קרן "מסירה" יוצאת לדרך

קרן "מסירה" יוצאת לדרך

14/06/2011

בחודש מאי האחרון נערכה ועידת העסקים הערבית בעיר נצרת. במהלך הועידה הושקה קרן "מסירה" למען הנכים בחברה הערבית, בהובלת אנשי עסקים, פילנתרופים, אישי ציבור וארגוני נכים מקרב החברה הערבית. ההשקה זכתה להתעניינות רבה ומהווה נקודת פתיחה מוצלחת להקמתה של הקרן.

קרן "מסירה" למען הנכים בחברה הערבית, הושקה במהלך ועידת העסקים הערבית בנצרת בחודש מאי האחרון. הקרן הינה מיזם פורץ דרך בו ישנה התגייסות של אנשי עסקים משפיעים מהחברה הערבית בישראל לקידום מעמד הנכים בחברה הערבית, כחלק ממהלך משותף עם כוונה להשפעה מערכתית. חדשנותה של הקרן הינה בשילוב הסקטור העסקי הערבי לסיוע בנושא הנכים בחברה הערבית, ורתימתו לבניית תשתית ארגונית לצורך כך – תפקיד שעד עתה עשו בעיקר אנשי רוח, ציבור ודת במגזר הערבי.

במהלך השקתה במסגרת ועידת העסקים הערבית, עשרות אנשים ניגשו לדוכן "מסירה" כדי לקבל מידע וחומרים, ולשוחח עם נציגי הנכים הפעילים בתכנית. כשניגש לדוכן האיש העסקים האמיד מוניב אל מסרי התגברה הצפיפות; כאשר הוא החל לדבר עם סמר אבו קרשין, רכזת תכנית פורום נשים ערביות עם נכות, השתרר שקט; כאשר הוא שאל אותה תוך כדי שיחה מדוע היא לא מסתכלת אליו ישירות היא השיבה לו "כי אני עיוורת". הוא ענה לה במבוכה "אבל את גם יפה" והם המשיכו בשיחה.מנחה הועידה, מוסטפה שעלאעטה, המוכר בחברה הערבית כשדרן רדיו אל שאמס, הפתיע רבים מבאי האירוע שגילו כי הוא אדם עיוור.

מאז ההשקה, עורך הגרעין המייסד של הקרן, בהובלת ד"ר באסל גטאס (בעל המגזין מאלקום) יחד עם ג'וינט-ישראל, פגישות גיוס עם אנשים מובילים בחברה הערבית בישראל. מתוכננות פגישות עם עשרות אנשי עסקים, אמנים, אנשי תקשורת, אקדמיה ומחקר. המייסדים ירשמו את המרכז, יפעילו אותו, ירחיבו את משאביו, ויפעלו לצרף מספר גדול של בעלי אמצעים לחברות בקרן. ג'וינט ישראל יסייע למיזם החדש עד אשר העמותה שיקימו אנשי העסקים תפעל באופן עצמאי.

תוכנית "מסירה" ("מסע" בעברית), החלה את צעדיה הראשונים לפני חמש שנים ביוזמת האגף לנכויות ושיקום בג'וינט ישראל, במסגרתה נהנו עד עתה כ-20,000 בעלי נכויות ערבים ומשפחותיהם ברחבי הארץ. בין הצלחות התוכנית : חיזוק וליווי מקצועי של עמותות הפועלות למען נכים בחברה הערבית, הנגשת מידע וסיוע במיצוי זכויות ל-10,000 איש, הפעלת תכנית לשינוי עמדות כלפי נושא בריאות הנפש ועוד.לאור הצלחת  התכנית, הוחלט על שיתוף פעולה עם העמותות הערביות הפועלות בתחום, ומספר מנהיגים של ארגוני נכים ערביים במהלכו תוקם קרן שתגייס תרומות .

בחברה הערבית כיום מהווים בעלי הנכויות 20% מהאזרחים הערבים בני 18 ומעלה (לעומת 10% בקרב האזרחים היהודים), מתוכם כ-14% אחוזים נכים קשים מבוגרים (לעומת כ-5% בקרב האזרחים היהודים), ומספרם מגיע ליותר מ-170,000 נשים וגברים. מרבית הנכים גרים בקהילה, כאשר רק 12,000 מתוכם גרים במוסדות – עובדה המחייבת פיתוח שירותים שיקדמו חיים עצמאיים של נכים ואת השתלבותם בקהילה, וכן בתחומי התעסוקה השונים.