החגים עברו, הבדידות נשארת

החגים עברו, הבדידות נשארת

09/10/2012

תקופת חגי תשרי מאופיינת בארוחות גדולות, מפגשים חברתיים ואווירה משפחתית מאוד. עם חלוף החגים, חוזרים הילדים, הנכדים והנינים לחייהם וזקנים רבים נשארים בודדים.

"השנתון הסטטיסטי" של ג'וינט ישראל-אשל, משאב ומכון ברוקדייל, יוצא מדי שנה וחושף נתונים ומגמות חדשות בקרב בני 65+ בישראל. בין היתר עולה מנתוני השנתון כי כ-37% מבני 65+ דיווחו על תחושת בדידות, נתון הגבוה בכ-50% מכלל האוכלוסייה. עוד עולה כי 1 מכל 10 זקנים בישראל מרגיש שאין לו על מי לסמוך בעת משבר או מצוקה. לדברי ארנון מנטבר, מנכ"ל ג'וינט ישראל: "תופעת הבדידות בקרב זקנים הינה לצערנו תופעה שכיחה. אחד המענים הניתנים לה מצוי בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת ביצירת המפגש הוירטואלי של הזקנים המרותקים לבית לבין חבריהם או בני משפחתם. אנחנו רואים מנתוני השנתון הסטטיסטי כי כשליש מקרב בני 65+ משתמשים במחשב. למה לא לתת להם כלים להשתמש במחשב גם ליצירת מפגשים וירטואליים?".

פיילוט חדש של ג'וינט ישראל-אשל החל לפעול במרכז היום לקשיש "מנדלבאום" ברמת גן, בשיתוף עם הפדרציה היהודית של ניו-יורק, הארגון האמריקאי Selfhelpומכון גרטנר, במסגרתו זקנים המרותקים לביתם זוכים להתקנת ציוד לקיום מפגשים וירטואליים באמצעות תוכנת הסקייפ, הכולל מצלמת רשת, מיקרופון, אזניות ועוד. זאת לצד הדרכה מקצועית על כיצד להשתמש בתוכנה ובציוד כראוי. פעמיים בשבוע מצטרפים זקנים מביתם באמצעות תוכנת הסקייפ למפגשים המתקיימים במרכזי היום לקשיש. במהלך אותם מפגשים דנים המשתתפים, הן מהבית והן במרכז, בנושאים המעניינים אותם ובכך יוצרים קשרים חברתיים. קשרים אלה הגיעו גם לכדי פגישות פיזיות בבתי קפה.

לדברי מנטבר, "חשוב לזכור כי זקנים רבים, גם אם הם מוגבלים פיזית, מתפקדים לחלוטין קוגניטיבית ועל כן יש לתת להם כלים להתגבר על המוגבלות הפיזית. בנוסף, עצם הפיתוח של מודל על בסיס טכנולוגיות מתקדמות שכבר קיימות וזמינות, כמו הסקייפ, מאפשר שימוש ארוך טווח בתכנית ספציפית זו לצד הגדלת העצמאות של זקנים בכל הנוגע לשימוש במחשב, באינטרנט, ברשתות חברתיות ועוד".

בסיוע ג'וינט ישראל-אשל פועלים 172 מרכזי יום ברחבי הארץ בהם לוקחים חלק כ-15,000 זקנים מדי יום. יחד עם זאת, זקנים רבים מדווחים על קושי לצאת מהבית ולהגיע פיזית למרכז היום מסיבות רבות ביניהן היעדר תחבורה נאותה, מוגבלות פיזית, חסמים פסיכולוגיים ועוד. מלבדם, ישנם גם זקנים אשר לא מעוניינים להגיע מדי יום למפגשים במרכז אולם כן רוצים לשמור על הקשרים החברתיים אותם יצרו. מרכז היום הוירטואלי נותן לזקנים אלה תשובה מעשית ומאפשר להמשיך להיות מעורבים בתכניות קהילתיות עם בני גילם.