. מצאנו לנכון ליזום את הכנס לאור עניין בינלאומי ניכר, בכפר הגלובאלי של ימינו ההזדמנויות שנוצרות למדינות במיצוי שיתוף הפעולה עם התפוצות שלהן כמעט בלתי מוגבלות, יותר ויותר מדינות מכירות בכך כערך אסטרטגי ראשון במעלה. המקרה של מדינת ישראל, על אף ייחודו, ממחיש את תרומתו המהותית של הקשר עם התפוצות מהקמת המדינה עד להתבססותה המדינית, החברתית, והכלכלית לאורך השנים".     

מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר: " היקף תופעת ההגירה העולמית גדל באופן מסחרר. בעשור האחרון גדל מספר המהגרים בעולם מכ- 150 מיליון ב 2002  לכ 214 מליון. כיום כ-3% מאוכלוסיית העולם הם מהגרים ואחד מכל 33 אנשים הוא מהגר. הערכות הן כי בשנת 2010 נשלח סכום של כ- 440 מיליארד דולר ע"י מהגרים למדינות האם שלהם, רובן מדינות מתפתחות. לשם השוואה, סיוע החוץ של מדינות ה OECD  למדינות מתפתחות נאמד בכ- 133 מיליארד דולר. על מדינות העולם למצוא את הדרך לעשות בכספים אלה שימוש לטובת פיתוח ושגשוג חברתי-כלכלי של מדינות האם ואזרחיהן". מנטבר הוסיף כי הדיונים בכנס הם בעלי משקל אסטרטגי משמעותי הואיל ולראשונה יעסקו בידע מצטבר מהשטח הן בארץ ע"י הממשלה והג'וינט והן בחו"ל ע"י נציגי הממשלות שיגיעו לכנס.

הרקע לכנס מתבסס על כיום מוערך היקפה הכולל של התפוצה המודרנית בכ 210 מיליון איש. מהגרים אלו ממשיכים במקרים רבים לשמור על קשרים עם ארצות מוצאם, שולחים כספים רבים ומנסים כך להקל על המצוקות הכלכליות ולתרום לקידום החינוך ושירותי הבריאות.

תרומתם באה לידי ביטוי גם ביוזמות דיפלומטיות ועסקיות, קשרי מסחר חובקי עולם, מפעלי פילנתרופיה, תרומות של ידע והשקעה בפרויקטים. לתרומה זו חשיבות רבה מבחינת קידום החברה האזרחית וחיזוק התשתיות במדינת המוצא.  

בין היתר, ידונו באי הכנס בהיבטים הכלכליים, המוסדיים והחברתיים של התפוצות, בהמשכיות המסורת וחינוך הנוער, ויעסקו בדילמות של בניית אמון.  מלבד החלק העיוני יכלול האירוע סיור באתרים הממחישים את נושא הקשר עם התפוצות ובתוכם פגישות עם קבוצת תגלית, אנשי ארגון הקרן הקיימת ומוסדות הדסה בישראל.