הדור הבא של המורים בישראל

הדור הבא של המורים בישראל

12/09/2011

עשרות צעירים, משתתפי תכנית "חותם" לגיוס צעירים איכותיים והכשרתם להוראה בפריפריה החלו ב-1 לספטמבר את המחזור הראשון שלהם כמורים בישראל.

עם פתיחת שנת הלימודים, החלו משתתפי תכנית חותם את שנתם הראשונה כמורים. תכנית חותם (Teach First Israel), היא יוזמה חדשה של משרד החינוך, ג'וינט ישראל, קרן נעמי ותנועת "הכל חינוך" לחיזוק מערך ההוראה בישראל. במסגרת התכנית עוברים המשתתפים הכשרה מרוכזת של חמישה שבועות במהלך הקיץ, ולאחר מכן ממשיכים בהכשרה בימים מרוכזים לאורך השנה, תוך כדי עבודה בבתי ספר בפריפריה החברתית-כלכלית או הגאוגרפית במדינת ישראל. בשנה הראשונה עובדים המורים בהיקף של 80% משרה על מנת להשלים את תעודת ההוראה, שהיא תעודה ייחודית מאוניברסיטת חיפה והמכללה האקדמית בית ברל. בהמשך, ניתנת למשתתפי התכנית האפשרות להרחיב את אפקיהם ולהמשיך ללימודי תואר שני.

יהל שרעבי מיבנה, החל השנה ללמד היסטוריה. "גדלתי להורים שהטביעו באחיי ובי ערכים של אהבת מולדת, רעות דוגמא אישית, מנהיגות ונתינה לזולת. אבי, יליד שכונת התקווה, שבר את מחסום שכונת העוני, והגיע לדרגת סגן אלוף בצבא. תכנית חותם מאפשרת לי להרחיב את חלון ההזדמנויות לדור העתיד במדינה, לתת, להוביל ולהשפיע. לפיכך, נטשתי את עבודתי כמנהל בחברות עסקיות שונות". שרעבי מוסיף "מבחינתי הגעתי למערכת החינוך כדי לפתוח את עולמם של התלמידים למגוון של אפשרויות שיפתח להם צוהר ולו הקטן ביותר לעולם של שוויון הזדמנויות, כמו שאני צמחתי מהפריפריה והיום אני ד"ר לפילוסופיה, כדבריו של א.ד.גורדון: החינוך הוא הדרך, האדם הוא המטרה".

שלומית עמיחי, יו"ר תכנית חותם אמרה כי "ככל שנוכל לתגבר את המערכת במורים רעננים, משכילים וחדורי השכלה ושליחות, ערכן של הרפורמות הברוכות בחינוך יעלה לעין ערוך. מורי חותם הם דוגמא למורים שיכולים לתרום תרומה רבה לקידום צמצום הפערים ולחיזוק ההוראה בישראל."

ישראל הצטרפה לארגון בו חברות 19 מדינות בעולם בהן פועלת התכנית Teach For All, ובתוכן ארה"ב ואנגליה. התכנית פועלת במדינות אלו מזה 20 שנים כאשר ניכרת הצלחה גדולה לתכנית. למעלה מ-65% מהסטודנטים שהצטרפו לתכנית נשארים בתחום החינוך, בתפקידי הוראה וניהול ברמות שונות ואחרים שהשתלבו לאחר תקופת ההתחייבות במגוון תפקידים במגזר הציבורי, בתעשייה ובעסקים. יותר מ-90% עדיין מעורבים בפעילות ציבורית לקידום מטרות חינוכיות במסגרות שונות.