אפשר להתמודד עם תופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם

אפשר להתמודד עם תופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם

28/06/2011

מנתוני ארגון הבריאות העולמי שפורסמו לרגל  יום המודעות הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים, עולה כי 4 מיליון זקנים מדי שנה סובלים להתעללות פיזית באירופה ומדינות אגן הים התיכון. בישראל עשרות אלפי זקנים חשופים להתעללות או הזנחה. מודל להתערבות רב מערכתית של אשל-ג'וינט ישראל הביא לשיפור במצבם של 68% מהזקנים – קרבנות להתעללות שטופלו ע"י עובדים סוציאליים. ב-20% מהמקרים הופסקה ההתעללות לגמרי.

מודל להתמודדות אפקטיבית עם בעיית ההתעללות בזקנים ובהזנחתם מביא תוצאות. המודל, אשר פותח באשל-ג'וינט ישראל בשיתוף עם משרד הרווחה והשירותים החברתיים ומחלקות הרווחה ברשויות המקומיות, כלל את הקמתן של יחידות ייעודיות למניעת התעללות בזקנים והזנחתם ב-12 יישובים שונים ברחבי הארץ.היחידות עוסקות בטיפול ישיר לקורבנות התעללות או הזנחה, כמו גם קיום פעילויות הסברה להעלאת המודעות לתופעה בקרב זקנים, אנשי מקצוע והציבור הכללי. בנוסף פועל צוות היחידה להגברת שיתוף הפעולה עם אנשי מקצוע בארגונים משיקים כמו קופות החולים, חברות סיעוד, בתי חולים, עמותות המספקות שירותים ומתנדבים לזקנים.

ממחקר של מכון מאיירס-ברוקדייל, עולה כי קרוב ל-68% מהזקנים שטופלו ביחידות למניעת התעללות דיווחו על שיפור במצבם, שהתבטא בעיקר בהפחתת תדירות ההתנהגות הפוגעת ובחיזוק יכולת ההתמודדות של הקרבן. ב-20% מהמקרים הופסקה ההתעללות לגמרי. ברמה הקהילתית חוזקו ושופרו שיתופי הפעולה בין עובדים סוציאליים ושותפי תפקיד בקהילה. לדברי פרופ' יצחק בריק, מנכ"ל אשל-ג'וינט ישראל, "תופעת ההתעללות בזקנים והזנחתם איננה גזירה משמים, אלא בעיה עימה ניתן להתמודד באופן אפקטיבי. הנתונים המובאים במחקר מוכיחים כי מודל ההתערבות הינו דוגמה טובה לכך".

לאחרונה צוין ברחבי העולם יום המודעות הבינלאומי למניעת התעללות בזקנים והזנחתם (15/06). בישראל יציינו את המאורע בכנס מיוחד אשר יתמקד בתופעת ההזנחה של זקנים. הכנס יתקיים ב-5 ביולי בסינמטק בתל אביב. במהלך הכנס ייחשפו המשתתפים לתרגיל סימולציה המדמה משפט ציבורי, המנסה להבין מי האחראים והאשמים למותו מהזנחה של קשיש ניצול שואה בן 80. במשפט ישתתפו אנשי מקצוע בתפקידים השונים כמו נציגי ההגנה והתביעה, אנשי רפואה, משטרה ומשפט, אנשי סיעוד ועוד. בנוסף, ייחשפו בכנס לראשונה ממצאי מחקר שנערך באוניברסיטת חיפה בנוגע להזנחה עצמית של זקנים בישראל. מתוך ממצאי המחקר הרבים, בולט במיוחד נתון המצביע כי הזנחה עצמית כדרך חיים מחריפה ומקצינה כשהאדם מזדקן.

הכנס הינו פרי של שיתוף פעולה בין אשל-ג'וינט ישראל, משרד הרווחה, משרד הבריאות, המשרד לאזרחים ותיקים, אוניברסיטת חיפה עיריית תל אביב, עמותת המשפט בשירות הזיקנה, עמותת "יד ריבה" (סיוע משפטי לקשיש) והאגודה הישראלית לגרונטולוגיה.