ילדים עניים בסיכון גבוה יותר לעודף משקל

ילדים עניים בסיכון גבוה יותר לעודף משקל

30/08/2011

כך עולה ממחקר חדש שנערך בקרב ילדי גנים ממשפחות מעוטות יכולת. עוד גילה המחקר כי פעילויות "התכנית לקידום בריאות בקרב ילדים בסיכון" של אשלים-ג'וינט ישראל הצליחו לשפר את איכות התזונה של הילדים, ואת הפעילות הגופנית שלהם.

לראשונה בישראל נערך מחקר קליני על תכנית התערבות לקידום בריאות ילדי גנים אשר מוכיח את יעילותה. צוות החוקרים ערך את המחקר בקרב 231 ילדי גני חובה (בגילאי 4-7) המוגדרים על ידי הרשות המקומית כאוכלוסיית רווחה. במהלך שנת הלימודים הועברה התוכנית על ידי עמותת אשלים-ג'וינט בצורת שיעורים לילדים על ידי מורים לחינוך גופני, דיאטניות ושינניות. זאת לצד מפגשי הדרכה להורי הילדים כמו גם להורים והילדים יחד, ובצעד משלים גם השתלמות של כ-60 שעות לצוות הגננות על מנת להכשירו גם לשנים הבאות. צוות המחקר ערך תצפיות בגני הילדים שכללו בחינת הרכב ארוחת עשר, מטלה משחקית לבחינת הידע התזונתי של הילדים ומדידות גובה ומשקל. המחקר הינו שיתוף פעולה בין המרכז הבינלאומי לתזונה והמחלקה לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, משרד הבריאות, משרד החינוך ועמותת אשלים-ג'וינט ישראל לתכנון ופיתוח שירותים לילדים ובני נוער בסיכון ומשפחותיהם.

ממצאי המחקר הוכיחו כי בעקבות "התכנית לקידום בריאות בקרב ילדים בסיכון" של עמותת אשלים-ג'וינט ישראל, ניכר שיפור בידע התזונתי של הילדים, בהרגלי האכילה והשתייה שלהם, בהרגלי צחצוח השיניים ובהפחתת שעות הצפיה בטלויזיה של הילדים. כן, חלה הפחתה בעודף המשקל של כ-30% בקרב כלל הילדים, המיוחסת לעליה בפעילות הגופנית. לפי ורד קאופמן-שריקי, ממובילות צוות החוקרים, "חשיבותו של המחקר היא עצומה. אם ניקח לדוגמה את סוגיית השתייה המתוקה, שהיא מהגורמים המשמעותיים ביותר להשמנת יתר בקרב ילדים, הרי שהמחקר מראה כי חלה הפחתה בצריכת משקאות ממותקים. זו בשורה של ממש". עוד היא מוסיפה כי "מדובר במחקר קליני שבו נערכה חלוקה אקראית, עם קבוצת ביקורת, כלי מחקר חזקים והגדרת תוצאות".

"התכנית לקידום בריאות בקרב ילדים בסיכון" של אשלים-ג'וינט ישראל הנבחנת במחקר פועלת מזה 8 שנים, הגיעה לכ-20 ישובים ובהשקעה של למעלה מ-6 מיליון דולר. בעתיד הקרוב צפויה להתרחב התכנית לעשרה ישובים נוספים. קרן מור, מנהלת תכניות קידום בריאות באשלים-ג'וינט ישראל, אמרה כי "בקרב אוכלוסיות בסיכון, קידום בריאות משמש ככלי ליציאה ממעגל הסיכון למעגל הסיכוי: רכישת הידע, שינוי ההרגלים ואימוץ התנהגויות מקדמות בריאות, מעצימים את האוכלוסייה ומגדילים את הסיכוי ליציאה ממעגל הסיכון למעגל הסיכוי" דברי מור.

הגדילו לעשות באשלים-ג'וינט ישראל, ופיתחו מדריך מיוחד לתזונה בריאה וצרכנות נבונה בקרב ילדים. זאת נוכח ההבנה כי המסגרת המשפחתית מקבלת חשיבות רבה כמעצבת את אורח חייו של הילד ואת הרגלי התזונה שלו. להורים השפעה מכרעת על הרכב הארוחות, זמינות המזון בבית והרגלי האכילה.

במדריך ניתן למצוא טיפים ועצות לתזונה בריאה כמו גם מתכונים ואף תפריטים. "נהוג לחשוב כי תפריט בריא הוא תפריט יקר" אומרת מור, "אולם אין טעות גדולה מזו. ניתן להרכיב תפריט ילדים מקדם בריאות גם בתקציב נמוך". התפריט אותו מציע המדריך כולל בתוכו מרכיבי מזון בסיסיים כגון אורז, גבינה לבנה, ירקות בסיס, מים, לחם ומוצרי יסוד נוספים. במדריך ישנן הצעות לדוגמה לתפריט שבועי של ארוחות צהריים לילד, ארוחות עשר, עצות להכנת כריכים מקדמי בריאות במחיר סביר ועוד.

"על רקע ההתעוררות החברתית הפוקדת את ארצנו, המבטאת בין היתר את הקושי של אזרחים רבית לשאת בנטל הוצאות היומיום, המדריך מאפשר תכנון תפריט מזון בריא ומגוון תוך הקפדה על כללי קניה, צריכה ובישול" אמר ד"ר רמי סולימני, מנכ"ל אשלים-ג'וינט ישראל. "מדריך זה מטרתו לייעץ להורים, למחנכים ולילדים על תכנון תזונה מיטבית ואורח חיים בריא" הוסיף סולימני וסיכם כי "השקעה באורח חיים בריא בגיל צעיר, תקדם הרגלים בריאים בגילאים מבוגרים יותר".