האולפן הנגיש

האולפן הנגיש

19/09/2011

תכנית אולפן ניסיונית להנגשת לימודי עברית לעולים בעלי מוגבלות הושקה במאי 2011 בחיפה על ידי מסד נכויות- שותפות אסטרטגית של ג'וינט ישראל, ממשלת ישראל וקרן משפחת רודרמן,  בשיתוף האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך, ואחווה- המרכז לחיים עצמאיים.

עשרים ושניים איש נטלו חלק בתוכנית זו שהפיחה תקווה בקרב אלה שבמשך שנים רצו להתגבר על מחסום השפה, אך לא הייתה להם מסגרת מתאימה לכך. הלימודים התקיימו בשתי רמות – מתחילים ומתקדמים. בשונה ממרבית האולפנים הראשוניים המקיימים לימוד אינטנסיבי בין חמש שעות ביום, חמישה ימים בשבוע, במשך חמישה חודשים. כיתות הניסוי של האולפן הנגיש פעלו שלוש שעות ביום, יומיים בשבוע, במשך שלושה חודשים. חדר הלימוד אובזר והותאם לצורכיהם של עולים בעלי מוגבלות פיזית או רגשית ומנטלית.

מורת הכיתה , בעלת תואר בחינוך מיוחד ובעלת ניסיון בהוראת לומדים בעלי צרכים מיוחדים, לימדה בקצב איטי יותר מהנהוג בכיתת אולפן אחרת. בנוסף להוראה פרונטלית קבוצתית, נעשה גם שימוש בעזרים טכנולוגיים כמו : רשם-קול להקלטת שיעורים ,ומחשב ובו אתר תרגילים מתוקשבים של האגף לחינוך מבוגרים , לצורך תרגול פרטני של חומרי לימוד. בדרך הוראה זו התלמידים התקדמו גם באופן עצמאי /פרטני ויכלו להשתפר כל אחד בקצב שלו, ולחזור על החומר הלימודי גם בבית באמצעות המחשב והשיעור המוקלט.

יתרונות האולפן ניכרו באופן מידי. העולים התנסו בשפה כבר בשיעורים הראשונים והחלו לשוחח בעברית עם דוברי עברית העובדים באחוה ובסביבתם הקרובה. "העיניים שלהם נצצו מאושר" אמרה גב' אירנה הלמן מורת האולפן. "חשוב להבין כי מדובר באנשים עם ביטחון עצמי נמוך ביותר, אשר מבחינתם היכולת לנהל שיחה בסיסית בעברית זה הישג מדהים". לימודי השפה העברית הינם מפתח – לא רק לצורך המנטלי,  הצורך בעצמאות  והרצון להשתלב חברתית, אלא גם ביכולתם של העולים למצוא עבודה ולהגדיל את מקורות פרנסתם. כשני שליש מתוך העולים הנכים או בעלי המוגבלות מודים כי הם מתקשים לגמור את החודש.

האולפן הנגיש בחיפה הינו סנונית ראשונה לעולים, אשר בעתיד צפוי להתרחב לשבעה ישובים נוספים בשיתוף מסד קליטה ג'וינט ישראל "אני רוצה להיות מסוגל לדבר עם אנשים, להיות חלק מהחברה", אומר ולדימיר קפליאן, אשר 17 שנים מאז עלה מאוקראינה לישראל, עדיין מתקשה לדבר עברית. ולדימיר, אשר חלה בניוון שרירים בגיל 11, למד היסטוריה וארכיאולוגיה ובעבר כתב מחזות ילדים. "באתי לחיות כאן, אני רוצה להרגיש חופשי", הוא אומר, אולם רק עכשיו שאיפה זו התגשמה הודות למורה לעברית באולפן הנגיש ותוכנית הלימודים המותאמת , "אני רוצה להיות ישראלי אמיתי".