בימים אלה מציינים 20 שנה ל"מבצע שלמה" במהלכו הועלו כ-14,000 יהודים מאתיופיה לישראל

בימים אלה מציינים 20 שנה ל"מבצע שלמה" במהלכו הועלו כ-14,000 יהודים מאתיופיה לישראל

25/05/2011

בעשור האחרון השקיע ג'וינט ישראל למעלה מ- 600 מיליון ₪ לקידום החינוך והתעסוקה. מתוך מחקר שערך מכון ברוקדייל -ג'וינט בשנת -2010 עולה כי בצד הישגים לא מבוטלים קיימים עוד אתגרים רבים. 

  • שיעור תעסוקה של נשים יוצאות אתיופיה עלה מפחות מ 30 אחוזים לכ 70%.  אם כי עדיין, לאור ההשכלה הנמוכה יחסית, שיעור גבוה של נשים יוצאות אתיופיה עובדות במשלחי יד בלתי מקצועיים (42% בהשוואה ל 6% בקרב יהודיות אחרות).
  • שיעורי התעסוקה של גברים יוצאי אתיופיה עלו במהלך השנים בין 61% ל 69% בו בעת ששיעורי התעסוקה של שאר הגברים היהודים נשארו יציבים ועמדו על 75%.
  • 14% מעולי אתיופיה מועסקים במשלחי יד אקדמיים
  • 34% מועסקים במקצועות חופשיים וטכניים.
  • השכר לשעה של אקדמאים יוצאי אתיופיה ותיקים עדין נמוך בהרבה משכר כלל האקדמאיים היהודים-40 שקל  לעומת 66 שקל . בקרב גברים הפער הוא בין 49 שקל  ל-77 שקל ; בקרב נשים – 33 שקל  לעומת 57 שקל.
  • 24% עובדים עם הקהילה בתפקידי מגשרים, רכזי חינוך, מנהלי תוכניות חינוכיות, הדרכת הורים וגם בעלי מסעדה אתיופית.

מנכ"ל ג'וינט ישראל, ארנון מנטבר:"הצלחתו של מבצע זה איננה נמדדת רק בהבאתם של אלפים מיהודי אתיופיה לישראל במבצע מרהיב, אלא גם בקליטתם ובשילובם בחברה הישראלית בהצלחה.

 פעילות ג'וינט ישראל מתמקדת כיום בצמצום השפעתם של חסמים המשבשים את השתלבות יהדות אתיופיה בחברה הישראלית ובצמצום הפערים  וכן בתחום החינוך. עדיין יש צורך להמשיך ולהשקיע בחדשים המגיעים, בצעירים לכיוון של רכישת השכלה אקדמית שבסופה תעסוקה הולמת ובהכשרות מקצועיות למקצועות בשכר הולם תוך עבודה על חסמים כגון מבחני הקבלה האוניברסיטאות ומבחני המיון למקומותעבודה".

עשרים שנה לאחר הבאתם של כ-14,000 יהודים מאתיופיה לישראל באחד מהמבצעים הצבאיים המורכבים ביותר שידעה המדינה, ניצב ג'וינט ישראל בקדמת המאמץ לקליטתם ושילובם של אותם עולים בחברה הישראלית. כחלק ממאמץ זה, מקדם הג'וינט תוכניות ומיזמים רבים בתחומי החינוך והתעסוקה בהם השקיע בעשור האחרון סכום של למעלה מ 600 מיליון ש"ח. זאת מתוך הבנה כי הפערים התרבותיים מהם מגיעים יהודי אתיופיה מקשים על הצלחתם בלימודים, וכפועל יוצא מצמצמים אפשרויות תעסוקה רבות ומקשים על שילובם בחברה.

אחד האתגרים עימם מסייע הג'וינט בהתמודדות הינו שילוב יוצאי אתיופיה ובני משפחותיהם במעגל התעסוקה. מחסומים כמו שפה, תרבות, חוסר השכלה מקצועית ועוד מקשים רבות על בני מגזר זה להשתלב, ובייחוד על נשים אשר נאלצות לא פעם להישאר בבית ולטפל בילדים. באופן הזה המשפחה מתקיימת על בסיס מפרנס אחד בלבד, ומתקשה להתקיים כלכלית.

מזה כעשור פועלת תוכנית בשם "אשת חיל" של תבת-ג'וינט ישראל, בשיתוף עם משרדי הרווחה, התמ"ת, הקליטה, השיכון והרשויות המקומיות. במסגרת התוכנית עוברות  קבוצות נשים סדנא מקצועית בת 30 שעות. בין תכני הסדנא רוכשות הנשים כלים להעצמה עצמית, עוברות הכנות לשילוב בעולם התעסוקה, כתיבת קורות חיים, הצגה בראיונות עבודה, סיורים אצל מעסיקים ועוד. בתוכנית השתתפו עד היום כ-1600 נשים ב-17 ישובים שונים ברחבי הארץ, מהן למעלה מ-75% עברו הליך השמה במקומות העבודה. בין המעסיקים המשתתפים במיזם זה ניתן למנות את חברת שטראוס, ויצ"ו, רשתות שיווק ומזון ועוד.

תחום נוסף -החינוך התוכנית המרכזית PACT(Parents And Children Together) לקידום והעשרה בגיל הרך ובגילאי בית הספר היסודי בקרב ילדים יוצאי אתיופיה ומשפחותיהם, מתמודדות עם הניסיון לצמצם את הפערים בשלבים מוקדמים ובכך להגדיל את סיכויי השתלבותם והצלחתם של ילדים אלה עם כניסתם לבית הספר.

התכנית בגנים מעניקה העשרה להורים ולילדים בשפה, תרבות: הקראת סיפורים, לימוד השירים הישראליים, ליווי ותמיכה של ההורים באופן פרטני וקבוצתי, ועידוד מעורבותם בחיי הילדים. בבתי הספר היסודיים מעניקה העשרה אישית לתלמידים  במקצועות העברית, האנגלית, המתמטיקה והמדעים.

גם בתחום העלאת הזכאות לבגרות בקרב תלמידים אתיופים, היו לתכנית  "אופק לבגרות" של אשלים-ג'וינט ישראל הישגים. התכנית בשיתוף משרדי החינוך והקליטה, המוסד לביטוח לאומי והרשויות המקומיות עוסקת בתגבור שעות הוראה, ובליווי אישי כ-65% מקרב תלמידי התוכנית האתיופים זכאים בסופה לבגרות – נתון זכאות הגבוה מזה הארצי בקרב כלל תלמידי החינוך העברי.