עלון חדש של ג'וינט ישראל וארגון בזכות ירכז בפעם הראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל

עלון חדש של ג'וינט ישראל וארגון בזכות ירכז בפעם הראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל

23/01/2011

למוקדי פניות הציבור מגיעות מדי שנה עשרות פניות, בענייני הסעות ותחבורה של אנשים עם מוגבלות,המופנות בעיקר כלפי רשויות, חברות הסעה ונהגים. עלון חדש של ג'וינט ישראל וארגון בזכות ירכז בפעם הראשונה את המידע על זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחום התחבורה בישראל. ממחקרים רבים עולה כי נושא ההסעות והנגישות לתחבורה הוא חסם מרכזי ביכולת של אנשים עם מוגבלויות להשתלב בחברה,  להנות מפעילויות שחשובות להם ולפתח אורח חיים עצמאי.

למוקדי הפניות של ארגון בזכות מגיעות עשרות פניות על ילדים בעלי צרכים מיוחדים שזכאים להסעה על פי חוק נתקלים בקשיים רבים החל מרשות מקומית שמסרבת לספק הסעה, דרך הסעות שאורכות הרבה זמן, מגיעות באיחור לבית הספר ועוד  וכלה ברשות מקומית ששמה את הילד בבית ספר שאינו מתאים למוגבלותו רק כדי לחסוך את עלויות ההסעה לבית הספר המרוחק והמתאים יותר, פניות הקשורות להסעות של אנשים בעלי מוגבלויות מעל גיל 21 הזקוקים להסעה למסגרת התעסוקתית שלהם – וזו לא מסופקת להם.

כמו כן, מגיעות פניות באשר לאי מימושן בפועל של תקנות הנגישות בתחבורה הציבורית, כך שבעוד שישנם בשטח אוטובוסים מונגשים בפועל נהגים אינם עוצרים כאשר הם רואים אדם על כיסא גלגלים שממתין בתחנה, אינם ששים להוריד את הרמפה המיועדת לסיוע לאותם אנשים, הנוסעים ממלאים את המקום המיועד לנכים בציוד ובעגלות ועוד ועוד.ללא הסעות הן לחינוך והן לתעסוקה נשללת בפועל זכותם של אותם ילדים ומבוגרים לחינוך ולתעסוקה ונמנעת מאנשים את היכולת הבסיסית של יציאה מהבית לסידורים, לבית קפה, לצריכת תרבות ועוד.

מלבד הפגיעה בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בתחבורה ישנם חסמים נוספים המונעים מהם לממש את זכויותיהם בנושא כמו: אי ידיעת הזכאויות של הנכים להסעה; אי היכרות עם אמצעי התחבורה הנגישים העומדים לרשותם; עלויות נסיעה  יקרות בתחבורה  מונגשת במיוחד ובפריפריה; חסמים תרבותיים - למשל בחברה מסורתית המונעת מהנשים לנסוע בכלי תחבורה בחברת גברים; הימנעות של בני משפחה או חברים מלהסיע נכים לפעילות משפחתית; מחסור בכלי רכב נגישים; שירות לא נגיש מצד נהגים בתחבורה הציבורית; חוסר בטחון של חלק מהנכים להתמודד עם התחבורה הציבורית ועוד.

העלון החדש על זכויות וזכאות בתחבורה והסעות לאנשים עם מוגבלות הוא שיתוף פעולה של ג'וינט ישראל וארגון בזכות ונועד להביא לידיעת האנשים עם מוגבלות מידע על הזכות לשוויון בשירותי תחבורה ציבורית, נגישות התחבורה הציבורית, זכאות להנחות, זכאות להסעות למסגרות יחודיות, קצבת ניידות, שירותי הסעה פרטיים מותאמים, אתרי אינטרנט ומספרי טלפון חשובים. המידע רוכז בצורה ברורה וידידותית למשתמש. הוא יונגש גם לבעלי מוגבלות חושית בקובץ קול ושכלית, ויופק בשפות שונות. העלון יופץ באלפי עותקים לארגוני הנכים, יחולק במרכזים לחיים עצמאיים ועוד.