תיאטרון "המרתף" – מרכז לאומנויות הבמה

תיאטרון "המרתף" – מרכז לאומנויות הבמה

05/10/2011

הודעתו של דוד בן-גוריון על תפיסת אדולף אייכמן בידי המוסד גרמה לרעידת אדמה חברתית בישראל. אך הצונמי הגיע דווקא עם משפט אייכמן שנערך לפני 50 שנה. כ- 110 ניצולים שעלו על דוכן העדים הביאו את סיפור השואה האישי שלהם, ומוטטו את חומת השתיקה סביב השואה תוך שהם מנפצים סטראוטיפים ודעות קדומות על ניצולי השואה.

לפני 5 שנים הוקם בירושלים בית ספר למשחק "המרתף" ע"י עמותת עינ"ב , משרד הרווחה ובסיוע אשלים ג'וינט ישראל בשיתוף הבנק הבינלאומי הראשון ועמותת מתן משקיעים בקהילה וקרן ירושלים  . יחודו של המרתף הוא בכך שהוא מאתר בני נוער מוכשרים במיוחד בתחום אמנויות הבמה מקרב האוכלוסייה המכונה "נוער בסיכון" ומאפשרת להם ללמוד משחק ברמה מקצועית גבוהה בשיתוף החוג לתיאטרון של האוניברסיטה העברית.

לאחרונה, החליטו תלמידי "המרתף" לקיים ערב בנושא משפט אייכמן. הם נפגשו עם 5 עדים שהעידו במשפט וניסו להבין את התהליך שעבר על הניצולים בדרך לעדות הקשה. לאחר כמה חדשי חזרות יצרו ערב הוקרה לעדי המשפט שכלל הצגה קצרה על כל האחד מהעדים. חגי אהרוני, מנהל תאטרון המרתף ביים את האירוע.

לא חששתם מהמפגש בין התלמידים שלכם לעדים ניצולי השואה?

חששנו, אבל מהר מאד הבנו שהקשר שנוצר בין העדים לבין התלמידים היה כל כך מיוחד ומשמעותי וזה היה מרגש בפני עצמו. התלמידים הזדהו הזדהות עמוקה עם העדים והעדים הרגישו בזה. אני חושב שהתחושה הכי בולטת של התלמידים אחרי ההצגה היא, שיש להם שליחות להעביר את המסר של העדים הלאה, לבני נוער אחרים.

הערב התקיים באולם שבו התקיים המשפט, אך הפעם על הבמה לא הייתה תפאורה של משפט ולא ניצב עליה תא הזכוכית של אייכמן. כמעט ללא אביזרים הצליחו התלמידים- שחקנים להוביל את הקהל אל העולם הפנימי של העדים ושל המשפט.

למה בחרתם לציין חמש שנים ל'מרתף' דווקא בעיסוק ביחס החברה לניצולי השואה?

היה לנו חשוב להראות את הכוחות המיוחדים  שיש לעדים הללו שאפשרו להם להעיד ולספר. זה כח אנושי שאי אפשר להישאר אדישים מולו. אני משווה את החברה הישראלית לפני 50 שנה לחברה הישראלית היום. אז קטלגו את ניצולי השואה מאחורי סטיגמות וגם היום החברה הישראלית עושה את זה לאוכלוסיות אחרות.

לנוער במצבי סיכון?

בין השאר כן. אבל את זה אנחנו לא יכולים לשנות בערב אחד, את זה נעשה בשנים הבאות. מיד אחרי סוכות אנחנו עולים עם הצגה חדשה "שירת היער". נפתחת עוד שנת לימודים. עוד בני נוער מוכשרים מאותרים ומקבלים הזדמנות לממש את הכישרון שלהם ולא את הכישלון שלהם.

המרתף הינו בית ספר למשחק ותיאטרון עבור נערים ונערות במצוקה והוא היחיד המאפשר לנוער זה את ההשתלבות בתיאטרון המקצועי. התיאטרון הוקם בקומת המרתף של "בית הצברית" – בית מהתקופה הטמפלרית במושבה הגרמנית בירושלים, המשמש כהוסטל היחיד בארץ לנערות במצוקה בגילאי 17-24, הזקוקות למסגרת חוץ-ביתית מכילה, תומכת ומעצימה, ומופעל על ידי עמותת עינ"ב ומשרד הרווחה . מטרת ההוסטל לפתח בכל נערה את הפוטנציאל הייחודי לה, ולממש את יכולותיה תוך רכישת הרגלי למידה, עבודה והשתלבות בחברה הנורמטיבית.

מתוך רצון לתת ולתרום מעצמן לסביבה ולחברה, הנערות בחרו לנצל את חלל המרתף של "בית הצברית" ולהקים בו תיאטרון, שיסייע לנערים ולנערות הדומים להן, הנמצאים במסגרות אחרות. מטרותיו :

  • להוציא בני נוער בעלי כישורים אומנותיים ממעגל הסיכון, בתוכנית לימודים המשלבת את לימודי מקצועות התיאטרון עם חיזוק החוסן הנפשי.
  • לפתוח תיאטרון אינטימי שיעלה הצגות בתחום החברתי באיכות אומנותית גבוהה.
  • הקניית מיומנויות של עבודה והעצמת הנערות ב"בית הצברית".

בעקבות יוזמת הנערות, נפתח "המרתף - מרכז לאומנויות הבמה". כשהנערות מפעילות ושותפות בהחלטות ובקביעת המדיניות, גויס צוות מורים מנוסה, המתייחד בכך שהוא מייצג את הזרמים השונים בתיאטרון המודרני ומשלב בתוכו את שיטת סטניסלבסקי (שיטת משחק המבוססת על הרגש), גרוטובסקי, ריקוד ומיצג חזותי.

התלמידים הלומדים במרתף, אותרו על ידי גורמים טיפוליים כגון: קידום נוער – משרד החינוך , חסות הנוער ושירות המבחן לנוער של משרד הרווחה והשירותים החברתיים, ולאחר בחינות ומיונם הם התקבלו לתקופת לימודים של שנתיים, ולאחריה הם יכולים להצטרף ללהקת השחקנים של המרתף.

הדבר המייחד את "המרתף" הוא התפיסה שנוער בסיכון הוא נוער מוכשר ורגיש יותר מכלל האוכלוסייה. הצבת אתגרים המתאימים להם, הופכת אותם מנוער בסיכון לנוער בסיכוי.

בקיץ 2007 העלה "המרתף" את המחזה "משפחה של איש אחד" פרי יצירתם של תלמידי המרתף. בקיץ 2008 הועלו ההצגות "חפץ" מאת חנוך לוין ועיבוד למחזה "פאוסט" שכתב גתה, ובקיץ 2009 עלתה ההצגה "ספר הג'ונגל" בעיבוד מקורי וחדשני לספרו הנודע של רודיארד קיפלינג.

משנת הלימודים תשע"א (2010-2011) מתקיימים לימודי המשחק של המרתף כתוכנית אוטונומית בחוג לתיאטרון של האוניברסיטה העברית. בחלק משיעורי המרתף יהיו משותפים לתלמידי המרתף וסטודנטים מהחוג לתיאטרון.

המרתף פועל בסיוע של ג'וינט-אשלים, הקרן לירושלים וכן הוא חלק מפרויקט "נקודת מפנה" בשיתוף הבנק הבינלאומי ועמותת מתן משקיעים בקהילה . כמו כן, תושבי המושבה הגרמנית הקימו את "חוג ידידי המרתף" המסייע בפעילויות השונות של המוסד..