רחוב בן מתתיהו בשכונה ד' מזרח יהפוך לרחוב אמנותי ירוק

רחוב בן מתתיהו בשכונה ד' מזרח יהפוך לרחוב אמנותי ירוק

09/09/2012

ביום חמישי האחרון נערך אירוע השקת תחילת העבודות על הרחוב. במסגרת תכנית חברתית חדשנית בהובלת המרכז לחיים עצמאיים בבאר שבע כבר שופצו חזיתות של שני בתים, ובתקופה הקרובה יתרחב השיפוץ לבתים נוספים ברחוב, גינות פרטיות וציבוריות, מערכות השקייה, מתקני מחזור ועוד.

ביום חמישי האחרון התכנסו בשעות אחר הצהריים עשרות אורחים בהם מנהלת מסד נכויות אביטל סנדלר-לף, סגן ראש עיריית באר שבע אבי וורצמן ומכובדים נוספים לטקס השקת העבודות על רחוב בן מתתיהו בשכונה ד' מזרח בבאר שבע. התכנית החברתית פורצת הדרך הינה ביוזמת חברי המרכז לחיים עצמאיים בהובלת מנהלת המרכז דליה זילברמן. חברי המרכז לחיים עצמאיים באר שבע מקווים באמצעות השיפוץ לעזור, כאנשים עם מוגבלות, לקהילה. מלבד מסד נכויות, כי"ל ועיריית באר שבע, מסייעים לפרויקט החברתי גם כימיקלים לישראל, חברת טמבור, המוסד לביטוח לאומי, מתנדבים רבים מאוניברסיטת בן גוריון השכנה וכמובן תושבים מהשכונה.

בחודשים האחרונים עמלו חברי המרכז רבות על מנת להגיע לרגע זה. הם החתימו את דיירי הרחוב על כתב הסכמה לשיפוץ הרחוב, הגישו תכניות לעיריית באר שבע לאישור, השיגו תקציבים, היו הגוף המתאם והדוחף של המיזם הזה וגם ינהלו את המבצע המורכב הזה. במסגרת הפרויקט יבוצע ניקיון יסודי לרחוב באמצעות מטחנות אשפה, גינות ציבוריות ישוקמו וציורים מתקופת התנ"ך יכסו את הגדרות, הרחוב יהיה רחוב ירוק עם מערכות השקייה ממוחזרות ובשאיפה יהווה נקודת התחלה לקפיצת מדרגה לכל השכונה. בפרויקט ישתפו פעולה יחד עם חברי המרכז גם סטודנטים מתנדבים מאוניברסיטת בן גוריון הסמוכה למרכז, תושבי השכונה עצמם, ילדים ובני נוער בסיכון ועוד.

המרכז לחיים עצמאיים בבאר שבע, המופעל על ידי עמותת שיוויון וצדק לנכים, הוא אחד משישה מרכזים לחיים עצמאיים ברחבי הארץ של מסד נכויות – שותפות אסטרטגית בין ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן – לפיתוח שירותים חברתיים למען אנשים עם מוגבלות. המרכז בבאר שבע מעניק שירותים רבים לאנשים עם מוגבלות בכל אזור הדרום וייחודי מאוד גם ביופיו. מטרת המרכז לחיים עצמאיים היא לדחוף אנשים עם מוגבלויות חברתית ותעסוקתית.מאז הקמתו הפך המרכז למוקד חברה ותרבות לכל השכונה כמו גם לסטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון השכנה. חברי המרכז מפעילים את "אינקא", בר שכונתי ידוע בקרב סטודנטים, המושך מדי ערב מאות מבלים ומספק תעסוקה לאנשים עם מוגבלות.

לדברי אביטל סנדלר-לף, מנהלת מסד נכויות: "המרכז לחיים עצמאיים מהווה דוגמה נפלאה למודל ה-Friendingשאנחנו מובילים יחד עם קרן האריסון וקבוצת פישמן – פעילות משותפת של אנשים עם וללא מוגבלות, על מנת לשנות עמדות ביחס לאנשים עם מוגבלות. אין ספק שהפעילות שמוביל המרכז היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שאנשים עם מוגבלות מסוגלים להוביל שינוי חברתי משמעותי".