ג'וינט ישראל גייס 1.5 מיליון דולר למען האוכלוסיות החלשות בדרום

ג'וינט ישראל גייס 1.5 מיליון דולר למען האוכלוסיות החלשות בדרום

20/11/2012

ארגון הקהילות היהודיות בצפון אמריקה (JFNA)  ושותפים נוספים העבירו לארגון הג'וינט בימים האחרונים 1.5 מיליון דולר למען האוכלוסיות החלשות בדרום בזמן החירום.

בדומה למצבי חירום בעבר, בהם מלחמת לבנון השנייה, מבצע עפרת יצוקה, אסון הכרמל ועוד, גם הפעם נרתם ארגון הג'וינט בשיתוף עם ארגון הקהילות היהודיות בצפון אמריקה (JFNA) ושותפים נוספים על מנת  לסייע לאוכלוסיות החלשות בדרום להתמודד עם מצב החירום.

באמצעות כספי החירום, מסייע ג'וינט ישראל למגוון אוכלוסיות חלשות, תוך שיתוף פעולה מלא עם גורמי הרווחה בממשלת ישראל וברשויות המקומיות. זקנים רבים בדרום סובלים בימים אלה מבדידות רבה, בלבול, חרדות ומצוקה נפשית, פיזית וכלכלית גם יחד. ג'וינט ישראל נענה לבקשת הממשלה והחל בתהליך גיוס והכשרה של מאות תומכים קהילתיים, אשר יסיירו בישובים בדרום בין בתיהם של זקנים, יסייעו להם בהכנת מרחב מוגן, יעזרו עם במידת הצורך ברכישת מזון ותרופות, יחלקו ערכות חירום (הכוללות תאורת חירום, מים, ערכות עזרה ראשונה, טרנזיסטור ועוד), ובעיקר יהוו אוזן קשבת למרותקי בית בודדים הצמאים לקשר עם העולם. כמו כן, מסייע ג'וינט ישראל בשינוע משלוחים של מזון לזקנים נזקקים, אשר בעבר היו מקבלים ארוחה חמה במסגרת מרכזי היום לזקן ברחבי דרום הארץ, ועתה נאלצים להישאר בבתיהם.

מערך סיוע נוסף הוקם בעבור אנשים עם מוגבלות, הכולל הפעלת רשת של מתנדבים ברחבי הדרום וכן גיוס והכשרת תומכים קהילתיים. בנוסף, רכש ג'וינט ישראל ערכות שירותים ניידות למרחב מוגן (עמל"ן) לאנשים עם מוגבלות בניידות. הערכה הינה פרי לשיתוף פעולה של ג'וינט ישראל, מילב"ת ומגבית קנדה, ותוכננה לשהות של אדם עם מוגבלות בבית, במקלט, במרכז פינוי ועוד. בבאר שבע מפעיל ג'וינט ישראל רכז חירום מיוחד המסייע לצוות המרכז לחיים עצמאיים בבאר שבע, בראשות דליה זילברמן, להוביל צוות של מתנדבים החל מיום הלחימה הראשון אשר סייע עד כה ללמעלה מ-800 אנשים עם מוגבלות, כולל אנשים עם מוגבלות מהפזורה הבדואית המתגוררים באוהלים.

בנוסף, מפעיל הארגון מערך של אנשי מקצוע ומתנדבים המסייעים לילדים ובני נוער להתמודד עם מצב החירום והשהות הממושכת במרחבים מוגנים. בשיתוף עם משרד החינוך-שפ"י והרשויות המקומיות, החל ג'וינט ישראל להפעיל תכניות לילדים להתמודד עם חרדה ומצוקה, בהן בין היתר "שיר לצבע האדום" ו"חיבוקי". גם מרכזי הצעירים בדרום הארץ יחד עם בני נוער מתנדבים מתכנית עמ"ן (עיר מתנדבת נוער), חותם (תכנית להכשרת מורים בפריפריה), מוטב יחדיו (תכנית קהילתית לשיקום שכונות מצוקה) – פועלים בשטח, עורכים הפעלות לילדים ומסייעים להתמודד עם הלחץ הרב.

לדברי ארנון מנטבר, מנכ"ל ג'וינט ישראל: "הג'וינט עוסק בימים אלה באינטנסיביות באיתור הצרכים בשטח וגיוס כספים מהקהילות היהודיות בחו"ל. זאת על מנת לסייע לממשלה להיענות לצרכים אלה במהירות ובעילות, וכן בביסוס מערך השירותים החברתיים בפריפריה".