כ-1000 משרות הוצעו היום ביריד הראשון לתעסוקת חרדים

כ-1000 משרות הוצעו היום ביריד הראשון לתעסוקת חרדים

24/07/2011

היריד התקיים היום בבנייני האומה בירושלים, כאשר בין השעות 10:00-13:30 היה היריד פתוח לנשים בלבד, ובין השעות 14:30-18:00 היה היריד פתוח לגברים.

כחמשת אלפים נשים וגברים חרדים גדשו היום את יריד התעסוקה הראשון לחרדים שנערך בבנייני האומה בירושלים, במסגרתו הוצעו כ-1000 משרות חדשות באזור ירושלים לקהל החרדי.בין מבקרי היריד היו כאלה שמחפשים עבודה, לצד כאלה שרק מתעניינים באפשרויות התעסוקה השונות אך טרם עשו את הצעד הבא. היו גם אנשים אשר התעניינו רק בעזרה בכתיבת קורות חיים אטרקטיביים, במסגרת השירותים שניתנו ביריד.

אפשרויות התעסוקה המגוונות שעלו ביריד כללו בין היתר הצעות מבנקים, חברות סלולר, רשתות שיווק ועוד.ניכרה גם פתיחות ביחס למקצועות אשר נחשבו עד כה פחות משויכים לציבור החרדי. כך לדוגמה פרסום ויחסי ציבור, ערוצי תקשורת עם ילדים ופעוטות, מקצועות הייטק ואף מסלולים מקצועיים לשירות צבאי.

במהלך היריד אף הוקם אולפן שקוף, בו נערכו דיונים במשך כל היום על ידי מובילי דעת קהל ואנשי מקצוע בחברה החרדית מזוויות שונות הקשורות לתחום תעסוקת החרדים והשתלבותם בחברה הישראלית. הדברים שודרו בתחנת הרדיו הפופולארית בציבור החרדי, "רדיו קול חי".בשידור מיוחד לרגל האירוע, השתתפו מנכ"ל תב"ת-ג'וינט ישראל, פרופ' יוסי תמיר, שר התמ"ת שלום שמחון, וראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

כיום, מתאפיינת החברה החרדית בישראל בשיעורי השתתפות נמוכים בעולם העבודה ביחס לאוכלוסיה הכללית. על פי המועצה הלאומית לכלכלה כ- 58% מהמשפחות החרדיות חיות מתחת לקו העוני. אחד הגורמים העיקריים למצב זה הוא ההשתתפות הנמוכה של הקהילה החרדית במעגל העבודה לצד גידול טבעי גבוה. שיעור הגברים החרדים במעגל העבודה הוא כ-37% לעומת כ-67% במגזר הכללי, בקרב הנשים החרדיות שיעור ההשתתפות הינו כ-48% לעומת כ-57% בציבור הכללי. בשנה החולפת השקיעו ג'וינט-ישראל וממשלת ישראל למעלה מ-10 מיליון דולר לטובת חיזוק המגמה של החברה החרדית להשתתפות במעגל העבודה בתחומים השונים.

האירוע כולו הינו בהובלת משרד התמ"ת ועיריית ירושלים יחד עם תב"ת-ג'וינט ישראל, בשיתוף פעולה עם פרויקט מפת"ח (מרכזי פיתוח תעסוקה לחרדים) מיסודו של תב"ת-ג'וינט ישראל, קרן קמח, תמך, הרשות לפיתוח ירושלים, שירות התעסוקה ומנהלת השירות אזרחי-לאומי.